زن ایرانی که ۶۰ سال زباله تولید نکرد+عکس

خانوم مه لقا ملاح فعال محیط زیستیه که ۶۰ ساله هیچ زباله ای تولید نکرده.

مجله مهر- عطیه همتی: بانوی محیط زیست ایران متولد ۱۲۹۷ه. چهره آروم و مهربانی داره و تا الان اقدامات زیادی واسه ارتقا محیط زیست کشور انجام داده. «بهترین شخصیت میراث طبیعی» «دوستدار محیط زیست» از جمله عناوینیه که در کارنامه خانوم «مه لقا ملاح» ثبت شده.

یه کتاب منو به سمت محیط زیست کشوند

خانوم دکتر ملاح واسه تحصیلات تکمیلی اش در مقطع دکترا راهی فرانسه می شه و در اونجا همزمان با تحصیل کتابداری رو گذارنده و همین موضوع موجب می شه پس از برگشت در کتابخونه موسسه روان شناسی دانشگاه تهران مشغول به کار می شه. در کتابخونه دانشگاه با کتابی درباره محیط زیست روبرو می شه که تاثیر عمیقی بر زندگی اش می گذارد.

«از تموم سفارتخانه ها خواستم که اطلاعات محیط زیست کشورشون رو در اختیارم بذارن. همیشه مطالعه و تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم باید واسه اقدام جمعی دست به کار شیم. دوست داشتم فرهنگ حفاظت از محیط زیست رو به مردم بیاموزم.» خانوم ملاح بعد از بازنشستگی در سال ۵۶ از طرف سازمان بازرسی کل کشور دعوت به کار شد و در گروه تحقیق شرکت کرده و مشکلات محیط زیستی تهران رو بررسی کرد.

خونواده ما زباله تولید نمی کرد

این فعال محیط زیست از ساکنان قدیمی تهرانه و در خونواده ای تربیت شده که زباله تولید نکردن براشون اهمیت خاص ای داشته.«من در دل خونواده ای بزرگ شدم که مادرش قبل ازم فعال محیط زیست بود. در خونه ما زباله ای تولید نمی شد. مادرم قبل ازم به این موضوع بسیار اهمیت می داد و هیچ وقت زباله بیرون نمی گذاشت. البته خیلی از مردم اون دوران مثل حالا نبودن و زباله قدیم کم تولید می شد. هر فردی در هر خونواده ای راه حلی واسه بازیافت زباله اش پیدا می کرد. غذا رو به اندازه تعداد و اندازه خوراک افراد خونواده جفت و جور می کردیم که اضافه نیاد و مجبور به دور ریختن اون نشیم. حتی یه غذا رو دو وعده نخوریم چون باقی مونده غذا رو به همسایه می دادیم اون بخشی رو که می تونست خودش می خورد و اون چیزی که اضافی می اومد به بزی که داشت، می داد. بعضی از باقی مونده مواد غذایی رو به مرغ و جوجه ها می دادیم. از کاغذ و پلاستیک هم خیلی استفاده نمی کردیم. خلاصه زندگی دهاتی موجب شده بود، به محیط زیست کمتر آسیب بزنیم و کمتر اون رو به خطر بندازیم اما حالا آلودگی های جدیدی رو وارد این چرخه کرده ایم و موجب بروز مریضی های جدید هم شده ایم که باید زود تر به فکر راه حل مناسب در این مورد باشیم. شاید باورتون نشه اما اون موقع مردم کمتر مریض می شدن.»

مه لقا ملاح

۶۰ ساله زباله بیرون نگذاشته ام

خانوم ملاح تا سرفه اش می گیرد دستمال پارچه ای سفید گلدار اتو کشیده و تا خورده رو واسه دکتر می بیارن و دکتر اون رو مقابل دهن می گیرد و آهسته سرفه می کنه. پرستار می گوید: «در خونه خانوم، من به یاد ندارم که هیچ وقت دستمال کاغذی داشته باشیم . ما از دستمال پارچه ای استفاده می کنیم. واسه دکتر ملاح مهمه که زباله کم تولید شه. هنوز زباله های تر رو در چاه داخل حیاط می ریزیم و کود می شه و واسه درختان حیاط استفاده می کنیم.» خانوم ملاح ۶۰ ساله که زباله ای بیرون از خونه نگذاشته س حتی اعضای خونواده اش هم این کار رو نکرده ان. مگه اینکه زباله ها بازیافتی باشن مانند کاغذ و پلاستیک.

اونا زباله هاشون رو داخل چاله ای در حیاط می ریزن که تبدیل به کود می شه. «زمانیکه همسرم زنده بود، بیشتر رسیدگی می کرد اما حالا با نبود اون و بالارفتن سن و سخت شدن راه رفتنم، خودم نمی توانم این کار رو بکنم و سرایدار زباله رو در محل مربوطه می ریزد.» اون می افزاید: «هنوزم از بطری های پلاستیکی استفاده نمی کنیم. قبل تر ها که خودم واسه خرید می رفتم ساک پارچه ای می بردم تا واسه حفظ محیط زیست قدم وردارم. همه رو واسه این کار تشویق می کردم. همیشه پیشنهاد می کنم واسه خرید کیسه پارچه ای ببرن و از تخریب حریصانه محیط زیست دوری کنن تا نسل آینده هم بتونن از این میراث بهره مند شن.»

واسه پول کار نمی کردم

خانوم ملاح خودش با مردم محله های جور واجور درباره ضرورت تفکیک زباله تر و خشک در خونه ها صحبت می کنه حتی در مدارس هم واسه معلما دوره های آموزشی برگزار می کنه. «یادم هست چند سال پیش قرار بود با مشارکت شهرداری طرح جمع آوری زباله خشک در روزای جمعه رو واسه اولین بار و آزمایشی در یکی از محله ها اجرا کنیم که براساس اون طرح شهروندان محله زباله های خشک خود رو تفکیک می کردن و خودرو در ساعت مشخص به محل می رفت و جمع آوری می کرد. از مسئولان وقت خواستیم یه وانت در اختیار ما واسه اجرای این طرح بذارن تا سر ساعت اعلام شده در محله گشت بزنه و زباله رو جمع کنه. حتی قرار بود تبلیغات و تزئین وانت رو هم بچه های جمعیت بکنن که این طرح اجرا نشد. اما هنوز واسه اجرای کارای مشارکتی و آموزشی در مورد تفکیک زباله و کمک به محیط زیست آمادگی داریم. ما می تونیم واسه ارتقای آگاهی و خدمت به محیط زیست رایگان فعالیت کنیم. چون ما دوستدار محیط زیست هستیم و واسه پول کار نمی کنیم.»

زباله ها باید از همون مبدا تفکیک شن

خانوم ملاح واسه بهتر شدن وضعیت محیط زیست همیشه ایده های جالبی داشته.«تفکیک زباله از مبدا در سال های گذشته بهتر شده اما هنوز جای داره در این مورد کارای گسترده تری انجام شه که یکی از اون ها توجه به بانوان به عنوان مربیان ذاتی جامعه بشریه که باید اهمیت داده شه.» اون ادامه می دهد: «هم اینکه باتوجه به اینکه وجود یه باطری خراب در کیسه زباله می تونه اثرات داغون کننده واسه محیط زیست داشته باشه، شهرداری ها می تونن واسه جمع آوری مجزای این باطری ها در مکان های جور واجور حتی سوپرمارکت ها مخزن مکعبی شکل رو جفت و جور کنن و در اختیار اون مراکز عمومی بذارن تا شهروندان باطری های خراب و دور انداختنی خود رو به اونجا تحویل بدن. روی اونم میشه با نوشتن پیامی نوع کارکرد مخزن مشخص شه. از این رو شهردای می تونه در انجام اینجور کارایی، متولی اجرای این طرح شه.» اون می افزاید: «هم اینکه روغن های سوخته غذا ها هم وقتی وارد چرخه فاضلاب شهر می شن، آسیب های بسیاری به محیط زیست وارد می کنن که واسه جمع آوری اونا می تونیم مخازنی رو در مراکز تجاری یا محلایی که حضور مردم بیشتره، بذاریم تا شهروندان روغن سوخته خود رو به اونجا تحویل بدن و متولیان مربوطه واسه تصفیه و استخراج به درد بخور اون وارد عمل شن. درست مانند اقدامی که واسه بازیافت روغن سوخته خودرو ها انجام می شه.»

مه لقا ملاح

مردم می تونن با زباله هاشون کود درست کنن

آمار و ارقام تولید زباله در پایتخت بسیار بالاست و خانوم ملاح بسیار از این واسه متأسفه. «هر فردی سهمی در کاهش تولید زباله داره که باید در این مورد اقدام کنه. یکی از راحت ترین و در درسترس ترین اقدامات تبدیل زباله های تر به کمپوسته که یکی از عالیترین کود ها واسه مصرف گل، گیاه و درختان حساب می شه. حتی می توان ورمی کمپوست(به کمک کرم خاکی) که سبک و بی بوه، درست کرد.» اون ادامه می دهد: « این کار فقط مختص خونه های حیاط دار نیس بلکه حتی اونایی که آپارتمون نشین هستن و حیاط ندارن، می تونن در خونه خود بدون مزاحمتی واسه بقیه در این مورد دست به کار شن. کاری که تعدادی از اعضای جمعیت زنان مقابله با آلودگی هوا در تراس آپارتمانی که زندگی می کنن انجام داده ان و نتیجه گرفتن. حتی تراس، بوی بد هم نگرفته. چون اونا هم خوب می دونن با به کار گیری کمی خاک اره اون بو از بین میره. واسه این کار کافیه یه سطل در دار داشت و قسمت زیرین اون رو از چند بخش سوراخ کرد. بعد زباله هایی مثل پوست میوه، تفاله چای و رو داخل اون ریخت. زیر سطل هم یه بشقابی که نیاز ندارین بذارین تا شیرابه از زیر اون خارج و وارد ظرف دیگه ای شه. زباله هم کود می شه. اون کود واسه شکل های جور واجور گیاهان به درد بخور و قابل استفاده س.»

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

noindex خبرگزاری مهر

Share this post

Post navigation

You might be interested in...

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *