یه طراح صنعتی تایوانی نقشه آپارتمانی رو طراحی کرده که طبقات اون با هم جابه جا می شن!

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: «شین کو»، مبتکر نقشه این ساختمون که علم آموخته دانشگاه هنر سانفرانسیسکوه، در آخر نامه خود ایده این آپارتمون رو مطرح کرده. نتیجه این پایان نامه به ساختمانی منتهی می شه که هر واحد اون مانند یه چرخ وفلک به سمت پایین و دو طرف می چرخد! درواقع این ساختمون مثل یه چرخ وفلک ۲۷ طبقه س که دیدی ۳۶۰ درجه رو واسه ساکنانش ممکن می کنه.

این آپارتمون طبق یه جدول وقتی از پیش تعیین شده حرکت می کنه و با یه سیستم بالابر هر واحد یه بار به پایین ترین طبقه پایین میاد و بعد این واحد دوباره به طبقه بالا برمیگرده. واسه اطمینان از ایمنی این کار از قبل باید خطوط برق و لوله های گاز و آب به صورت خودکار قفل شه تا نوبت بعدی که باز این طبقات با هم جابه جا شن. کو می گوید که این ایده از اونجایی به ذهنش رسیده که ثروتمندان همیشه در بالاترین طبقات زندگی می کنن و درنتیجه بهترین منظره رو از دور و بر خود دارن: « ساختمون ها بلند و بلندتر می شن و مردمی که در طبقات پایین تر زندگی می کنن، دیدشون محدود و محدوتر می شه. براساس تحقیق ام در آمریکا و آسیا، طبقات بالا و پایین در قیمت اجاره و خرید فرق فاحشی با هم دارن؛ در نتیجه در آینده طبقات بالای این ساختمون ها واسه کسائی می شه که درآمدهای بالاتری دارن و طبقات پایینی که دید بسته تری دارن از روی زور و اینکه دیگه چاره ای نیس به آدمایی تعلق می گیرند که درآمد محدودتری دارن.»

آقای کو هدفش رو از طراحی اینجور ساختمانی رفع نابرابری های اجتماعی و اقتصادی می دونه. به نظر اون می توان از این ایده واسه ساختن یه هتل باشکوه یا حتی یه آپارتمون ساده استفاه کرد.

۱۰ مسجد زیبای جهان

قلعه های دیدنی لهستان

noindex خبرگزاری مهر معماری