پلیس آگاهی تهران بزرگ پس چند فقره سرقت خودرو بوسیله فردی ناشناس که خود رو در پوشش نماینده خودروسازی به مال باختگان معرفی میکنه از شهروندان خواست تا در شناسایی این دزد همکاری لازم رو بکنن.

به گزارش آلامتو به نقل از فارس، به دنبال شکایت فردی از راه مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰، ماموران کلانتری ۱۳۷ شهرآرا در تاریخ ۱۹ مهر سال جاری در جریان سرقت یه دستگاه خودروی شخصی از روبه روی نماینگی فروش یکی از خودروسازان قرار گرفتن.

با حضور مأموران در محل سرقت خودرو، فردی با مراجعه به مأموران گفت: واسه تحویل دادن خودرو به در نمایندگی مراجعه کرده بودم که در اونجا فردی با مراجعه به من و معرفی خود به عنوان پرسنل نمایندگی خودرو، مبادرت به تحویل گرفتن خودرو کرد و به محض اینکه سوار ماشین شد، با سرعت بسیار خیلی از محل دور شد. در اون لحظه بود که من متوجه سرقت خودرو شدم.

با تشکیل پرونده مقدماتی و به دستور رضوانفر، دادیار شعبه دوم دادسرای امور جنایی، پرونده واسه رسیدگی تخصصی در اختیار کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با مراجعه مالباخته به پایگاه دوم پلیس آگاهی، ایشون در مورد چگونگی سرقت خودرو به کارآگاهان گفت: وقتی که واسه سرویس خودرو به نمایندگی مراجعه کرده بودم، هنوز ساعت کار نمایندگی شروع نشده بود؛ در همین لحظه مردی میانسالی که حدوداً ۴۰ تا ۴۵سال سن داشت با لباس های فرم خاص نمایندگی خودرو، در حالی که برگه های تحویل خودرو رو به همراه داشت با نزدیک شدن به من مدعی شد که ایشون مسئول تحویل گرفتن خودروه و با گرفتن مشخصات خودرو، مبادرت به پر کردن برگه های تحویل خودرو کرد و پس از تحویل دادن برگه ازم خواست تا خودرو رو به اون تحویل دهم تا نسبت به انتقال خودرو به داخل نمایندگی اقدام کنه.

: من که اصلا به رفتار این فرد شک نکرده بودم، بدون اینکه حتی نگاهی اولیه به برگه تحویل خودرو بندازم، از ماشین پیاده شده و سوئیچ خودرو رو ضمن تشکر از این فرد به اون تحویل دادم و در اون لحظه تصور می کردم که این نمایندگی چه سیستم مناسبی رو واسه پاسخگویی به ارباب مراجعه ایجاد کرده تا دیگه صف های طولانی خودرو ایجاد نشه که یهو این فرد با سرعت زیادی شروع به حرکت کرد و در حالی که دست خود رو از ماشین خارج کرده و واسه من تکون می داد، به سرعت از محل دور شد؛ بدون این دست اون دست کردن به برگه تحویل خودرو نگاه کردم و پس از کمی دقت، فهمیدم که این برگه مجعوله.

این مالباخته بیان داشت: وقتی که ساعت کار نمایندگی خودرو شروع شد و من واسه پیگیری موضوع به اون مراجعه کردم، فهمیدم که این فرد (دزد) به روش ای بسیار استادانه و در کمال خونسردی مبادرت به سرقت خودرو کرده.

با در نظر گرفتن روش و شگرد متهم در سرقت خودرو، کارآگاهان پایگاه دوم در ادامه تحقیقات و با بررسی پرونده های سرقت خودرو و بررسی روش و شگرد سرقت اونا اطلاع پیدا کردن که سرقت های مشابه دیگری به روش مشابه در مناطق جور واجور تهران و مخصوصا در محدوده غرب تهران و بیشترً در مقابل نمایندگی های شرکت های خودروسازی سطح شهر تهران و در ساعت های غیراداری، مخصوصا در ساعت های اولیه روز، به وقوع پیوسته س.

با در نظر گرفتن اینکه پلیس مشخصات ارکان هویتی تموم خودروهای مسروقه رو در اختیار داشت، بدون این دست اون دست کردن دستور ضبط خودروها در سیستم کامل پلیس ثبت و به همه مراکز انتظامی سطح کشور اعلام شد.

چند روزی از دستور ضبط خودرو نگذشته بود که کارآگاهان اطلاع پیدا کردن که اولین خودرو در محل تعویض پلاک خودرو کشف شده؛ با مراجعه کارآگاهان و شناسایی فردی که نسبت به انتقال خودرو مسروقه واسه تعویض پلاک اقدام کرده بود، بدون این دست اون دست کردن تحقیقات از این فرد شروع و مشخص شد که ایشون دارای نمایشگاه فروش خودرو بوده و دزد پس از سرقت خودرو، به عنوان مالک خودرو به نمایشگاه ایشون مراجعه و نسبت به فروش خودرو اقدام کرده.

در ادامه رسیدگی به این پرونده، کارآگاهان در مدت زمان کوتاهی موفق به کشف خودروهای مسروقه شدن و در بررسی های انجام شده مشخص شد که در تموم موارد، دزد با به کار گیری مدارک هویتی داخل خودرو که مالک اصلی خودرو اونا رو در زمان تحویل دادن به نمایندگی خودرو به همراه داشته، مبادرت به معرفی خود به عنوان مالک خودرو کرده و خریداران خودرو هم با در نظر گرفتن همراه بودن مدارک هویتی خودرو مثل برگ سبز، بیمه نامه و کارت خودرو اصلا به هویت این دزد مشکوک نشده و نسبت به خرید خودرو و پرداخت وجه نقد به دزد اقدام کرده ان.

با در نظر گرفتن روش و شگرد دزد در ارتکاب سرقت و فروش خودروهای مسروقه، کارآگاهان پایگاه دوم با بهره گیری از اطلاعات به دست اومده از مالباختگان و هم اینکه خریداران خودروهای مسروقه موفق به چهره نگاری تصویر اولیه از دزد تحت تعقیب شده و تموم مالباختگان و خریداران خودروها که اونا هم طرح شکایت کرده و به مالباختگان اضافه شده بودن، تصویر اولیه به دست اومده از چهره نگاری رو به عنوان دزد و فروشنده خودروها مورد شناسایی قرار دادن.

سرهنگ کارآگاه مهرداد تنها، رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ در تشریح این خبر با اشاره به خبر انتشار بدون پوشش تصویر چهره نگاری شده متهم تحت تعقیب، گفت: از همه شهروندانی که موفق به شناسایی متهم تحت تعقیب شده و اطلاعاتی از مخفیگاه یا محل های تردد متهم دارن درخواست می شه تا هرگونه اطلاعات خود در مورد متهم تحت تعقیب رو از راه شماره تماس ۶۳۹۵۷۷۷۶ در اختیار کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ بذارن؛ هم اینکه از همه مالباختگانی که موفق به شناسایی متهم شده یا بدین روش مورد سرقت و یا کلاهبرداری قرار گرفته بودن دعوت می شه تا واسه طرح شکایت به پایگاه دوم پلیس آگاهی واقع در خیابون آزادی ـ خیابون زنجان شمالی مراجعه کنن.