imam

رهبر انقلاب در پیامی به مناسبت شروع سال ۱۳۹۲، با اشاره به حرکت رو به جلوی ملت ایران در سال گذشته مخصوصا در روبرو شدن اقتصادی و سیاسی با جهان استکبار، چشم انداز سال ۹۲ رو امیدوارانه و همراه با پیشرفت و جنب و جوش و ورزیدگی و حضور جهادی ملت ایران در میدون های سیاسی و اقتصادی دونستن و تاکید کردن: با این نگاه، سال ۹۲ رو «سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» نامگذاری می کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رهبر انقلاب، متن پیام حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرحه:

بسم الله‎الرّحمن الرّحیم

یا مقلّب القلوب و الأبصار، یا مدبّر اللّیل و النّهار، یا محوّل الحول و الأحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.

اللّهمّ صلّ علی حبیبتک سیّده نساء العالمین فاطمه بنت محمّد صلّی الله علیه و ءاله. اللّهمّ صلّ علیه ها و علی ابیها و بعلها و بنیها. اللّهمّ کن لولیّک الحجّه بن الحسن صلواتک علیه و علی ءابائه فی هذه السّاعه و فی کلّ ساعه ولیّا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و مثل حتّی تسکنه ارضک طوعا و تمتّعه فیها طویلا. اللّهمّ اعطه فی نفسه و ذرّیّته و شیعته و رعیّته و خاصّته و عامّته و عدوّه و جمیع اهل الدّنیا ما تقر به عینه و تسرّ به نفسه.

شادباش عرض می کنم به همه ی هم میهنان عزیزمون در سراسر کشور، و به همه ی ایرانیان در هر نقطه ای از جهان که هستن، و به همه ی ملتهائی که نوروز رو گرامی می دارن؛ مخصوصاً به ایثارگران عزیزمون، خونواده های شهدا، جانبازان و خونواده هاشون، و همه ی کسائی که در راه خدمت به نظام اسلامی و به کشور عزیزمون مشغول فعالیتند. با امید به اینکه خدا متعال این روز رو و این شروع سال رو واسه ملت ما، واسه همه ی مسلمانان عالم، مایه ی شادی و بهروزی و نشاط بذاره و ما رو به انجام وظائفمان موفق و مؤید بدارد. به هم میهنان عزیزمون عرض میکنم توجه داشته باشن که ایام فاطمیه در اواسط روزای عیده و تکریم و احترام این ایام واسه همه ی ما لازمه.

ساعت تحویل و هنگام تحویل، واقعا حد فاصلیه بین یه پایان و یه شروع؛ پایان سال گذشته و شروع سال نو. البته نگاه کلی ی ما باید به طرف جلو باشه؛ سال نو رو ببینیم، واسه اون خودمون رو آماده کنیم و برنامه ریزی کنیم؛ اما حتماً نگاه ِ به پشت سر و راهی که طی کرده ایم هم واسه ما خوبه، واسه اینکه ببینیم چه کرده ایم، چیجوری حرکت کرده ایم، نتائج کار ما چی بوده، و از اون درس بگیریم و تجربه بیاموزیم.

سال ۹۱ مثل همه ی سالها، سالی جور واجور و دارای رنگها و نقشه های جورواجور بود؛ شیرینی هم داشت، تلخی هم داشت؛ پیروزی هم داشت، عقب ماندگی هم داشت. زندگی آدما در طول زندگی، همیشه همین جوره؛ با کش و قوس ها همراه س، با فراز و نشیب ها همراه س؛ مهم اینه که از نشیبها خارج شیم ، خودمون رو به اوجها برسونیم .

اون چیزی که در طول سال ۹۱ از جنبه ی روبرو شدن ی ما با جهان استکبار رو و روشن بود، عبارت بود از سختگیری دشمنان بر ملت ایران و بر نظام جمهوری اسلامی. البته ظاهر قضیه، سختگیری دشمن بود؛ اما باطن قضیه، ورزیدگی ملت ایران و پیروزی اون در میدانهای جور واجور بود. اون چیزی که دشمنان ما هدف گرفته بودن، صحنه ها و میدون های جور واجور بود؛ بیشترً میدون ی اقتصاد و میدون ی سیاست بود. در میدون ی اقتصاد، گفتن و گفتن که می خوان ملت ایران رو به وسیله ی تحریم فلج کنن؛ اما نتونستن ملت ایران رو فلج کنن و ما در میدانهای جور واجور، به توفیق الهی و به فضل پروردگار، به پیشرفته های زیادی رسیدیم؛ که تفصیل اونا واسه ملت عزیزمون گفته شده، می گن؛ من هم ان شاءالله در سخنرانی روز اول فروردین، به شرط زندگی، اجمالاً مطالبی عرض می کنم.

در مورد ی اقتصاد البته بر مردم فشار وارد اومد، مشکلاتی ایجاد شد؛ مخصوصا که اشکالاتی هم در داخل وجود داشت؛ بعضی از کوتاهی ها و آسون انگاری ها انجام شد که به نقشه های دشمن کمک کرد؛ اما در کل، حرکت مجموعه ی نظام و مجموعه ی مردم، یه حرکت رو به جلو بوده و ان شاءالله آثار و نتائج این ورزیدگی رو در آینده می بینیم.

در میدون ی سیاست، از یه جهت همت اونا این بود که ملت ایران رو منزوی کنن، از جهت دیگه ملت ایران رو دچار دودلی کنن؛ همت اونا رو کوتاه و ضعیف کنن. درست عکس این عمل شد؛ در واقع عکس این اتفاق افتاد. در مورد ی تنهایی ملت ایران، نه فقط نتونستن سیاستهای بین المللی و منطقی ما رو محدود کنن، بلکه حتّی نمونه ایی مثل اجلاس جنبش غیر متعهدها با حضور تعداد کثیری از بزرگان و مسئولان کشورای جهان تو تهران تشکیل شد و عکس چیزی که رو که دشمنان ما میخواستن، رقم زد و نشون داد که جمهوری اسلامی نه فقط منزوی نیس، بلکه در دنیا با چشم تکریم و احترام به جمهوری اسلامی و به ایران اسلامی و به ملت عزیز ما نگریسته میشه.

در مورد ی مسائل داخلی، مردم عزیز ما در آنجائی که امکان و موقعیت بیان احساسات وجود داشت ــ بیشترً در بیست و دوم بهمن سال ۹۱ ــ چیزی که رو که لازمه ی حماسه و شور بود، از خود نشون دادن؛ از سالهای دیگه پرشورتر و متراکم تر در صحنه حاضر شدن. یه نمونه ی دیگه هم حضور مردم خراسان شمالی در بحبوحه ی تحریمها بود، که نمونه و مستوره ای از وضعیت و روحیه ی ملت ایران رو نشون میداد نسبت به نظام اسلامی و به مسئولان خدمتگار و خدمتگزار خودشون. کارای بزرگی هم بحمدالله در طول سال انجام گرفته؛ تلاشهای علمی، کارای زیربنائی، جنب و جوش فراوون مسئولین و مردم. زمینه ها واسه حرکتِ رو به جلو و ان شاءالله جهش، جفت و جور شده؛ هم در مورد ی اقتصاد، هم در مورد ی سیاست، و هم در همه ی زمینه های حیاتیِ دیگه.

سال ۹۲ برابر چشم انداز امیدوارانه ای که به لطف پروردگار و همت مردم مسلمون واسه ما ترسیم شده، سال پیشرفت و جنب و جوش و ورزیدگی ملت ایران هستش؛ نه به این معنا که دشمنیِ دشمنان کم میشه، بلکه به این معنا که آمادگی ملت ایران بیشتر و حضور اون مؤثرتر و سازندگی آینده ی این ملت به دست خودشون و با همتِ با کفایت خودشون ان شاءالله بهتر و امیدبخش تر می شه.

البته چیزی که رو که ما در سال ۹۲ در پیشِ رو داریم، باز بیشترً در دو میدون ی مهم اقتصاد و سیاسته. در میدون ی اقتصاد، به تولید ملی باید توجه شه؛ بازم که در شعار سال گذشته بود. البته کارهائی هم انجام شد؛ منتها گسترش تولید ملی و پشتیبانی از کار و سرمایه ی ایرونی، یه مسئله ی بلند مدته؛ تو یه سال به آخرسر نمی رسه. حالا خوبیش اینه در نیمه ی دوم سال ۹۱ سیاستهای تولید ملی تصویب شد و ابلاغ شد -یعنی در واقع این کار ریل گذاری شد- که براساس اون، مجلس و دولت میتونن برنامه ریزی کنن و حرکت خوبی رو شروع کنن و ان شاءالله با همت بلند و با همت پیش برن.

در مورد ی امور سیاسی، کار بزرگ سال ۹۲، انتخابات ریاست جمهوریه؛ که در واقع مقدرات اجرائی و سیاسی، و  به یه معنا مقدرات عمومی کشور رو واسه چهار سال آینده برنامه ریزی میکنه. ان شاءالله  مردم با حضور خودشون در این میدون هم می تونیم آینده ی خوبی رو واسه کشور و واسه خودشون رقم بزنن. البته لازمه هم در مورد ی اقتصاد، هم در مورد ی سیاست، حضور مردم حضور جهادی باشه. با حماسه و با شور باید  وارد شد، با همت بلند و نگاه امیدوارانه باید وارد شد، با دل پر امید و پر نشاط باید وارد میدانها شد و با حماسه آفرینی باید  به اهداف خود رسید.

با این نگاه، سال ۹۲ رو به عنوان «سال حماسه ی سیاسی و حماسه ی اقتصادی» نامگذاری میکنیم و با امید به اینکه به فضل پروردگار، حماسه ی اقتصادی و حماسه ی سیاسی در این سال به دست مردم عزیزمون و مسئولان دلسوز کشور واقعی شه.

به امید توجهات پروردگار و دعای حضرت بقیهالله (ارواحنا فداه) و با درود به روح مطهر امام بزرگوار و شهیدان عزیز.

و السّلام علیکم و رحمهالله و برکاته

noindex