افسردگی از دسته مریضی هاییه که کمتر مورد توجه قرار میگیره در حالی که در صورت درمان نشدن میتونه عواقب وخیمی داشته باشه.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله قرمز؛ بعضی وقتا احساس شکست کردن یه چیز طبیعی و بهنجاره، اما اگه خلق بازم پایین بمونه و هیچ تغییری در اون ایجاد نشه، می­ تونه نشونه افسردگی باشه. افسردگی اساسی یه دوره غمگینی یا بی تفاوتیه که همراه با بقیه علائم دست کم دو هفته متوالی طول می­ کشد و به اندازه کافی شدید هست که بتونه در فعالیت ­های روزانه مشکل بسازه. افسردگی نشونه شخصیت ضعیف یا منفی نیس. مشکل افسردگی یه مشکل روانی همگانی و از دید پزشکی هم قابل درمانه.

دلیل شناسی افسردگی

نشونه ­های افسردگی

هیجانی: اولین علامت افسردگی خلق غمگین یا از دست دادن علائق در زندگیه. فعالیت­ هایی که یه وقتی لذت بخش بودن، جذابیت خود رو از دست می ­بدن. بیماران ممکنه دچار احساس گناه، بی ارزشی، ناامیدی و افکار تکراری در مورد مرگ و خودکشی باشن.

جسمی: افسردگی بعضی وقتا با نشونه­ های جسمی همراه س. این نشونه ­ها شامل:

  • خستگی و از دست دادن انرژی
  • بی خوابی، به­ خاص صبح زود از خواب بیدار شدن
  • خواب بیشتر از اندازه
  • درد مدوام، سر درد، گرفتگی عضلات، مشکلات هاضمه که به آسونی قابل درمان نیستن.

افسردگی می ­تونه باعث بدتر شدن بقیه مریضی ­های سلامتی مخصوصا درد طولانی شه. مواد شیمیایی کلیدی مغز هم روی خلق و هم بر درد اثر می ­گذارن. تحقیقات نشون داده که درمان افسردگی مریضی­ های همزمان رو هم بهبود می­ بخشه.

اشتها: تغییرات در اشتها و وزن نشونه دیگه افسردگیه.در بعضی از بیماران اشتها افزایش پیدا می ­کنه، در حالی که در بقیه اشتها کاهش پیدا می­ کنه. احتمال داره که افراد دپرس کاهش یا افزایش شدید وزن رو تجربه کنن.

اثر بر زندگی روزمره:اگر افسردگی درمان نشه، پریشونی جسمی و هیجانی که به وجود اومده بوسیله افسردگی هستن، می ­تونه مشاغل، سرگرمی ­ها و روابط با بقیه رو از روند طبیعی خود خارج کنه. آدمایی که افسردگی دارن در تصمیم ­گیری و تمرکز شدیداً دچار مشکل می ­شن. اونا از فعالیت ­های لذت بخش گذشته، مثل رابطه جنسی دوری می­ کنن؛ در موارد زیادی زیاد، افسردگی حتی می­ تونه تهدید کننده زندگی باشه.

نشونه ­های اخطار دهنده خودکشی: آدمایی که افسردگی دارن احتمال بیشتری داره که واسه خودکشی تلاش کنن. علائم اخطار دهنده شامل صحبت کردن در مورد مرگ یا خودکشی، تهدید به آسیب رسوندن به بقیه و انجام رفتارای پرخطر و خشن س. کسی که به نظر می ­رسد در برابر خودکشی قرار داره باید خیلی سریعً مورد مراقبت قرار بگیره. اگه شما تصمیم دارین که مرتکب خودکشی شید، خیلی سریع به مراکز مشاوره مراجعه کنین و تحت درمان فوری قرار بگیرین.

دلیل شناسی افسردگی

چه کسائی در برابر افسردگی قرار دارن؟

هر کسی می ­تونه دپرس شه، اما بعضی از کارشناسان فکر می کنند که ژنتیک نقش مهمی در افسردگی بازی می­کنه. داشتن والدین یا آبجی و داداش دپرس، احتمال خطر گرفتار شدن شما به افسردگی رو افزایش می ­دهد. زنان دو برابر بیشتر از مردان احتمال داره که دچار افسردگی شن.

علل افسردگی

روانشناسان مطمئن نیستن که چه چیز باعث افسردگی می ­شه، اما نظریه برجسته در این مورد، بر ساختار مغز و کارکرد مواد شیمیایی موجود در مغز تاکید داره. مدارهای مغز که خلق رو تنظیم می کنن، شایدً در طول افسردگی به طور موثر کار نمی ­کنن. باور بر اینه داروهایی که افسردگی رو درمان می ­کنن، رابطه بین سلول­ های عصبی رو بهبود می­ بخشن و باعث می­ شن که اونا پروسه طبیعی خود رو از سر بگیرن. کارشناسان هم اینکه فکر می کنند که استرس (مثل از دست دادن فرد مورد علافه) می ­تونه پاشنه آشیل افسردگی واسه فردی باشه که از دید بیولوژیکی مستعد افسردگی باشه. بقیه عواملی که می ­تونن باعث افسردگی شن رو مواردی مثل داروهای خاص، سوءمصرف الکل یا مواد، تغییرات هورمونی و یا حتی تغییرات فصلی نام برد.

دلیل شناسی افسردگی

تشخیص افسردگی

تا الان، هیچ تست آزمایشی دقیقی واسه افسردگی ایجاد نشده. روانشناسان واسه تشخیص درست افسردگی، روی توصیفات بیماران از نشونه ­هاشون متکی هستن. روانشناسان در مورد خلق، رفتارها و فعالیت ­های روزمره که می ­تونه رو کننده شدت و نوع افسردگی باشه، پرس­ و ­جو می ­کنن.

درمان افسردگی

: یافته های تحقیقات نشون دهنده اون هستش که شکل های جور واجور مختلفی از درمان ­های روانشناختی می ­تونن افسردگی ملایم تا متوسط رو درمان کنن. رفتار درمانی شناختی هدفش تغییر افکار و رفتارهاییه که در افسردگی نقش دارن. درمان بین فردی چگونگی اثر روابط بر خلق شما رو شناسایی می­ کنه. رواندرمانی روانپویشی به افراد کمک می ­کنه تا دریابند که چیجوری رفتارها و خلق اونا تحت اثر احساسات ناخودآگاهو مشکلات غیرقابل حل قرار می ­گیرد. بعضی از بیماران در عرض چند ماه درمان می­شن، اما درمان بقیه ممکنه که بیشتر طول بکشه.

درمان دارویی افسردگی: داروهای ضدافسردگی بر سطح مواد شیمیایی مغز مثل سروتونین و نوراپی ­نفرین اثر می ­گذارن. پیگیری پیشنهاد­ های دکتر واسه آزمایش تاثیر داروها مهمه و باعث تنظیم کردن دوز داروها می ­شه. ً ترکیب روان درمانی و دارودرمانی می­ تونه بیشترین کارآیی رو داشته باشه.

به چه دلیل من بیشتر بی دلیل احساس افسردگی می کنم؟

دلیل افسردگی چیه؟

افسردگی مجله قرمز