سبزیجات و میوه fruits-fitness

میدونید چه سبزیایی واسه افراد دیابتی به درد بخوره؟اگه از این موضوع اطلاع ندارین ، این مطلب رو بخونین…

یه بررسی جدید نشون میده مصرف بیشتر اسفناج و بقیه سبزیای برگ دار سبزرنگ می تونن خطر دیابت رو کم کنن.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این بررسی که یافته های اون در ژورنال پزشکی بریتانیا منتشر شده، به موضوعی بحث برانگیز پرداخته، و نویسندگان اون اخطار میدن که تحقیقات بیشتری واسه اثبات لازمه.

یه گروه از محققان به سرپرستی پاتریس کارتر در دانشگاه لایسستر در مرکز انگلیس شش بررسی شامل ۲۲۰۰۰۰ نفر رو مورد بازبینی قرار دادن که به رابطه بین مصرف سبزی و میوه و دیابت نوع ۲ با شروع در بزرگسالی پرداخته بودن.

اونا به این نتیجه رسیدن خوردن یک و نیم وعده اضافی سبزیای برگ دار سبزرنگ خطر دچار شدن به دیابت رو تا ۱۴ درصد کم میشه، اما خوردن میوه و سبزی بیشتر همراه هم اثر چندانی در این مورد نداشت.

دیابت نوع ۲، شایع ترین نوع دیابت، با گسترش رژیمای غذایی چرب و شیرین و سبک زندگی بی حرکت، به سرعت از کشورای پولدار به کشورای با سرعت در حال پیشرفت در حال گسترش یافتنه.

براساس آمار سازمان جهانی بهداشت بیشتر از ۲۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این مریضی که هر سال یه میلیون نفر رو میکشه، گرفتار هستن.

به گفته سازمان جهانی بهداشت با افزایش اندازه چاقی، شمار مرگ و میر به وجود اومده بوسیله دیابت ممکنه در فاصله میان ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ دو برابر شه.

اصلاح تغذیه و ورزش عوامل شناخته شده پیشگیری دیابت هستن، اما اینکه کدوم غذا واسه این هدف بهتره و به چه دلیل، مورد اختلاف بوده چون بررسیای معدودی با کیفیت خوب در این مورد انجام شده.

همچنی بخونین: واسه کاهش قند خون چه بخوریم؟

گروه کارتر پیشنهاد می کنن سبزیای برگ دار سبزرنگ از این دید به درد بخور هستن که شامل مقدار زیادی آنتی اکسیدان و منیزیم هستن، اما لازمه که کار بیشتری در این مورد انجام شه.

تو یه بررسی جداگونه که در ژورنال داروشناسی بریتانیا منتشر شده، محققان چینی می گن یه ترکیب استخراج شده از شکل های جور واجور گیاهان دارویی چینی تونسته به اثر دیابت نوع ۲ رو بر موشا کم کنه.

این ترکیب که امودین (emodin) اسمشه، آنزیمی به نام ۱۱-Beta-HSD1 رو کنترل می کنه که در ایجاد مقاومت به انسولین نقش داره. انسولین هورمونینه که به خارج شدن قند اضافی از خون کمک می کنه.

یانگ لنگ از انستیتو مفردات پزشکی شانگهای در این باره گفت: “لازمه محققان مواد شیمیایی رو بسازن که اثرات مشابهی با امودین داشته باشن، و ببینن که از این مواد میشه به عنوان دارویی واسه دیابت استفاده کرد.

به نقل از: همشهری آنلاین

جمع آوری: پایگاه تفریحی آلامتو

واسه درمان دیابت چه بخوریم؟

چه غذاهایی واسه دیابتیا مضره؟

بازنشر دیابت گیاهان دارویی