سخنان ناب از وارن بافت در مورد زندگی

وارن بافت bafet

وارن بافت (Warren Buffett) رو بهترین سرمایه گذار حال حاضر دنیا می دونن. مهارتای عجیب اون در انتخاب سهام موفق، این میلیاردر خود ساخته رو در بالاترین جایگاه بهترین سرمایه گذاران قرار داده. با این حال موفقیت اون بیشتر از هر چیز، به وجود اومده بوسیله اعتقادش به مهارتای فردی خود و هم سر پیچی از دنباله روی از عمومه.

به گزارش آلامتو به نقل از نارنجی؛ آقای بافت فقط در کمپانیایی سرمایه گذاری می کنه که به نظرش از معیارهای مشخصی بهره مند هستن. وقتی هم که شرایط طبق میلش پیش نره یا منابع خارجی قوانین جدیدی واسه سرمایه گذاری پیشنهاد کنن، اصلاً فشاری بر دوش خود حس نمی کنه.

در ادامه مطلب با ما همراه باشین تا ۱۳ نکته از زبون وارن بافت -که گاه چند خط و گاه تنها یه تک جمله هستن- رو با شما در میان بذاریم.

درس اول: در مراحل لازم تلاش خود، سر وقت حاضر شید

وقتی در میونه یه تلاش مهم هستین، مراحلی هستن که عبور از اونا تعیین کننده س. وارن بافت که اینک ۸۲ ساله س، درباره به دست آوردن یه کمک هزینه تحصیلی در دوران نوجوونی اش میگه: «من رفتم به اونجا و تنها کسی بودم که [سر وقت] اومده بود. ۳ پروفسور [داور] اونجا بودن و همیشه می خواستن که بیشتر صبر کنیم [تا بقیه هم بیان]. من گفتم “نه،نه، قرارمان ساعت ۳ بود.” پس بدون اینکه هیچ کاری بکنم، کمک هزینه رو بُردم.»

درس دوم: کار سخت و رو راست، درمان همه مشکلات نیس

آقای بافت میگه: «سوارکارهای خوب روی اسبای خوب کارشون عالیه، ولی روی اسبچهای چوبی نه! از پایهً کار سخت و صادفانه همه مشکلات رو درمان نمیکنه» بلکه مردم و شرایط اقتصادی هم نقش بزرگی در موفقیت کسب و کارا دارن. (قابل توجه مسئولان فضای کار و کاسبی)

درس سوم: قرارداده های کاری رو طوری انتخاب کنین که انگار دارین دنبال همسر می گردید

نظر آقای بافت در این باره جالبه: «در جستجو واسه یه معامله، ما همون روشی رو به کار می بندیم که یه فرد در جستجوی همسر ممکنه استفاده کنه. یعنی پیوندی برقرار می کنیم تا چیزی فعال، جذاب، و با ذهن باز رو به دست بیاریم، نه اینکه بخوایم خودمون رو در عجله بندازیم.» (قابل توجه جوانان جویای کار و همسر)

درس چهارم: پیش بینی کنین که آینده چه شکلی داره

و اما درباره نگاه به آینده، آقای بافت میگه: «من [واسه سرمایه گذاری] دنبال کسب و کارایی می گردم که بتونم پیش بینی کنم ۱۰ یا ۱۵ یا ۲۰ سال بعد، چه شکلی دارن. این به معنی جستجو واسه کسب و کارهاییه که در آینده، عملکردی کما بیش مثل چیزی که امروز دارن داشته باشن، با این استثنا که بزرگتر شده باشن و در سطح جهانی کار کنن.»

«پس روی از دست دادن تغییر تمرکز می کنم. مثلا وقتی به اینترنت نگاه می کنم، تلاش می کنم و در آخر هم تشخیص میدم که چیجوری فلان صنعت یا شرکت می تونه بوسیله اینترنت عوض شه یا آسیب ببینه، و بعد، از اون سرمایه گذاری دوری می کنم.»

درس پنجم: به افراد، به چشم سرمایه نگاه کنین

و حالا اندرز آقای بافت واسه دانشجویان رشته مدیریت ارشد کار و کاسبی (MBA) رو بخونین: «به هم کلاسیای تون نگاه کنین. یکی رو که شخصیتش رو دوست دارین واسه خرید انتخاب کنین و یکی دیگه رو که به نظرتون آدم جالبی نیس واسه فروش. بعد این ویژگیا[ی موثر در اراده کردن] رو یادداشت کنین و می بینید که هیچ کدوم، مادرزادی نیستن بلکه در جریان زندگی به دست میان. پس اونا رو بنویسین و دنبال کنین.»

درس ششم: تشخیص بدید که از کی خوش تون میاد و از کی بدتون

آقای بافت تقریباً درباره هر چیزی نظر خاص خودشو داره. همه دارن. اون میگه: «آدم یا أمایی رو که بیشتر از همه تشویق می کنین انتخاب کرده و بعد بنویسین که به چه خاطر اون/اونا رو ستایش می کنین. حق ندارین اسم خودتون رو توی این فهرست بیارین.»

«بعد [از اینکه فهرست رو پر کردین] فرد/آدمایی رو فهرست کنین که رو راست، دو سنت هم واسه شما نمی ارزند و ویژگیایی رو که باعث شده از اون/اونا رود گردان شید رو هم یادداشت کنین.»

«کیفیتای فرد/آدمایی که تشویق می کنین، با کمی تمرین می تونن مال شما شن و اگه خوب تمرین کنین، شکل دهنده عادت هاتون هم می شن.»

درس هفتم: با آدمایی کار کنین که واسه شون احترام قائل هستین

آقای بافت با چه آدمایی کار می کنه: «پیش اومده که من معاملاتی رو لغو کنم، فقط چون از آدمایی که با انجام معامله مجبور به همکاری باهاشان می شدم، خوشم نیامده بود. هیچ دلیلی هم واسه خودنمایی نداشتم.»

«کار کردن با آدمایی که باعث می شن زخم معده بگیرین، -به جرأت می گم- مثل ازدواج کردن با پول و ثروته. شایدً تحت تموم شرایط کار اشتباهیه، حالا اگه پولدار هم باشین که دیگه حماقته.»

درس هشتم: موقع استخدام، به سه ویژگی کلیدی افراد نگاه کنین

زیر دست یکی از پولدار ترین افراد دنیا، چه کسائی کار می کنن؟ اون مشخصات افراد مناسب واسه استخدام رو اینجور بر می شمرد: «یه بار کسی گفت که در جستجو واسه استخدام افراد، دنبال سه کیفیت بگرد: “صداقت، آگاهی و انرژی. و اگه طرف اولی رو نداشت، اون دو تای دیگه تورو خواهد کشت.”»

درس نهم: صبور باش

نظر آقای بافت در مورد صبر اینه: «فرقی نمی کنه چقدر تلاش و استعداد وسط گذاشته باشی، بعضی چیزها فقط زمان میخوان. نمی شه که با باردار کردن ۹ زن، ۱ ماهه بچه تولید کرد!»

درس دهم: با آدمایی بچرخ که از خودت بهتر هستن

خود آقای بافت (و البته بیل گیتس) که اینجور می کنه: «ارتباطاتی به وجود بیار که در اونا، اخلاق و رفتار ادما از خودت بهتر باشه و اون وقت به طور خودکار، در همون راه خواهی افتاد.»

درس یازدهم: از اشتباهات خودت درس بگیر

«من اشتباهات زیادی می کنم و در آینده هم اشتباهات زیادی می کنم. اینم بخشی از بازیه. فقط باید اطمینان حاصل کنی که کارای درست بر اشتباهات تسلط دارن.»

درس دوازدهم: تحقیقات خود رو بکنه

«ریسکا از اینجا ناشی می شن که ندونی داری چه می کنی.»

درس سیزدهم: بدون که تغییر عادتا سخته

«زنجیره های عادات بسیار سبک تر از اون هستن که حس شن و در عین حال، بسیار سنگین تر از اون که خیلی راحت پاره شن. در سن و سال من، نمی شه عادتا رو عوض کرد. من گیر کردم. ولی شما ۲۰ سال بعد، عادتایی رو دارید که امروز عزمتونو جزم کردین در زندگی روزانه تون جاری کنین.»

 

سخنان ناب گاندی واسه موفقیت در زندگی

چک لیست موفقیت روزانه

سخنان بزرگان نارنجی

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *