به نقل از ایسنا، بحرالدین حکیمف در تموم سالایی که اسمش به عنوان سرباز مفقود الاثر اتحاد جماهیر شوروی قبلی ثبت شده بود، در ولایت هرات در جنوب افغانستان به طب گیاهی اشتغال داشته.

براساس گزارشا، ایشون به سختی به زبون روسی صحبت می کنه اما تونسته محل تولدش، شهر سمرقند رو در ازبکستان که وقتی به اتحاد جماهیر شوروی تعلق داشت، به یاد آورد.

ایشون هم اینکه تونسته دیگه سربازان در عکسای به جامانده از دوران جنگ رو شناسایی کنه.

بحرالدین حکیمف در جریان یه جنگ در سال ۱۹۸۰ شدیدا زخمی شد و از اون پس هیچ ردپایی از ایشون بر جای نمونه.

به گفته مقامای روسی، این سرباز قبلی پس از اینکه از راه مردم محلی پیدا و درمان شد پیش اونا موند و به کشورش مراجعت نکرد.

حکیمف ۳۳ سال مفقودالاثر بود تا اینکه الکساندر لاورنتیف اونو یافت. لاورنتیف مسوول کمیته امور سربازان رزمی عملیات برون مرزی روسیه س و سالیان دراز همراه با همکاران خود به دنبال پیدا کردن سربازانیه که در افغانستان پنهون شدن.

لاورنتیف هنوز نام ۲۷۰ تن رو در فهرست ناپدیدشدگان خود در دست داره. اون داهات به روستای افغانستان رو میگذرونه و با پیران محل صحبت می کنه تا رد پایی از اونا پیدا کنه.

ایشون به خبرگزاری آلمان از اولین برخورد خود با حکیمف میگه و اضافه می کنه: اون در دنیای خود زندگی می کنه.

از نظر لاورنتیف، حکیمف یه سرباز فراری به حساب نمیاد و میگه که به عنوان یه سرباز جوون، حکیمف مطمئنا زندگی سختی رو در افغانستان سپری کرده.

حکیمف می باید چندین سال “کار بردگی” کنه. ایشون بعد در هرم قبیله ای جایگاه بهتری پیدا میکنه، پیر قبیله به اون آموزش طبابت گیاهی میده و اون نام شیخ عبدالله رو بر خود می نهد. زندگی ده ها ساله در میان بومیان، مانند یه شست وشوی مغزی در اون اثر کرده.

از قرار معلوم نسل ازبک حکیمف در زنده موندن اون مؤثر بوده. با خروج نیروهای شوروی، چهره ازبک اون، کمکی بوده که بتونه در میان توده مردم زندگی کنه و مخفی شه. حدود ۱۰ درصد کشور چندملیتی افغانستان ازبک هستن.

در دوران اشغال ده ساله افغانستان از راه اتحاد جماهیر شوروی، نزدیک به ۱۵ هزار سرباز شوروی کشته شدن و در طول این مدت نام ۲۷۰ تن دیگه به عنوان مفقودالاثر به ثبت رسید.

در سال ۱۹۹۲ کمیته ای واسه رسیدگی به امور نظامیانی که در جبهه های جنگ خارج از مرزهای شوروی جنگیده بودن، تشکیل شد.

از اون زمان تا کنون ۲۹ سرباز شوروی قبلی در افغانستان پیدا شدن که ۲۲ تن از اونا پس از شناسایی به وطن شون برگشته و مابقی بازم به زندگی در افغانستان ادامه میدن.

باشگاه خبرنگاران سال