سرطان پروستات چیست؟

health

با اینکه در اکثریت آقایون سرطان پروستات قبل از شروع بروز علائم تشخیص داده می شه اما خیلی مهمه که با نشونه ها و علائم این مریضی آشنا باشین.

کسائیکه نگران خود یا عزیزانشون هستن که نکنه به سرطان پروستات گرفتار شن، باید اصول مربوط به علائم اولیه این مریضی رو بدونن.

شایع ترین علائم و نشونه های سرطان پروستات

 

بخاطر موقعیت قرار گرفتن پروستات در بدن، سرطان پروستات معمولاً با علائم خاصی همراه س. پروستات دقیقاً پایین مثانه در پایین لگن قرار گرفته.

وقتی ادرار از مثانه خارج می شه، از لوله ای باریک رد می شه که مجرای خروجی مثانه س. در اول این راه، درست همون جایی که به مثانه ختم می شه، مستقیم از پروستات رد می شه.

وقتی پروستات به دلیل سرطان یا مشکلی دیگه بزرگ می شه، این راه در پروستات تنگ تر و تنگ تر می شه. با باریک شدن این لوله، ادرار سخت تر از بدن خارج می شه.

این مسئله چهار نشونه ادراری داره:

  • تکرر – ادرار کردن در دفعاتی بسیار زیادتر از اندازه طبیعی
  • اضطرار – حس اینکه باید فوراً ادرار کنین
  • شب ادراری – بیدار شدن همیشگی طی شب واسه ادرار کردن
  • دودلی – سختی شروع جریان ادرار

همه این علائم نتیجه مستقیم تنگ شدن مجرای خروجی مثانه در پروستاتیه که بزرگ شده.

سرطان پروستات تنها مریضی نیس که می تونه موجب تورم پروستات شه. درواقع، BPH (هیپرپلازی خوش خیم پروستات) دلیل عادی تری از بزرگ شدن پروستاته.

علائم کمتر شایع سرطان پروستات

 

علائم ادراری که در بالا به اونا گفته شد مطمئنا عادی ترین نشونه هاییه که مردان گرفتار به سرطان پروستات تجربه می کنن. اما تنها علائم این مریضی نیستن. علائم کمتر شایع اون عبارتند از:

  • خون در ادرار
  • خون در مایع منی
  • ناتوانی جنسی
  • درد استخون (مخصوصاً در ناحیه کمر، لگن و دنده ها)
  • از دست دادن کنترل ادرار

این علائم تنها مختص پروستات نیستن و مشکل در بقیه اندامای بدن هم ممکنه موجب بروز اونا شه. اما در هر حال نشونه هایی هستن که باید مراقب اونا باشین.

چه زمان باید به دکتر مراجعه کرد؟

 

جواب این سوال ساده س!. هر زمان که این علائم رو در خود مشاهده کردین، به دکتر مراجعه کرده و وضعیت خود رو واسه اون توضیح بدین. این مسئله مخصوصا واسه مردان بالای ۴۰ سال اهمیت بیشتری داره چون بیشتر سرطانای پروستات بعد از این سن تشخیص داده می شن.

هم اینکه واسه اونا که سابقه خانوادگی سرطان پروستات دارن خیلی مهمه که به دکتر مراجعه کنن چون احتمال بروز این مریضی در اونا بیشتر از افراد عادیه.

نشونه هایی که در بالا لیست کردیم تقریباً همیشه غیرعادی هستن و همه اونا باید از راه دکتر آزمایش شن. اگه این علائم یهویی اتفاق بیفته، اهمیت موضوع بیشتر می شه.

آزمایشات بسیار ساده ای از راه دکتر انجام میشه تا مشخص شه علائم شما به دلیل سرطان پروستاته یا مریضی جدی یا جزئی دیگری.

سرطان پروستات معمولاً بعد از شروع علائم تشخیص داده می شه؟

 

شاید تعجب کنین اگه بگیم بیشتر مردهایی که سرطان پروستات واسه اونا تشخیص داده می شه هیچ نشونه هایی نداشتن. با کمک تست PSA (آنتیژن خاص پروستات) حتی قبل از بروز علائم سرطان پروستات تشخیص داده می شه.

این تست یه آزمایش خون ساده س! که یه پروتئین خاص که از راه پروستات تولید می شه رو آزمایش می کنه. وقتی پروستات بزرگ می شه، مقدار بیشتری از این پروتئین ساخته می شه و تست PSA اونو تشخیص میده.

با اینحال واقعیت، بازم خیلی مهمه که اگه نشونه هایی در خود مشاهده کردین، حتماً پیش دکتر برید. این مریضی در هزاران مرد هر ساله بعد از کرد علائم تشخیص داده می شه.

سرطان سرطان پروستات مردان مردمون چیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *