سرمایه خود را وارد بورس کنیم یا نه؟

بورس bourse

یه تحلیل گر بازار سرمایه با اشاره به رشد شاخص بورس در روزای گذشته گفت: «اصلا نباید به رشد بازار سرمایه در روزای گذشته عنوان حباب بدیم؛ چراکه این رشد یه حرکت طبیعیه و سرمایه گذاری همیشه براساس انتظارات آینده صورت میگیره و چون انتظارات الان از آینده اقتصاد ایران خوش بینانه س این رشد طبیعیه و نوساناتی هم که تجربه می شه جز طبیعت بازاره.»

به گزارش چارتیک به نقل از فرارو ؛ روند افزایشی شاخص بورس که از روز اجرای برجام شروع شده بود روز سه شنبه به بالاترین حد خود رسید. بازار سهام تهران روز سه شنبه وارد کانال ٧٨ هزار واحدی شد که طی ۲۷ ماه گذشته بی سابقه بود. با این حال در روز چهارشنبه شاخص بورس با روند کاهشی روبرو شد و حدود ۸۰۰ واحد سقوط یافت. دلیل اون افزایش و این کاهش شاخص بورس چیه؟ افزایشای گذشته شاخص بورس حبابیه یا واقعی؟

نصرالله برزنی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با فرارو گفت: « بازار سرمایه با یه جور دارایی مالی طرفه. دارایی مالی مانند دارایی فیزیکی خیلی راحت قیمت گذاری نمی شه. داراییای مالی یه جور تعهد از طرف ناشر (اوراق یا سهام) است و تعیین ارزش واقعی اون بسیار سخته؛ پس طبیعی ترین اتفاقی که در بازار سرمایه روی میده نوساناتیه که روی قیمتای اوراق صورت میگیره.»

: «یعنی وجود این داراییای مالی اینه که ارزش واقعی اونو نمیشه پیدا کرد تا براساس ارزش واقعی اونا قیمت گذاری کرد. پس چون هیچ وقت یه تعادل پایدار محقق نمی شه این نوسانات پیشگیری ناپذیره و این نه در بازارهای نوظهور مثل ایران بلکه در تموم بازارها مثل بازار سرمایه نیویورک، توکیو و … این نوسانات هست و حتی ممکنه در صبح شاخصا رشد و بعد از ظهر همون روز سقوط کنه.»

ایشون اضافه کرد: «پس این نوسان دلیلی بر ضعف و به درد نخوری بازار سرمایه نیس؛ اون طور که در شش ماه گذشته تماشاگر بودیم که نگرانی از کاهش رشد اقتصادی چین باعث سقوط بازار سرمایه شانگهای شد که بر بازار سرمایه توکیو و نیویورک هم تاثیر گذاشت و بعد از چند روز این روند کاهشی با افزایش دور از انتظاری روبرو شد و پس این نوسانات طبیعت بازاره.»

برزنی اعلام کرد: «بازار سرمایه ایران تو یه ماه و نیم گذشته ۲۸ درصد رشد داشته که اصلا نباید به اون تعبیر حبابی داد.»

: «در نیمه دوم دی ماه ۹۲ شاخص بورس به ۸۹۵۰۰ واحد رسید اما بعد از اون شاخص واسه دو سال سیر نزولی رو همراه با نوسانات طی کرد و تا ۶۰ هزار واحد کم شد.»

ایشون اضافه کرد: «عامل دیگری که شک نداشته باشین روی حرکت قیمتا و شاخصا اثر میذاره عکس العمل سرمایه گذاران نسبت به اخباریه که دریافت می کنن و این واکنشا معمولا زیادتر از اندازه انتظاره. یعنی اگه ناامید باشن عکس العمل زیادتر از اندازه انتظار نشون میدن و اگه شاخص بورس در این دو سال یعنی از نیمه دوم ۹۲ تا اوایل دی ماه ۹۴ میل کاهشی داشته به دلیل انتظار با بدبینی ای بوده که سرمایه گذاران نسبت به اقتصاد کلان کشور داشته و عکس العمل اونا زیادتر از اندازه انتظار بوده.»

این تحلیل گر بازار بورس گفت: «پس اون ۶۰ هزار واحد ارزشای واقعی بازار ما رو نمایندگی نمی کرد و نادرست بود و اگه حالا از ۶۰ هزار به ۷۰ هزار رسیدیم به دلیل اصلاح قیمتیه که انجام گرفته.»

ایشون اضافه کرد: «البته باید کارشناسی کرد که چقدر از این افزایش، اصلاح قیمت و چقدر اون انتظارات خوش بینانه ایه که به دلیل توافق هسته ای در اقتصاد کشور بوجود اومده.»

برزنی تاکید کرد: «پس اصلا نباید به رشد بازار سرمایه در روزای گذشته عنوان حباب بدیم؛ چراکه این رشد یه حرکت طبیعیه و سرمایه گذاری همیشه براساس انتظارات آینده صورت میگیره و چون انتظارات الان از آینده اقتصاد ایران خوش بینانه س این رشد طبیعیه و نوساناتی هم که تجربه می شه جز طبیعت بازاره.»

ایشون اضافه کرد: «برآورد من از چشم انداز بازار سرمایه اینه که این نوسانات رو داریم اما روند حرکت قیمتا بازم افزایشی اما با شیب ملایم هستش»

برزنی در جواب به این سوال که رشد ۲۸ درصدی تو یه ماه و نیم گذشته شیب ملایم حساب می شه؟،گفت: «خیر این مقدار رشد، شیب تند حساب می شه اما همونطور که گفتم این مقدار رشد به دلیل اصلاح قیمتا و هم اینکه عکس العمل بیشتر از اندازه سرمایه گذاران به فضای خوش بینانه ایجاد شده بوجود اومده.»

: «منتهی شیب با این سرعت محکوم به توقف و ملایم شدنه اما مشخص نیس چه زمان این اتفاق روی دهد و اگه این رشد خیلی ادامه یابد حتما یه کاهش قیمت رو تجربه می کنیم.»

ایشون اضافه کرد: «اما به دلیل کاهش ارزش پول ملی و افزایش حجم نقدینگی بیشتر از ۱۲ برابر طی ده سال، طبیعیه که قیمتا به مراتب بالاتر میره؛ اما همونطور که گفتم همیشه نوسان رو داریم و روند افزایش هم با شیب ملایم هستش.»

برزنی در جواب به این سوال که بازار سرمایه مکان مناسبی واسه سرمایه گذاری افراده؟، گفت: «دودلی نکنین که بهترین و پربازده ترین بازار همین بازار سرمایه س. اگه بازارهای جور واجور رو از سال ۱۳۶۹ بخونین می بینین هیچ فعالیت اقتصادی در ایران به اندازه بازار سرمایه رشد نداشته و بازدهی سهام در ایران در ۲۵ سال گذشته از هر فعالیت اقتصادی دیگری پر بازده تر بوده.»

: «البته این مخصوص ایران نیس و در همه جای دنیا هیچ فعالیت اقتصادی به اندازه بازار سرمایه سوددهی نداشته. به طور مثال اگه فردی در سال ۱۸۰۲ در آمریکا یه دلار در بورس نیویورک سرمایه گذاری و سود اونو هم سرمایه گذاری کرده باشه در سال ۲۰۰۸ یه دلار ایشون تبدیل به ۱۲ میلیون دلار شده؛ اما اگه در طلا یا اوراق قرضه سرمایه گذاری می کرد کمتر از ۲۰ هزار دلار و در مسکن آخر ۲۰ هزار دلار می شد.»

ایشون اضافه کرد: «پس اگه کسی از سال ۱۳۶۹ وارد بازار سرمایه شده باشه تا حالا بیشترین سود رو برده اما اگه دو سال پیش اومده باشه ضرر کرده. یعنی اگه کسی در بازار سرمایه دراز مدت بمونه سود می کنه. یعنی اگه افراد بازار بورس رو به عنوان فعالیت سرمایه گذاری میان مدت یا بلندمدت در نظر بگیرن سود می کنن اما اگه واسه شش ماه یا کمتر بیان ممکنه آسیب زیادی ببینن.»

این تحلیل گر بازار سرمایه تاکید کرد: «پس کسائی که قصد سرمایه گذاری در بازار سرمایه دارن اول اینکه باید حتما حضور بلندمدت داشته باشن و دوم اینکه انتخابای مناسب داشته باشن و سوم اینکه از مشاوره های بازار سرمایه استفاده کنن.»

چیجوری یه سرمایه گذار خوب پیدا کنیم؟

چیجوری سرمایه گذاری در بورس رو شروع کنیم؟

بورس سرمایه گذاری فرارو مطالب باحال روز

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *