به گزارش مهر، براساس مطالعه ای که از راه انجمن رویال و محققان دانشگاه گرینوبل انجام گرفته، گونه گیاهی Bladderwortه که می تونه با سرعتی باورنکردنی شکار خود رو به درون چاله کیسه مانند فروبکشد. سرعت بلعیدن شکار در این گیاه کمتر از یه میلی ثانیه س از این رو این گیاه به یکی از سریع ترین موجودات قلمرو گیاهان تبدیل شده.

سریعترین گیاه گوشتخوار جهان رو بشناسین!

گیاه مشهور و حشره خوار دیونیا نسبت به این گیاه صد برابر کندتره. محققان با به کار گیری دوربینای تصویربرداری سریع و میکروسکوپای قوی تونستن مراحل به دام افتادن شکار رو در سه دسته از گونه Bladderwort تصویربرداری کنن.

تصاویر به ثبت رسیده نشون میدن غده موجود در هر کدوم از این گیاهان در اول مقداری آب به بیرون پرتاب می کنه که با این کار از اندازه تورم تله یا همون غده کم کرده و انرژی الاستیک در اون ذخیره می شه و در مرحله دوم انرژی الاستیک ذخیره شده آزاد شده و شکار به درون تله مکیده می شه.

وقتی که تارهای حساس دریچه تله گیاهی تحریک می شن، عملیات شکار شروع می شه و به دلیل وجود فشار داخلی، دریچه تله به صورت خودکار آمادگی کشیدن اجسام به داخل رو داره. با پرتاب آب به بیرون از تله، گیاه شکار رو که تارهای دریچه تله رو تحریک کرده به داخل مکیده و در تله به سرعت بسته می شه و بعد آنزیمای ترشح شده درون غده گیاه، شکار رو کم کم هضم می کنه.

بیشتر شکار این گیاه گوشتخوار رو سخت پوستان کوچیک تشکیل میدن، اما گاه پیش میاد که جاندارانی بزرگتر مانند کرم و یا بچه قورباغه به دام این گیاه خونخوار افتاده و نصف بدن خود رو از دست میدن.

براساس گزارش دیسکاوری، محققان فکر می کنن با ترکیب تصاویر به دست اومده از این مطالعه می تونن به ساختار دقیق شکار در این گیاه گوشتخوار پی ببرن تا در آخر بتونن چیزی که موقع باز و بسته شدن دهانه تله، در سطح مولکولی گیاه اتفاق می افته رو دریابند. هم اینکه محققان باور دارن این تحقیقات روزی می تونه به بهتر شدن وسایل میکروفلودیک منتهی شه، ابزارهایی مانند چاپ گرها و آزمایشگاهای تراشه ای که از مواد طبیعی مانند خون و DNA نمونه ورداری می کنن.

منبع : خبرگزاری مهر

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر خبرگزاری مهر دیونیا