قورباغها واسه به کار گیری مثانه به عنوان ذخیره آب در زمان خشکی معروفند، اما مثانه اونا توانایی منحصر به کس دیگه ای هم داره: بلعیدن اشیای خارجی و بیرون انداختن اونا، بدون این که به بدن آسیبی برسه.

قورباغهایی که در مناطق خشک و صحرایی زندگی می کنن، روشی انحصاری واسه ذخیره آب در مواقع خشکی دارن: مثانه! اونا معروفند به این که مقادیر زیادی آب رو درون مثانه خود ذخیره می کنن تا بتونن تا بارندگی بعدی یا پیدا کردن آب دووم بیارن. اما به نظر می رسه این تنها توانایی خاص مثانه قورباغها نیس.

محققین دانشگاه چارلز داروین واقع در منطقه شمالی، فهمیدن که قورباغها به روشی خاص، خود رو از شر اشیای خارجی خلاص می کنن. اونا در بدن قورباغهای درختی و وزغایی که به وزغ عصا معروف هستن، منتقل کننده های رادیویی کار گذاشتن.

اما تنها بعد از ۹ روز فهمیدن که قورباغهای درختی منتقل کننده های رادیویی رو به شکل اسرارآمیزی به طور کل از بدن خود خارج کردن و وزغای عصا هم منتقل کننده رادیویی رو به درون مثانه خود فرستاده ان.

این که یه قورباغه ۸ سانتیمتری بتونه یه منتقل کننده ۲ سانتیمتری رو که درون بدنش قرار گرفته راهی مثانه اش کنه، محققین رو متعجب ساخته. یکی از محققین می نویسه: «اولش که می خواستیم ناقلا رو درون بدن قورباغها بذاریم، فکر می کردیم چه عمل وحشتناکی، اما وقتی دیدیم چه اتفاقی افتاد، فقط به این فکر می کردیم که این واقعا فرق داره».

بررسیای بیشتر نشون میده که با ورود جسم خارجی، بافت مثانه گسترش پیدا میکنه و دور و بر اون رو محاصره می کنه. در آخر هم مانند یه بسته بندی، جسم خارجی رو به درون مثانه میکشونه.

اما به چه دلیل قورباغها باید اصلا اینجور قابلیتی داشته باشن؟ شاید چون اونا حشرات رو زنده می خورن و ممکنه حشره به بافتای داخلی بدنشون آسیب برسونه.

یا شاید چون قورباغها جهنده هستد و در هر پرش ممکنه با زمین برخورد کنن و اشیای خارجی از پوست نازکشان عبور کنه و به درون بدنشون بره. پیدا کردن جواب دقیق این سوال، نیاز به تحقیقات بیشتری داره.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر