سه ترفند ساده فتوشاپ برای برطرف کردن لبه های ناصاف تصاویر

سه ترفند ساده فتوشاپ برای برطرف کردن لبه های ناصاف تصاویر
نوامبر 13, 2019 No Comments فناوری edame

راه های متفاوتی واسه حذف بک گراند تصاویر وجود دارن. در بیشتر موارد پس از حذف تصویر پس زمینه یه عکس، با لبه های ناصاف و نخراشیده ای مواجه میشین که ترکیب عکس رو با مشکل رو به رو می کنن. خبر خوب اینجاس که نابود کردن این لبه های ناصاف کار سختی نیس.

آسونترین راه واسه حذف بک گراند تصاویر به کار گیری وسیله هایی مثل Bucket Fill، Magic Wand یا Magic Eraser در فوتوشاپه. به کار گیری این وسیله به شما اجازه میده تا تصویری بدون پس زمینه در فرمتای مختلفی مانند GIF یا PNG داشته باشین که خیلی راحت امکان به کار گیری تصویری دیگه به عنوان پس زمینه رو براتون جفت و جور می کنه. در این مطلب آموزش فوتوشاپ می خوایم سه ترفند ساده واسه نابود کردن درست پس زمینه و هم اینکه برطرف کردن لبه های ناصاف تصاویر رو معرفی کنیم.

پس تا آخر با ما همراه باشین.

به کار گیری وسیله مناسب

اول از مباحث پایه ای شروع می کنیم. قبل از هرچیز فرض می کنیم می خواید با به کار گیری ابزاری مانند Magic Eraser، Magic Wand یا Bucket Fill پس زمینه رو خط بزنین. وسیله یاد شده تنظیمات مختلفی دارن که می تونین با اعمال تغییر در اونا یافته های مطلوب تری دریافت کنین -هرچند بعضی وقتا ممکنه همه چیز بدتر شه. در تنظیمات یاد شده دو گزینه Anti-Alias و Tolerance نقشی کلیدی اجرا می کنن.

همونطور که شاید می دونین، Anti-aliasing به صورت به طور کامل طبیعی به صاف کردن تصاویر می پردازه. به کار گیری این گزینه در بین بهره مندی از ابزاری مثل Paint Bucket، Wand یا Magic Eraser در بیشتر مواقع به داشتن لبه هایی صاف تر منجر می شه.

اما گزینه بعد یعنی Tolerance اندازه دقت وسیله یاد شده رو نشون میده. این وسیله ها همه تلاش می کنن با در نظر گرفتن کلیک شما روی رنگی خاص در تصاویر، همه بخشای هم رنگ رو انتخاب کرده و امکان از بین بردنشان رو جفت و جور کنن. Tolerance دقیقا مقدار دقت روند اشاره شده رو مشخص می کنه. مقدار پایین Tolerance به معنی نزدیک بودن هرچه بیشتر به رنگ انتخاب شده و مقدار بالا به معنی انتخاب رنگای مشابه بیشتری میشه.

همونطور که در تصویر بالا می ببینن، تاثیر به کار گیری Anti-aliasing و Tolerance به طور کامل دیده میشه. در تصویر سمت چپ از Tolerance به مقدار ۵ استفاده شده و Anti-aliasing غیر فعاله. در تصویر سمت راست -که یقینا به شکل بهتری تصویر پس زمینه در اون حذف شده- مقدار Tolerance روی ۴۰ تنظیم شده و Anti-aliasing فعال شده.

حذف بخشای مبهم از تصاویر پس زمینه

یکی از ویژگیای فوق العاده مناسب فوتوشاپ Smart Radiuses که با به کار گیری اون میشه ماسکای مورد استفاده رو خیلی راحت و با سرعتی بالا اصلاح کرد. بعضی از تصاویر دارای بخشای مبهمی هستن که از بین بردنشان کار ساده ای نیس. مثلا پروانه ها دارای لبه های نرمی هستن که از بین بردنشان کار بسیار سختی هستش.

واسه نابود کردن لبه های ناصاف و هم اینکه بخشای مبهم ماسکا میشه از Smart Radiuses استفاده کرد.

واسه شروع، کمی بی دقت عمل می کنیم. به طور کامل در تصویر بالا مشخصه که به کار گیری این ماسک اصلا پس زمینه رو خوب حذف نکرده و لبه های ناصاف و نخراشیده ی زیادی در پروانه ایجاد کرده.

در تصویر بالا پنل مربوط به لایه ها رو مشاهده می کنین که ماسک هم در اون مشخص شده. این روند با به کار گیری وسیله Paint Bucket انجام شده و همونطور که می ببینن یافته های نامطلوبی ارائه داده. البته میشه با به کار گیری پنل ماسک و Mask Edge تصویر رو بهتر از گذشته کرد اما کار ساده ای نیس.

فوتوشاپ به سختی تلاش می کنه تا با به کار گیری ماسک بخشای مورد نظر پروانه رو جدا کنه اما این کار رو خوب انجام نمی ده. از تصویری که در بالا می ببینن این موضوع به طور کامل مشخصه. اگه با به کار گیری وسیله Refine Mask در پنل ماسک به نتایجی مشابه با تصویر فوق رسیدید می تونین قید به کار گیری اونو به طور کامل بزنین و از راه های دیگه استفاده کنین. اما در این مطلب می خوایم اثبات کنیم که حتی از تصویری این چنینی میشه یه عکس مطلوب ساخت.

یه راه حل موثر واسه صاف کردن لبه های تصویری این چنینی به کار گیری ابزاری به نام Smudge Toolه. روی Blur Tool کلیک کرده و نگه دارین تا از لیستی که ایجاد می شه Smudge Tool رو انتخاب کنین.

تنظیمات زیادی واسه Smudge Tool هست و فقط با تلاش و خطا و کسب تجربه می تونین به اون تسلط پیدا کنین. اما این وسط مهم ترین بخش مربوط به Strength یا قدرت این ابزاره. اگه از ماوس استفاده می کنین باید این بخش رو روی خیلی کمتر از %۱۰۰ درصد تنظیم کنین. نیاز به تذکره که اگه دارای قلمای حساس به فشار هستین می تونین به مراتب بهتر اندازه قدرت این وسیله رو مدیریت و کنترل کنین.

در تصویر بالا لایه جدا شده پروانه رو مشاهده می کنین. دلیل نمایش این چنینی تصویر به این خاطره که ماسک روی اون اعمال شده تا بشه تغییراتی رو روی لبه های تصویر درست کرد. یادتون باشه فقط با اعمال شدن لایه ماسک روی تصویر می تونین از وسیله Smudge واسه صاف کردن لبه ها استفاده کنین.

خیلی راحت روی لبه تصاویر (مثل شکل بالا) بکشین. همونطور که می ببینن با به کار گیری این وسیله موفق شدیم نرمی موجود در لبه های بدن پروانه رو به تصویر برگردانیم؛ بدون این که خبری از پیکسلای سفید آزاردهنده باشه.

اگه مواردی که گفتیم رو روی همه لبه های تصاویر اعمال کنین می تونین لبه هایی صاف داشته باشین. البته شاید خوب تصویر اولیه نباشه اما تا حد امکان می تونین از طبیعی بودن و صاف بودن لبه تصاویر لذت ببرین.

اصلاح سریع لبه های ناصاف و سفید رنگ

نابود کردن پس زمینه سفید رنگ یه تصویر (مثل عکسی که در بالا میشه دید) و قرار دادن اجزای جدا شده پشت زمینه ای تاریک (مثل تصویری که در ادامه مشاهده می کنین) یکی از سخت ترین رقابتا حساب می شه.

در تصویر بالا، با به کار گیری Magic Wand پس زمینه سفید حذف شده و ببرا روی پس زمینه ای مشکی قرار گرفتن. همونطور که می ببینن این کار به بدترین شکل ممکن انجام شده.

با در نظر گرفتن تصویری که در اختیار دارین، به کار گیری گزینه Blending Option تا حد زیادی می تونه لبه های بد ترکیبی که در تصویر بالا میشه دید رو نابود کنه. کافیه روی لایه کلیک راست کرده و بعد Blending Options رو انتخاب کنین.

افکتی که باید ازش استفاده کنین Inner Glow اسمشه. تیک سمت چپ نوشته این افکت رو فعال کرده و بعد تنظیمات مورد نظر خود رو اعمال کنین.

در بخش Blend Mode می تونین از هر دو گزینه Normal و Darken استفاده کنین. هدف اینه که فوتوشاپ با انتخاب رنگی از بین رنگ ببرا (البته در این تمرین) لبه های سفید دور و بر عکس رو تا جای امکان نابود کنه.

این روش روی تصاویر ساده شاید جواب بده. ما با به کار گیری این افکت تونستیم تا حدی لبه های موجود در دور و بر ببرا بهتر کنین اما تصویر پایانی هنوز جای کار داره. رنگای نارنجی و قهوه ای در لبه های تصویر ببرا خوب اعمال نشده و در بعضی نقاط دارای ایراداتیه. اگه تصویر شما بدون ایرادات یاد شده، می تونین همین جا کار رو تموم شده بدونین. اما ببرا جای کار دارن و باید بیشتر روی اونا کار کنیم. پس افکت اعمال شده رو حذف کرده و به دنبال روشی دیگه میریم.

بعد از برگردوندن تغییرات اعمال شده، لایه ای جدید بسازین.

لایه رو به بالای لایه ببرا برده و بعد اونو به عنوان Clipping Mask لایه زیرین مشخص کنین. واسه این کار می تونین به راه Layer > Create Clipping Mask برید. حالا از بخشی که در تصویر سمت راست مشخصه، گزینه Blending Mode رو روی Darken بذارین.

از وسیله قطره چکون (Eydropper) استفاده کرده و رنگی از تصویر رو انتخاب کنین.

حالا روی لبه هایی که به روشنی سفید هستن و بکشین. تلاش کنین از رنگای تیره تر واسه این کار استفاده کنین؛ خصوصا اگه می خواید تصویر رو روی پس زمینه ای مشکی بذارین.

هم اینکه واسه لبه هایی که رنگ روشن تری دارن، با به کار گیری وسیله قطره چکون در فوتوشاپ یا همون Eyedropper رنگای روشن تری از تصویر خود انتخاب کنین.

در حالی که بسیاری بر این عقیده ان که به کار گیری Pen Tool راهی بسیار مناسب واسه جدا سازی اجزای جور واجور تصاویره، اما روش ساده و کاربر پسند تر این اتفاق بهره مندی از ترکیب وسیله هایی مثل Magic Wand،  Bucket Fill یا Magic Eraserه. هم اینکه با به کار گیری این وسیله ها می تونین مطمئن باشین که همیشه امکان به کار گیری وسیله پاک کن یا Eraser در فوتوشاپ رو دارین تا خراب کاریایی مثل تصویر بالا رو از بین ببرین. این موضوع خودش فرصتی واسه صاف کردن بهتر لبه تصاویر هستش.

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *