فیل شیلر: اپل کامپیوتر مجهز به نمایشگر لمسی تولید کرده و بلافاصله آن را کنار گذاشته است

خیلی از کاربران باور دارن اضافه شدن صفحه نمایش لمسی به کامپیوترای مک می تونه کارایی این دستگاه ها رو زیاد کنه و اپل لازمه محصولی مثل سرفس استودیوی مایکروسافت به بازار عرضه کنه.

تازه ترین لپ تاپای اپل به یه نمایشگر نواری شکل لمسی موسوم به تاچ بار در بالای کیبورد مجهز هستن و این موضوع گمانه زنیایی رو بین کاربران درست کرد که شاید این شرکت، در حال برداشتن اولین قدما به طرف لمسی کردن نمایشگر باشه.

اما حالا یکی از مقامات اپل لب به سخن گشوده و دوباره مخالفت خود رو با صفحه نمایشای لمسی بیان داشته. فیل شیلر مدیر ارشد این شرکت در مصاحبه با سایت Backchannel میگه اضافه کردن صفحه نمایش لمسی به مک بوک تنها باعث ایجاد فاصله با کامپیوترای iMac می شه.

فیل شیلر باور داره امکان اضافه کردن این توانایی به کامپیوترای رومیزی اپل وجود نداره، چون که کاربران الان کاربران ماوس، کیبورد و ترک پد رو واسه تعامل با سیستم عامل این کامپیوترها مورد استفاده قرار میدن که از سطح صفحه نمایش فاصله داره، در نتیجه لمسی بودن نمایشگر در اینجور شرایطی بی معنی میشه.

ما تموم کامپیوترای پلتفرم خود رو به شکل یه جا در نظر می گیریم. بر همین پایه لمسی کردن نمایشگر مک بوکا قابل انجام نیس چون امکان همین کار واسه کامپیوترای iMac وجود نداره. اصلا می تونین تصور کنین لازم باشه واسه به کار گیری یه کامپیوتر ۲۷ اینچی دست خود رو به آسمون بلند کرده و صفحه نمایش دستگاه رو لمس کنین؟ اینجور ترکیبی خیلی لذت بخش به نظر نمی رسه.

مدیر ارشد اپل هم اینکه توضیح میده که در صورت لمسی کردن نمایشگر لازمه تموم منوهای نرم افزاری تغییر داده شن تا به کار گیری اونا با انگشت ممکن باشه، اما این موضوع تجربه کاربری هنگام به کار گیری ماوس و کیبورد رو نابود می کنه.

فیل شیلر همون سخن همیشگی که از اپل شنیده ایم رو تکرار می کنه و باور داره امکان ایجاد یه رابط کاربری بهینه، که به شکل همزمان بهترین تجربه کاربری رو واسه هر دو شکل رابطه جفت و جور آورد، وجود نداره و این طرز فکر از پایه اشتباهه.

مدیر ارشد اپل واسه تایید گفته های خود اقرار داره که اپل سالها پیش کامپیوترای مک مجهز به صفحه نمایش لمسی رو در آزمایشگاهای خود پیشرفت داده و بدون این دست اون دست کردن به این جمع بندی رسیده که این کار اشتباهه.

سوال بعدی که در این مصاحبه جواب داده شد، این بود که میشه اضافه شدن تاچ بار به مک بوک رو، نشونه ای از تاثیر موفقیت پلتفرم iOS و الگوبرداری کامپیوترای اپل از این سیستم عامل به حساب آورد؟

اجرا این ایده از پایه به پلتفرم مک تعلق داره. ایده ما از اول اصلا این نبود که چیجوری iOS رو در گوشه ای از کامپیوترای مک جای بدیم، بلکه می خواستیم با به کار گیری قابلیتای iOS، تجربه کاربری پلتفرم مک رو بهبود بدیم.

از دیگر پرسشای مطرح شده هم میشه به به کار گیری درگاه USB نوع C و کنار گذاشتن تموم درگاهای قدیمی از مک بوک اشاره کرد، موضوعی که به جنجال و اعتراض خیلی از طرف کاربران منجر شد.

فیل شیلر اما تاکید می کنه اپل هیچ وقتی تا این اندازه اطمینان نداشته که تصمیم صحیحی در پیش گرفته، چون که USB نوع C به زودی به استانداردی بی چون و به چه دلیل در میان درگاها تبدیل می شه.

در آخر جالبه بدونین که آقای شیلر در این مصاحبه اعلام کرده اونایی که به مک بوکای جدید انتقاد می کنن، هنوز این محصول رو یه بار هم مورد استفاده قرار نداده ان؛ گفتی که اگه صحت داشته باشه، به این معناست که گذشت زمان و افزایش حضور این محصول بین کاربران انتقادای فعلی رو مرتفع می کنه.

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *