۳۴- مسئولیت و تکلیفی به فرزندان خود بدهید که با توان آنان متناسب باشد.
۳۵- در روابط خود با فرزندانتان همواره صادق و مهربان باشید.
۳۶- از تنها گذاشتن فرزندان خود در منزل ، بویژه هنگامی که به مسافرت یا مهمانی می روید جداً خودداری نمایید.
۳۷- به حس ششم خود توجه کنید. هر گاه در درون احساس کردید که مشکل خاصی وجود دارد حتماً آن را جدی بگیرید.
۳۸- در صورت شک و تردید ،وسایل شخصی و لباسهای فرزندانتان را مخفیانه بازررسی نمایید.
۳۹- ترحم به معتادین محله تان را خیانت به فرزندان خود بدانید.
۴۰- همواره در نظر داشته باشید که خانواده ها در زمینه پیشگیری از اعتیاد نقش بسیار موثری در مقایسه با نیروی انتظامی و سایر سازمان های مسئول بر عهده دارند.
۴۱- رعایت بسیاری از نکات مذکور منحصر به والدین نبوده بلکه سایر اعضائ خانواده بویژه برادران و خواهران بزرگتر را نیز در بر می گیرد و چه بسا تأثیرپذیری جوانان و نوجوانان از آنها در بسیاری از موارد بیش از پدر و مادر باشد. (صرامی ،۱۳۸۲ ، ص ۸۵ – ۹۶)
علل و انگیزه های گرایش به اعتیاد
۱٫ بلوغ و نوجوانی: دوران بلوغ و نوجوانی یکی از حساس ترین دوره های زندگی به شمار می رود. در این دوره ی سنی خصوصیاتی از قبیل تشخیص طلبی ، اعلام استقلال ، مخالفت جویی ، خودنمایی ، تبعیت از گروههای مرجع و ده ها صفت دیگر بروز می کند. دوره نوجوانی زمان بحران و شورش است. جوان با دارا بودن ویژگی خاص خود به دنبال هیجان است و در این راه اغلب به بیراهه کشیده می شود.
نتایج بررسی ها نشان می دهد که نوجوانان و جوانان ، بیشتر از گروه های سنی دیگر در معرض خطر اعتیاد قرار می گیرند.
۲٫ اختلافات خانوادگی و تضاد و کشمکش بین والدین: درگیری های خانوادگی بین والدین موجب می شود که فرزندان از مراقبت و کنترل لازم برخوردار نباشند. این وضعیت و فضای نامناسب و نامساعد خانوادگی و عدم صمیمیت بین افراد خانواده موجب می گردد که فرزندان چنین خانواده ای برای خود دوستانی بیابند و با اهمال و غفلتی که در پرورش آنها شده ، به سوی اعتیاد سوق داده شوند.
۳٫ دوستان ناباب و معتاد: برخی از افراد سست عنصر و بی اراده وقتی می بینند دوستانشان با مصرف مواد مخدر نگرانی ها و گرفتاری های روحی خود را «خاموش می کنند» و حالت «آرامش» و «شادی موقت» به دست می آروند ، از روی کنجکاوی ترغیب می شوند تا با چند بار مصرف ، حالتی مانند آنان به دست آورند. اما همین گرایش موقت موجب اعتیاد و یک عمر بدبختی و پشیمانی را در پی می آورد.
۴٫ نابسامانی های زندگی و بیکاری: بیکاری و فرار از مشکلات و عدم توانایی فرد در روبرو شدن با مسایل اجتماعی از دیگر عواملی هستند که موجب می شوند شخص ، مواد مخدر را پناهگاهی برای خود تلقی کند و به آن پناه ببرد.
۵- تنهایی ، احساس بی پناهی ، نداشتن دوستان خوب: تنهایی و بی کسی و شکست های اجتماعی و نداشتن دوستانی صالح ، امین ، دلسوز و مهربان نیز ممکن است فرد را به طرف اعتیاد سوق دهد.
۶- فشارهای عصبی و روانی: در اکثر اوقات عوامل روانی و فشارهای عصبی ، کششی برای اعتیاد در فرد به وجود می آورد. مشکلات و نیازهای روانی و عاطفی برآورده نشده و عوامل نامساعد و ناراحت کننده ی زندگی ، شخص را به طرف مواد مخدر سوق می دهد.
۷- لذت های نفسانی زودگذر: گروهی نیز با تصوری نادرست برای پیدا کردن آرزوهای گمشده خود به مصرف مواد مخدر روی می آورند و ان را منبع لذّت و خوشحالی و رفع نیازمندی های خود می پندارند.
۸- فراوانی و در دسترس بودن مواد: نمی توان انکار کرد که فراوانی مصرف مواد مخدر و در دسترس بودن و تهیه آسان ان ، افراد معتاد و توزیع کنندگان را بر می انگیزد و تأثیر بسیاری در معتاد کردن افراد زودباور به ویژه نوجوانان و جوانان دارد.
۹- توهم لذّت جنسی بیشتر: برخی از افراد ، ریشه اعتیاد را در رابطه با امور جنسی می دانند و تصور می کنند مصرف مواد مخدر لذت جنسی را افزایش می دهد ، اما واقعیت این است که مصرف مواد مخدر نه تنها توانایی جنسی را زیاد نمی کند ، بلکه موجب اختلال در تعادل هورمون های جنسی و عقیمی در مردان و نازایی در زنان می شود.
۱۰- روی آوردن به کارهای خلاف شرع ، عقل و عرف جامعه: در نزد معتاد ، ترس ، وحشت و بزدلی جانشین شجاعت و شهامت و از خودگذشتگی می شود و چون فرد معتاد به کار و شغل شرافتمندانه بی اعتنا می گردد ، ناچار برای به دست آوردن مواد مخدر و توهم درآمد بیشتر به کارهای خلاف شرع ، عقل و عرف اجتماع مانند تکدی و دزدی روی می آورد یا واسطه فروش مواد مخدر می شود. (ارفع ، سال ۱۳۸۲ ، ص ۵۷- ۶۱)
اصولی ترین راه پیشگیری اعتیاد و درمان معتادان
باید دانست تا زمانی که مصرف کننده مواد مخدر داشته باشیم ، مواد مخدر از راههای مختلف به داخل کشور راه می یابد. بنابراین با اقدامات موثر و برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر درداخل کشور و مناطق مرزی ، راه حل های زیر نیز جهت کاهش ، پیشگیری و درمان معتادان ارائه می گردد.
۱٫ تحقیقات وسیع علمی به منظور شناسایی دقیق علل روی آوردن افراد ، به ویژه جوانان به اعتیاد: باید زمینه برای تحقیقات مراکز پژوهشی فراهم شود تا زمینه رشد این بالای خانمانسوز از میان برود و دیوار نامریی نیز در برابر اعتیاد به وجود آید. در بسیاری از کشورهای جهان ، کارشناسان پس از سال ها تجربه به این نتیجه رسیده اند که اصلی ترین راه مبارزه با مواد مخدر و خشکانیدن ریشه اعتیاد ، بر چیدن زمینه و انگیزه اعتیاد در نسل جوان است.
۲٫ آموزش عمومی درباره علل و
پیآمدهای اعتیاد: آموزش عمومی و پیشگیری از اعتیاد باید به عنوان یک فرهنگ در جامعه همگانی شود.
۳٫ شناخت دقیق نیازهای جوانان: اساسی ترین نیازهای جوانان ، تحصیل ، اشتغال ، ازدواج ، مسکن ، امکانات سالم تفریحی و ورزشی و … می باشد. با شناخت رقیق نیازها و تصمیم جدی برای بر طرف نمودن این نیازها در حد توان توسط خانواده ها ، جوانان ، مسئولین و … ، می توان امید جدی به پیشگیری از اعتیاد و درمان معتادان داشت.