۴٫تلاش برای توسعه صنایع و کارخانه ها و نیز تلاش برای رفع بیکاری.
۵٫تلاش برای توسعه ی تجارت و جست وجوی راه های ترانزیتی تا بتوان با استفاده از ان کالاهای آذربایجان را صادر کرد.
۶٫تلاش برای ازاد ساختن شهرهای آذربایجان که این امر مستلزم تغییر یافتن قانون انجمن های شهری است و نیز تامین اب شهر تبریز.
۷٫تلاش برای تامین احتیاجات دهقانان ،تعیین حدود مشخص بین مالکان و دهقانان و جلوگیزی از گرفتن مالیات های غیر قانونی.
۸٫مبارزه با بیکاری؛ بدین منظور تاسیس کارخانه ها، توسعه تجارت، ایجاد موسسات زراعتی و کشیدن راه آهن و شوسه ممکن است مفید واقع شود.
۹٫با توجه به اینکه بیش از چهار میلیون نفر در آذربایجان زندگی می کنند و به نمایندگان آذربایجان فقط هشت کرسی داده شده است ،فرقه خواهد کوشید که آذربایجان به تناسب جمعیت خود حق انتخاب نماینده داشته باشد که تقریبا معادل یک سوم نمایندگان مجلس است.
۱۰٫مبارزه با اشخاص فاسد،مختلس و رشوه بگیر در ادارات دولتی و تامین زندگی بهتر مامورین دولتی.
۱۱٫فرقه خواهد کوشید بیش از نصف مالیات ها ،صرف احتیاجات خود آذربایجان شود.
۱۲٫ دوستی با کلیه ی دولت های دموکرات مخصوصا متفقین.
در ۲۵ شهریور۱۳۲۴ مردم شهرها و روستاهای آذربایجان صبح اول وقت روی دیوارها اعلامیه هایی چاپ شده به زبان آذری را مشاهده کردند که در آن حزب دموکرات آذربایجان از مردم خواسته بود ،دور این حزب جمع شوند تا اهداف و خواسته های انها برآورده شوند. اعلامیه ی حزب دموکرات آذربایجان بین مردم جایگاه وسیعی پیدا کرد. البته نقش اتحاد جماهیر شوروی در این زمینه چشمگیر بود. از شهرها و روستاهای آذربایجان تلگرام های زیادی برای طرفداری از حزب جدید مخابره میشدو امواج جدیدی از تظاهرات به وجود امده بود.اطلاع از تشکیل حزب دموکرات آذربایجان دولتمردان ایرانی را به شدت نگران کرده بود.
روز ۵ مهر بعضی از نمایندگان در این مورد در جلسه ی رسمی نطق هایی ابراز کردند. مهندس پناهی گفت “….بنده یقین دارم که اگر خدایی ناکرده پای استقلال و ازادی کشور به میان بیاید و منافع اساسی ایران و یا آذربایجان در معرض تهدید قرارگیرد،همین مجلس شورای ملی و همین اقایان و وکلا یک دل و یک جهت به دفاع خواهند پرداخت…… منافع کشور قابل تقسیم نیست شمال و جنوب و شرق و غرب برای ما یکی است ……بنده از طرف خود و همکاران محترم خود اعلام میکنم که روح آذربایجان از این مقاصد بی اطلاع است.”
روز دهم مهرماه نخستین کنگره ی فرقه دموکرات اذربایجان بوسیله ی پیشه وری افتتاح گردید. کنگره مرامنامه فرقه را به تصویب رسانده، سازمان فرقه را رسمیت داد و کمیته ی مرکزی ان را انتخاب نمود.۲۱ آذر ۱۳۲۴ فرقه ی دموکرات حکومت خودمختاررا در آذربایجان اعلام کرد و رهبران فرقه تلاش داشتند تا هدف خود را از تشکیل فرقه بیان کنند.
در سخنرانی های پیشه وری به عنوان یکی از رهبران اصلی فرقه و نیز در مطالب روزنامه ی آذربایجان به عنوان ناشر افکار فرقه، در عین انتقاد از ارتجاع و استبداد، به لزوم تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی تاکید می شد . با توجه به اینکه دولت صدور لایحه ای را به تصویب مجلس رسانده بود، مبنی براینکه تا زمان حضور نیروهای بیگانه در کشور، انتخابات برگزار نخواهد شد، اما فرقه خواهان لغو مصوبه و برگزاری انتخابات ازاد برای مجلس پانزدهم بود. پیشه وری در سخنان خویش ، خودمختاری آذربایجان را در چهارچوب نظام سیاسی ایران می دانست و تاکید می کرد که منظور از این امر هرگز جدایی نیست “من اشکارا می گویم که تمام حرف ها و خواسته های ما خارج از این نقشه نیست و در داخل سرحدات ایران است .من به استقلال ایران کاملا علاقه مندم و فکر ملحق کردن یک وجب از خاک ایران، به کشورهای دیگر ، ابدا در میان نیست ،ما حقوق داخلی و مختاریت مدنی را که قانون اساسی به ما داده است را خواهانیم.”
در روز ۱۷ آبان ۱۳۲۴ جلسه ی عمومی کمیته ی مرکزی فرقه ی دموکرات آذربایجان به هیئت عامله اختیار داد برای تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی به عنوان کلید حکومت ملی اقدام کند.جلسه ی کمیته مرکزی این شعارها را به عنوان شعارهای مرحله دوم مبارزه این چنینی اعلام کرد«شعار امروزی ما تشکیل انجمن ها و شروع انتخابات مجلس پانزدهم است و چون فرقه تنها به دست اعضای خود نمیتواند به خواسته هایش جامه ی عمل بپوشاند لذا وظایف مرحله دوم مبارزه را به شرح زیر خلاصه میکنیم :
۱تحکیم سازمان های فرقه یعنی کمیته های حوزه و غیره
۲٫ توضیح مفهوم انتخابات با برپاساختن میتینگ های بزرگ ،کنفرانس های وسیع و حاضر کردن مردم برای مبارزه در این دوره.
« فرقه از این روز به بعد در راه کسب قدرت سیاسی مبارزه میکند و کسب قدرت سیاسی با انتخاب نمایندگان ازادیخواه و دموکرات به نمایندگی مجلس پانزدهم و انجمن ها ممکن است.اهالی آذربایجان با شرکت در این انتخابات، نمایندگان خود را در کنگره خلق آذربایجان تعیین کردند و در روز ۲۹ ابان این کنگره افتتاح شد».
در واکنش به این حوادث اذربایجان نمایندگان این استان به دو دسته تقسیم شدند، یک دسته ضمن اعلامیه ای ارتباط مردم اذربایجان با فرقه را تکذیب کردند و دسته ی دیگر بدون انکه وارد اصل موضوع شوند ،وطن-پرستی اذربایجانی ها را یاداوری کردند و اینکه انها به کشور و وطن خیانت نخواهند کرد.
با جدی شدن مسئله ی اذربایجان و اینکه محسن صدر مورد قبول آذربایجانی ها نبود، ادامه ی نخست وزیری او غیر ضروری محسوب میشد. بنابراین نم
ایندگان مجلس ملی تمایل خود را به نخست وزیری حکیمی نشان دادند. دولت صدر در روز ۲۹ مهر ماه ۱۳۲۴ سقوط کرد. با روی کار آمدن دولت حکیمی مهمترین ماموریت دولت جدید در آغاز کار چاره اندیشی برای معضل ایجاد شده در کردستان و اذربایجان بود. در این زمان نیروهای دموکرات اذربایجان رفته رفته با عملیات نطامی پادگانهای اذربایجان را خلع سلاح نمودند. سرانجام در روز ۲۴ آذر ماه ۱۳۲۴ مجلس ملی آذربایجان افتتاح شد، در این جلسه ۷۶ نفر از ۹۵ نماینده ای که از نقاط مختلف اذربایجان انتخاب شدندحضور داشتند. از نمایندگان سیاسی همه اعضای سرکنسولگری شوروی و نماینده فرانسه و همچنین اعضای استانداری تبریز حاضر بودند ،اساسنامه مجلس مورد بررسی قرار گرفت که براساس ان هیئت رئیسه وزیران زیر نظر نخست وزیر انتخاب می شدند . ولی پیشه وری با وجود وزیر امور خارجه مخالفت نمود و معتقد بود آذربایجان خودمختاری را به دست آورده است ولی در چهار چوب استقلال ایران ،بنابراین ایجاد وزارت خارجه ضرورتی ندارد. در این جلسه حاج علی شبستری به ریاست مجلس ملی، زین العابدین قیامی به ریاست دیوان تمیز و فریدون ابراهیمی به سمت دادستانی کل آذربایجان منصوب شدند.
یک روز پس از تشکیل مجلس آذربایجان و اعلام خودمختاری، بیات نخست وزیر پیشین که ۱۶ روز قبل به عنوان استاندار وارد تبریز شده بود تا مانع چنان تحولی گردد، در گفتگوهای خود با سران دموکرات به نتیجه نرسید. بنابراین عازم تهران شد، ولی قبل از ان در مذاکراتی با علی درخشانی (فرمانده لشکر تبریز )با توجه به اوضاع منطقه دستور خلع سلاح ژاندارمری و شهربانی تبریز را داد. پس از ان افسران ارتش تصمیم به تسلیم گرفتند و مقاومت در برابر دموکرات ها را بی فایده دانستند.
در روز ۶ دی ماه ۱۳۲۴ حکومت خودمختار اذربایجان طی اعلامیه ای مسئله ی رسمی بودن زبان ترکی در استان آذربایجان را رسمیت بخشید و اعلام نمود که در مقام ادارات طرح ها و لوایح محکمات و بازپرسی های قضایی با زبان اذری صورت خواهد گرفت و برای کسانی که زبان اذری نمیدانند از مترجم استفاده خواهدشد. در پی رسمی شدن زبان ترکی دولت خودمختار اعلام کرد. تشکیل دانشگاه دولتی به زبان اصلی آذربایجان ضروری می باشدبه همین منظور وزارت فرهنگ موظف است کتاب های درسی را به زبان آذری تهیه کند.
مدتی بعد مجلس ملی آذربایجان قوانین مربوط به انتخابات و قوانین محلی و شورا ها را تصویب کرد.همین مجلس ملی اقدام به اطلاع قانون مالیات کرده و با لغو رژیم فئودالی در زمینه ی قضایی، قدرت قضات را افزایش داد.