لینوس توروالدز یکی از مشهور ترین برنامه نویسای حال حاضر جهان هستش و علاوه بر اون لقب معروف ترین فنلاندی زنده دنیا رو هم از اون خود می کنه. ایشون خالق لینوکس و هماهنگ کننده این سیستم عامل بوده که با اون انقلابی در صنعت کامپیوتر ایجاد کرده. با این وجود اختلاف میان ویژگیای شخصیتی اون، متواضع بودن زیادتر از اندازه و غیر قابل پیش بینی بودنش موجب شده که داستان زندگی ایشون، فراز و نشیبای زیادی داشته باشه و به یکی از زیباترین بیوگرافیای دنیای تکنولوژی تبدیل شه.

سالهای ابتدایی؛ عشقی آتشین به برنامه نویسی

لینوس بندیکت توروالدز روز ۲۸ دسامبر سال ۱۹۶۹ میلادی در شهر هلیسنکی، پایتخت فنلاند به دنیا اومد. پدر و مادرش نام اونو لینوس نامیدند تا شاید مثل لینوس پاولینگ، شیمیدان برجسته آمریکایی بتونه برنده جایزه نوبل شه.

خونواده ی توروالدز جزو کمترینای سوئدی زبون فنلاند بودن که تقریباً آدمایی برابر ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت ۵ میلیونی این کشور رو تشکیل می دادن. پدر و مادر لینوس هر دو خبرنگارهای رادیکال بودن که در دهه شصت میلادی به استخدام رادیو و روزنامهای این کشور درآمده بودن.

همین رادیکالی بودن موجب شد که این دو در آخر از هم جدا شن هر چند بر خلاف این اتفاق اون کودکی خوشی در کنار مادرش سپری کرد و به اصرار ایشون از سنین کودکی، کتابخوانی به تفریح مورد علاقه اش تبدیل شد.

شاید پدربزرگش لئو که پروفسور آمار و استاد دانشگاه هلینسکی بود، بیشترین تاثیر رو بر زندگی لینوس جوون گذاشت و موجب شد اون به علوم کامپیوتری علاقه مند شه. لینوس اواسط دهه هفتاد، یه کومودور Vic 20 رو به عنوان اولین کامپیوترش خرید و به آموختن زبون برنامه نویسی BASIC پرداخت تا پس از اون سراغ زبون اسمبلی بره. اینجوری برنامه نویسی و ریاضیات به مهمترین چیزای مورد علاقه زندگی توروالدز بدل شدن.

تولد لینوکس؛ ناامیدی از MS-DOS و خلق جایگزینی جدید

سال ۱۹۸۷ میلادی توروالدز پولش رو جمع کرد تا اولین کامپیوترش یعنی Sinclair QL که اولین کامپیوتر خونگی ۳۲ بیتی بود رو بخره. این دستگاه با پردازنده موتورولا ۶۸۰۰۸ و ۱۲۸ کیلوبایت رم، اون زمان شاهکاری بی بدیل حساب می شد اما لینوس جوری از خریدش خوشحال نشده بود چون که به دلیل قرار گرفتن سیستم عاملش در حافظه ROM نمی تونست دوباره برنامه اش رو بازنویسی کنه.

یه سال بعد، توروالدز مثل والدینش در دانشگاه هلینسکی ثبت نام کرد تا لیسانس خود رو در رشته علوم کامپیوتری دریافت کنه. البته نگفته نمونه که ایشون در اون زمان، برنامه نویس قابلی بود و در کنار درسش، دوره های زیادی واسه آموختن زبون برنامه نویسی C گذرونده بود. باحال اینجاس که کمی بعدتر با به کار گیری همین زبون برنام نویسی، کرنل(هسته اصلی) سیستم عامل لینوکس رو نوشت.

اوایل سال ۱۹۹۱ میلادی، اون یه کامپیوتر شخصی IBM با پردازنده ۳۳ مگاهرتزی اینتل ۳۸۶ و ۴ مگابایت حافظه خرید. با اینکه کامپیوترش، رضایت خاطر لینوس رو به همراه داشت اما این بار سیستم عامل MS-DOS بود که نا امیدی اش رو رقم زد.

اون ترجیح می داد که سیستم عامل یونیکس رو بکار ببنده تا بتونه از همه تواناییای چیپست کامپیوتر جدیدش استفاده کنه. به خاطر همین تلاش کرد که نسخه خاصی از یونیکس واسه خود جفت و جور کنه. در اون زمان اون حالا خوبیش اینه نتونست سیستمی ارزونتر از ۵ هزار دلار بخره و عزمشو جزم کرد که یه سیستم عامل جدید براساس یونیکس و مینیکس بسازه.

البته اون در اون زمان نمی دونست که ساخت یه سیستم عامل جدید خیلی راحت ممکن نیس و باید واسه رسیدن به این هدف، زمان زیادی رو صرف انجام کارای زیاد کنه. با این وجود همین رویای لینوس، موجب شد که جهان کامپیوتر و زندگی خودش دچار تغییرات زیادی شه. اون ۲۵ آگوست سال ۱۹۹۱ تصمیم خود واسه ساخت یه نرم افزار جدید رو در گروه خبری مینیکس اعلام کرد که این پیغام هنوز در این قسمت هست.

توروالدز ۱۷ سپتامبر همون سال، نسخه اولیه سیستم عامل جدید خود رو با شماره ۰.۰۱ کامل کرد و پنجم اکتبر هم نسخه اصلی اون یعنی مدل ۰.۰۲ رو عرضه کرد. در اون زمان Ari Lemmke دوست توروالدز و مدیر ftp.funet.fi, که در واقع تامین کننده سرویسای FTP (قرارداد انتقال فایل) در فنلاند بود، اونو تشویق کرد تا سورس کد سیستم عاملش رو روی یه شبکه مشخص به اشتراک بزاره تا برنامه نویسان بتونن به مطالعه یا اصلاح اون بپردازند.

توروالدز این سیستم عامل رو Linux نامید تا نشون دهنده اصطلاح مینیکس لینوس (Linus' MINIX) باشه. پس از عرضه شدن این سیستم عامل در GPL (پروانه عمومی همگانی گنو)، برنامه نویسان سراسر دنیا به استقبال از این سیستم عامل پرداختن و تلاش کردن به پیشرفت اون کمک کنن. در نتیجه سرعت بهبود کارکرد لینوکس شدیدا بالا رفت.

شروع محبوبیت لینوکس؛ سوار بر بال برنامه نویسان و ازدواجی ایمیلی

خالق لینوکس

کارکرد کرنل و سیستم عامل لینوکس روز به روز بهتر شد و پیشرفت دهندگان، افراد و شرکتای بزرگتر به این پروژه اضافه شدن و اشتیاق، تلاش و تواناییای برنامه نویسی خود رو در این پروژه بکار بستند. این مسئله موجب شد که تعداد کاربران این سیستم عامل روز به روز بیشتر شه. در اون زمان گفته می شد که تنها مشکل لینوکس اینه که فقط با کامپیوترایی با پردازندهای x86 اینتل سازگاری داره.

توروالدز پس از یه مدت به عنوان آموزگار در دانشگاه هلینسکی مشغول بکار شد و تونست بین انجام مسئولیت هاش به پیشرفت لینوکس بپردازه. اون در سال ۱۹۹۳ میلادی در یکی از کلاس هاش تکلیفی واسه دانش آموزان مشخص کرد و اونا رو مجبور کرد که ایمیل بفرستن.

این مسئله موجب شد Tove Minni یکی از دانشجویان این کلاس که قهرمون کاراته هم بود با ارسال یه ایمیل، لینوس رو به صرف قهوه دعوت کنه. اونم قبول کرد و سه سال بعد اونا با همدیگه تولد اولین فرزندشون رو جشن گرفتن.

به دنیا اومدن اولین بچه از سه دختر توروالدز، موجب شد که معطلی ای یهویی در روند پیشرفت کرنل لینوکس به وجود بیاد. با این وجود نسخه شماره ۲.۰ اون، دسامبر ۱۹۹۶ عرضه شد که از پردازنده یای خیلی بیشتری پشتیبانی می کرد و نسبت به نسخه قبلی پیشرفت محسوسی کرده بود.

محبوبیت لینوکس در سال ۱۹۹۷ میلادی به سرعت بیشتر شد و تقریباً سه میلیون کامپیوتر، این سیستم عامل رو نصب کرده بودن. شمار کاربران سیستم عامل یادشده تا دو سال بعد رقم ۷ میلیون کاربر رو رد کرد. بر خلاف موفقیت غیر قابل وصف لینوکس و محبوبیت توروالدز، فعالیتش جوری بدون حاشیه نبود و به مزاق جامعه برنامه نویسان خوش نیامده بود.

جا به جایی مکان به کالیفرنیا؛ مقایسه ناخواسته با بیل گیتس

خالق لینوکس

توروالدز پس از گذروندن یه دهه در دانشگاه هلینسکی، عزمشو جزم کرد که زمان اون رسیده تا محل زندگی خود رو عوض کنه و کار اساسی پیدا کنه. به خاطر همین سال ۱۹۹۷ به شهر آفتابی سانتا مونیکای ایالت کالیفرنیا جا به جایی مکان کرد و یه سمت شغلی رو در شرکت Transmeta Corporation قبول کرد.

اون در این شرکت وظیفه داشت تا واسه آسون کردن رابطه بین سیستم عامل و میکرو پردازندها، نرم افزار تجاری پیشرفت دهد. طرفداران لینوکس در این زمان نگران شدن که شغل جدید توروالدز موجب شه که اون دیگه سیستم عامل خود رو به صورت رایگان در اختیار برنامه نویسان قرار نده چون که «پاول آلن» هم موسس مایکروسافت یکی از سرمایه گذاران شرکت محل کارش به حساب می رفت.

براساس قراردادی که توروالدز با شرکت Transmeta تنظیم کرده بود، اون می تونست یه تیکه از زمان خود رو به پیشرفت لینوکس اختصاص بده. این مسئله نه فقط واسه لینوس خوب بود بلکه می تونست حرکت تبلیغاتی مناسبی واسه شرکت یاد شده باشه چون که انگار از محبوبیت این برنامه نویس استفاده می کرد.

خالق لینوکس

در اون زمان مایکروسافت، سیلیکون ولی رو قبضه کرده بود اما کاربران آمریکایی به دنبایل جایگزینی قویتر واسه سیستم عامل مایکروسافت می گشتن. به خاطر همین مقایسه میان «بیل گیتس» و لینوس توروالدز شروع شد چون که هر دوی اونا هم قد و قواره هم بودن، عینک می زدن و برنامه نویسانی قهار به حساب می رفتن.

از طرف دیگه گیتس پولدار بود اما توروالدز آه در بساط نداشت و به حقوقی عادی یه برنامه نویس راضی بود. شاید مسئله ای که باعث محبوبیت زیادتر از اندازه لینوس می شد، این بود که اون هیچوقت علاقه ای به مادیات یا قدرت نشون نمی داد تنها خلاقیت و لذت برنامه نویسی براش کافی بود.

با این حال وضعیت مالی اون یهو در سال ۱۹۹۹ از این رو به اونو شد چون که شرکت Red Hat و VA Linux به شرکتای بزرگی تبدیل شدن و این مسئله موجب شد که به پاس خلق سیستم عامل لینوکس، سهام زیادی بهش بدن. به همین ترتیب لینوس توروالدز یه شبه ره صد ساله رو پی مود و میلیونر شد و همون سال پس از عمومی شدن شرکت VA Linux، ثروتی برابر ۲۰ میلیون دلار نصیبش گشت.

استقبال شرکتا از سیستم عامل لینوکس؛ پشتیبانی زیرکانه IBM

استقبال از لینوکس اواخر دهه ۹۰ میلادی، دوباره زیاد شد و رقبای مایکروسافت متوجه ظهور رقیبی قوی واسه سیستم عامل این شرکت شدن. اوراکل، اینتل، نت اسکیپ، کورل و دیگه رقبای شرکت ردموندی اعلام کردن که به جای ویندوز مایکروسافت، سراغ سیستم عامل لینوکس رفته ا ند.

این مسئله موجب شد که شرکتای زیادی به پتانسل لینوکس پی برده و به سرعت از اون واسه سرورا یا شبکه هاشون بهره ببرن. وب سرور آپاچی که حالا میزبان ۶۴ درصد سایتای دنیاس هم در اول براساس لینوکس نوشته شد و این مسئله هم به محبوبیت سیستم عامل یاد شده اضافه کرد.

پشتیبانی و پشتیبانی همه جانبه شرکت IBM از لینوکس شاید بیشترین تاثیر رو بر رشد مخاطبین این سیستم عامل گذاشت. این شرکت سال ۲۰۰۱ میلادی اعلام کرد که یه میلیارد دلار به تحقیق، پیشرفت و ارائه اجناس لینوکس اختصاص داده.

البته شرکت یاد شده بی دلیل از لینوکس پشتیبانی نکرد. IBM فهمید این سیستم عامل با اینکه از رابط های گرافیکی کاربردی باکیفیت بهره نمی بره و توانایی بالایی واسه اجرایی برنامه های سرور سنگین نداره اما بر خلاف همتایانش پایه های فنی قدرتمندی داشته و پتانسیل پیشرفت داره.

خالق لینوکس

این مسئله به سود شرکت IBM تموم شد و سرمایه گذاری یه میلیارد دلاری این شرکت در لینوکس موجب شد که پروژه های لینوکس محور این شرکت هرساله دو میلیون دلار درآمدزایی کنن. اینجوری حالا IBM مطمئنا، بزرگترین فروشند سرویسا و اجناس لینوکس محور هستش.

پیشرفت لینوکس فقط به تعداد کاربرانش محدود نشد و نسخه های زیادی واسه دیوایسای جور واجور پیشرفت یافت. اینجوری بازار بزرگی از کاربران شخصی و شرکتا رو به خود اختصاص داد. بعضی کارشناسان در اون زمان مدعی شدن که لینوکس پس از یه مدت می تونه به طور کاملً جانشین سیستم عامل یونیکس شه و به اصلی ترین سیستم عامل شرکتی دنیا بدل شه.

از طرف دیگه، لینوکس به شرایطی رسیده بود که می تونست جانشین ارزون قیمتی واسه استفاده در کامپیوترای شخصی و نوت بوکا بشه. بالارفتن اندازه محبوبیت لینوکس تا قسمتی به لطف تصمیمات هدف دار توروالدز در مواقع حیاتی ممکن شده بود. اون نه فقط بر چگونگی اجرای تکنیکی این محصول نظارت می کرد بلکه روند گرفتن مجوز یا لیسانسای لازم و چگونگی پیشرفت اونو هم زیر نظر گرفته بود.

یکی از این تصمیمات مهم، رایگان بودن سیستم عامل لینوکس بود که در واقع مهمترین عامل جلب توجه مخاطبین به حساب می رفت. علاوه بر این، خصوصیات شخصیتی توروالدز موجب شده بود که بتونه گزینه بسیار مناسبی واسه سمت «رهبر الهی» لینوکس حساب شه. قناعت، متواضع بودن زیادتر از اندازه، طنازی متفاوت و فلسفه زندگی اش از خصوصیات رفتاری منحصر به فرد اون به حساب می رفت. اون باور داشت زندگی خیلی راحت فقط در خوش گذروندن خلاصه می شه و به هر نحوی باید این حس در آدم به وجود بیاد.

لینوس توروالدز دنیای امروز؛ آرامش غیر قابل وصف زندگی ساده

خالق لینوکس

توروالدز حالا تموم وقت روی پیشرفت کرنل لینوکس واسه آزمایشگاه پیشرفت منبع باز (OSDL) کار می کنه. این شرکت سال ۲۰۰۰ میلادی گشایش شده و به وسیله کنسرسیوم جهانی شرکتای کامپیوتری مثل IBM پشتیبانی می شه.

فقط دو درصد کرنل لینوکس فعلی به وسیله توروالدز نوشته شده و با در نظر گرفتن حجم و پیچیدگی اون قابل توجیه س چون که سورس کد کرنل نسخه ۲.۶ تقریباً ۸۰ مگابایت حجم داره.

با این حال هنوز تصمیم گیریای پایانی رو دوش اونه و تغییرات یا محتوای اضافه شده به کرنل باید تایید ایشون رو داشته باشه. اون باور داره که کدای نوشته شده واسه سیستم عامل اونا باید با کیفیت و تمیز باشن، بشه اونا رو به آسونی نگهداشت و کاربران زیادی بتونن از اونا استفاده کنن.

همچنبن علامت تجاری لینوکس به نام توروالدز ثبت شده و به کار گیری این نام به شرط اجازه اونه. پس صدها برنامه دیگه که انگار از کرنل این شرکت استفاده کنن، مجبور هستن قراردادی واسه مسئله امضا کرده و درآمدی به جیب خالق لینوکس واریز کنن.

خالق لینوکس

بر خلاف دیگه طرفداران نرم افزارای منبع باز، لینوس توروالدز جنجال زیادی به پا نمی کنه و در مورد مسائلی غیر از کرنل خود، اعلام نظری نداره. بر خلاف اینکه لینوس در خونواده ای سیاسی بزرگ شده اما اصلاً علاقه ای به مسائل سیاسی نداشته و در این مورد هم اعلام نظر نمی کنه.

تنها مواردی که خشم اونو به دنبال داره، مسائلی درباره لینوکس بوده و بعضی وقتا در برابر بعضی صحبتای ضد لینوکس، عکس العملای عجیب و غریبی از خود نشون میده.

اون حالا، سیلیکون ولی رو ترک گفته و در شهر پرتلند زندگی می کنه که شباهت زیادی به آب و هوای محل تولدش یعنی هلینسکی داره. اون هنوز سرپرست پیشرفت ی کرنل لینوکسه و رهبر الهی جنبش لینوکس حساب می شه. به نظر نمیر سد که لینوس توروالدز علاقه ای به بازنشستگی داشته باشه چون که هنوز از کدنویسی یا رهبری تیمش حال می کنه و واسه اون زندگی خیلی راحت فقط در لذت بردن خلاصه می شه.