منابع پایان نامه درباره اوقات فراغت، قرن نوزدهم، مواد مخدر

می‌دهند، گذاشت تا جوجه‌ها قوی و نیرومند بار بیایند به ویژه این که جوجه‌های این نژاد از کوچکی دارای پرهای انبوه می‌باشند و بدیهی است که این میزان پر نیاز به خون‌رسانی و تغذیه مناسب دارد. گونه‌های متفاوتی از
این نژاد پدید آمده است به گونه‌ای که در برخی‌ها کاکل رشد فراوانی یافته است و در برخی دیگر نیز کاکل رشد چندانی ندارد. و برخی جثه متوسط و برخی جثه بزرگی دارند. اما آن چه کبوتر بخارای اصیل را متمایز می‌سازد، این است که گردن آن به سوی جلو و پایین متمایل است و بر پس سر پرنده کاکل وجود دارد و پاها در مقایسه با سایر گونه‌ها بزرگ‌تراند. این پرنده می‌تواند پرهای کاکل خود را سیخ نگه دارد. رنگ‌های متفاوتی دارد و بیشتر به رنگ سیاه و سفید و سرخ و زرد دیده می‌شود (18).
11) کبوتر چلچله افسونگر (Fairy Swallow Pigeon)
نژادی نادر و کمیاب است و بیشتر به رنگ سیاه و سفید و قهوه‌ای دیده می‌شود. پاها پردار بوده و پرهای زیاد آن باعث شکسته شدن تخم‌های پرنده می‌شود. به همین علت بهتر است که تخم‌های لقاح شده این گونه را برداشته، و در زیرگونه‌ای دیگر گذاشت و بدین وسیله از این نژاد جوجه گرفت. بال‌ها و قسمتی از پرهای دم به رنگ سیاه است و بر روی سر پرنده لکه‌ای سیاه دیده می‌شود. بر روی سر پرنده نیز کاکلی زیبایی وجود دارد.
12) کبوتر فردار جکسون (Jackson frillback pigeon)
این نژاد از پرندگان زیبای اروپایی است که بر روی بال‌ها، پشت، سینه و گردن فرهای زیبایی دارد، پاها پر دارد اما پرهای آن زیاد بلند نیست سر پرنده معمولی است. به رنگ‌های مختلف دیده می‌شود. جثه آن متوسط و معمولی است. این گونه علاقه‌مندان زیادی دارد و معمولاً برای نمایش پرورش داده می‌شود.
13) کبوتر بوف کهن آلمانی (Old German Owl Pigeon)
این نژاد یکی از نژادهای قدیمی آلمانی است که جثه‌ای کوچک دارد و از مشخصات آن منقار بسیار کوچک و ساق پای کوتاه و کاکل پس سر است. چشمان پرنده کوچک و سرخ رنگ است. رنگ بال‌ها با رنگ بدن متفاوت است ولی غالباً این کبوتر دو رنگ می‌باشد ولی به رنگ‌های مختلف نیز دیده می‌شود.
14) کبوتر فرشته (Archangel Pigeon)
کبوتر زیبایی است که سرتاسر بدن آن از دو رنگ تشکیل یافته و این رنگ‌ها می‌تواند سرخ و مشکی و سرخ و سفید و سفید و قهوه‌ای باشد. معمولاً رنگ سر و گردن و زیر شکم یک رنگ بوده و رنگ بال و دم‌ها نیز متفاوت است. از محبوب‌ترین نژادها در جهان است. عده‌ای آن را آلمانی میدانند ولی عده‌ای هم آن را انگلیسی می‌دانند.
15) کبوتر کلاه دار (هلمت) (Helmet Pigeon)
این نژاد به رنگ‌های سیاه و قهوه‌ای نیز وجود دارد و در پس سر خود کاکل دارد و رنگ پیشانی تا پس سر به رنگ قهوه‌ای است و به همین علت به آن کلاه دار می‌گویند. معمولاً رنگ سرودم آن یکسان است. این نژاد جزو کبوترهای تزئینی و نمایشی بشمار می‌رود و در بسیاری از نمایشگاه‌های بین‌المللی حضور داشته است.
16) کبوتر یخی(Ice Pigeon)
این کبوتر از کبوترهای زیبای نمایشی است که معمولاً به رنگ سفید خالص دیده می‌شود. پرهای آن انبوه بوده و باعث می‌شود که پرنده نتواند از تخم‌ها و جوجه‌های بیرون آمده از تخم به خوبی نگهداری نماید. رنگ پرهای دم سفید خاکستری فام است.
17) کبوتر صورت بلند برلینی Berlin long faced tumbler))
این نژاد در قرن نوزدهم میلادی توسط پرورش دهندگان برلینی از آمیزش نژادهای قدیمی به وجود آمد از مشخصات این نژاد صورت پهن و چشمان بزرگ و گود افتاده و منقار بزرگ آن می‌باشد. پاهای آن پرهای بلندی دارد و بیشتر به رنگ‌های روشن دیده می‌شود.
18) کبوتر بارب (Barb Pigeon)
نژادی قدیمی است که خاستگاه آن کشور انگلستان است. این نژاد از تلاقی نژادهای قدیمی انگلستان با یکدیگر به وجود آمده است و شکسپیر در نوشته‌های خود از آن یاد کرده است. چارلز داروین این نژاد را به عنوان نشانه‌ای از دگرگونی نژادی بین حیوانان اهلی ذکر نموده است. از مشخصات این نژاد وجود توده‌های مومی شکل در اطراف حدقه چشم و زیر منقار می‌باشد. بال‌های محکم و قوی دارد که نشان می‌دهد از قدرت پرواز خوبی برخوردار است.
19) کبوتر دمنده ( Pouter Pigeon)
کبوتر دمنده یکی از قدیمی‌ترین انواع کبوترهای زینتی است که تاریخ پیدایش آن به سال ???? میلادی باز می‌گردد. این کبوتر همچنین به نام کبوتر انگلیسی نیز معروف است زیرا که اولین بار در انگلستان ظاهر شد و پرورش دهندگان انگلیسی با آمیزش دادن گونه‌های مختلفی از کبوتر، این نژاد را به وجود آوردند. این کبوتر می‌تواند به صورت شگفت انگیزی در سینه و گردن و سر خود بدمد و به همین علت به آن دمنده می‌گویند و در اثر نفخ این منطقه قد و قواره کبوتر بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.
بدن این گونه کبوتر کشیده و لاغر است و از جهت نگهداری از تخم‌ها و جوجه‌ها بسیار خوب است. منشأ آن شمال اروپا، انگلستان، بلژیک و آلمان است و آب و هوای سرد و معتدل برای پرورش آن مناسب است، اما در آب و هوای گرم بدن کبوتر ضعیف شده و به بیماری‌های مختلف مبتلا می‌گردد. قیمت برخی از انواع آن بسیار گران است به ویژه اگر چینه دان بزرگ و یا رنگ آن نادر و کمیاب باشد.
1 – 5 – 3 – رنگ‌های کبوتر :
سفید، زاغ، سبز، گلی، زرد، قهوه‌ای، کاغذی، آینه، سرو، سرو چخماقی، کوهی، سبز کوهی، فولادی، نقره‌ای، گل افشان، هفت رنگ و غیره …
نام‌ها و اصطلاحات زیر با توجه به رنگ پرهای کبوتر متداول است :
پاک : کبوتری است که رنگ پرهایش با آنچه در رنگ‌های کبوتر بیان شد کاملاً تطبیق کند.
پشت دار : کبوتری است که فقط پرهای موجود بر روی کت آن رنگی و بقیه پرها سفید است و به نام‌های پشت سیاه، پشت قرمز… غیره خوانده می‌شود در صورتی که یک کت کبوتر رنگی باشد.
پلنگ : کبوتر سفید رنگ که خال‌های سیاه رنگی دارد و تعداد پرهای سیاه بیش از سفید باشد.
تو دم دار : کبوتری که میان پرهای دمش یکی با چند پر رنگی دارد.
خال قرمز : سفید است و در تنش پرهای قرمز دارد. در صورتی که تعداد پرهای قرمز بیش از سفید باشد ان را (قلم کار) نامند. خال زرد و خال پیس نیز از انواع دیگران است.
دم سفید : کبوتری که اندامش رنگین به رنگ‌های مذکور و تنها دمش سفید است. در نام‌گذاری ابتدا نام رنگ و سپس (دم سفید) اضافه می‌کنند : زاغ دم سفید، سبز دم، سفید، و غیره …
زرین : کبوتری طلایی رنگ و یا هم رنگ زر را گویند.
سفید : کبوتری است که رنگ پرهایش به طور کامل در تمام تنش سفید است.
شاهزاده : سر و گردن و دم و همچنین از پر هفتم بال به بعد (از جانب بدن) سفید و بقیه پرهایش به رنگ‌های متداول در رنگ‌های کبوتر است در نامیدن ابتدا کلمه شاه زاده و سپس نام رنگ کبوتر را می‌آورند: شاه زاده زرد، شاهزاده قرمز و غیره. (شاهزاده زرد را “کشگرک” نامند).
طوقی : تمام پرهای بدن سفید است و دور گردن، طوقی رنگین دارد. در نام گذاری ابتدا نام طوقی و سپس نام رنگ کبوتر را می‌آورند : طوقی سیاه، طوقی قرمز، طوقی زرد و غیره…
غلط : کبوتر است که رنگ پرهایش (یا رنگ دمش) با آنچه در رنگ‌های کبوتر گفته شد تطبیق نکند.
کله دار : همه پرهای بدن سفید، ولی سر تا قسمتی از سینه رنگین است و بر حسب رنگ سر، به یکی از نام‌های کله سیاه، کله قرمز، کله برنجی و غیره نامیده می‌شود.
گردن برنجی : کبوتر که خال‌های ریزی در قسمت گردن دارد.
لک دوش : کبوتری که چند خال رنگی روی دوش دارد.
نیم طوقی : کبوتر است نظیر طوقی با این تفاوت که طوق روی نیمی از گردن را گرفته است.
هما : کبوتری است که دارای چند لکه زرد و سیاه مخلوط و نامرتب باشد. استادان فن این نام را به کبوتری نسبت می‌دهند که سر تا سر دمش سفید، چشمش سفید، نوکش کوتاه و سفید و دارای یک پر کاکلی باشد.
یک ریگی (تخته‌ای) : کبوتر است که از سر تا دم پرهایش یک رنگ یا رنگی مخلوط داشته باشد (لغت نامه دهخدا) (11).
1- 6- اهداف پرورش کبوتر
1 – 6 – 1 – مصرف گوشت جوجه کبوتر و تخم کبوتر :
برخی از مردم معتقدند که گوشت جوجه کبوتر خوشمزه و خوش طعم و سهل الهضم است و می‌تواند در کنار سایر گوشت‌ها در تغذیه انسان به کار رود. بدن جوجه کبوتر از بافت ظریف‌تری تشکیل شده، گوشت لذیذتری دارد و همچنین گوشت ان‌ها تردی خاصی داشته به سهولت در معده هضم می‌گردد. در کالبد جوجه کبوترها مقادیر خوبی پروتئین‌ها و فسفر و ویتامین ب وجود دارد پزشکان به دلیل سهولت هضم گوشت جوجه کبوتر آن را به افراد بیمار توصیه می‌کنند. مضافاً بر این که یک جوجه کبوتر سالم از حجم و وزن مناسبی برخوردار می‌باشد (مشیری 1360).
1- 6 -2- تأمین کود مزارع :
کود کبوتر از کودهای غنی ازته است که می‌توان در کود پاشی مزارع سبزی و میوه و باغ‌های گل از آن استفاده کرد و به طور متوسط هر کبوتر محبوس در قفس سالیانه پنج کیلوگرم کود تولید می‌کند و چنانچه آزاد باشد دو و نیم کیلو گرم کود بدست می‌آید. ولی نظر به این که میزان ازت کود کبوتر خیلی بالا است ابتدا آن را با مقداری خاک و فضولات دیگر مخلوط می‌کنند و سپس به مصرف می‌رسانند هر چند که امروزه به دلیل تولید زیاد و بهای کم کودهای صنعتی و شیمیایی مقدار خریداران کود طبیعی، بسیار کم شده است (11).
1- 6 – 3 – سرگرمی :
بسیاری از افراد علاقه‌منداند که به عنوان یک سرگرمی اوقات فراغت خویش را به نگهداری و پرورش این پرندگان نمایند و از زیبایی‌های جذاب این پرندگان بهرمند شوند.
1- 6 – 4 – مسابقه :
حس جهت یابی در کبوتر بسیار قوی است و به کمک این حس پرنده می‌تواند محل آشیانه خود را از فرسنگ‌ها مسافت تعیین نماید و به سوی آن پرواز کند به خصوص کبوترهای قاصد و نامه بر که نسبتاً از اندام نیرومندتری برخوردارند در اروپا و آمریکا علاقه‌مندان به کبوتر این پرنده را جهت مسابقه نگهداری می‌کنند و کبوترها باید مسافت معینی را بین دو شهر طی کنند که پرنده‌ای که زودتر از رقبا به محل مورد نظر برسد برنده مسابقه می‌شود (12).
اولین مسابقه کبوتر در مسافتی بیش از صد مایل در سال 1818 میلادی در بلژیک انجام شد اما اولین مسابقات پرواز طولانی کبوتر در انگلستان در سال 1871 میلادی از کاخ کریستال در جنوب لندن شروع شد. نخستین پرواز طولانی که توسط کبوتری پیموده شده است مربوط به تاریخ 20 ژوئن 1890 میلادی می‌باشد که طی آن کبوتری به نام موتور از تورسو واقع در اسکاتلند پرواز داده شد و مسافت 810 کیلومتر را با سرعت 80 کیلومتر در ساعت پیمود و به آشیانه خود باز گشت در دائره‌المعارف مک میلان اظهار شده است که کبوترها می‌توانند چند صد مایل را با سرعتی بیش از 145 کیلومتر در ساعت بپیمایند (11).
1 – 6 – 5 – نامه رسانی :
این هدف در گذشته‌های دور یکی از اهداف اساسی پرورش کبوترها بوده است پادشاهان، شاهزادگان، امیران و فرمانده هان، نامه‌های خویش را به کمک کبوترهای نامه بر می‌فرستادند این موضوع به ویژه در جنگ‌ها کاربرد فراوانی داشته است و در اروپا بسیاری از دلباختگان بدین طریق با معشوقه‌های خویش تماس داشته‌اند و در قرن شانزدهم میلادی بسیاری از شاهزادگان بدین وسیله نامه نگاری می‌کردند. متأسفانه، بر پایه مدارک پلیس بین‌المللی، اخیراً از این پرندگان بی گناه در نقل و انتقال مواد مخدر استفاده می‌شود. به تازگی در انگلستان از این پرندگان جهت رساندن ظروف حاوی خون از بیمارستانی به بیمارستان دیگر استفاده شده است (11).
1 – 7 – رفتار شناسی کبوتر :
1) هر کبوتر نر فقط با یک کبوتر ماده جفت گیری می‌کند.
2) کبوتر نر و کبوتر ماده به طور متناوب بر روی تخم‌ها می‌خوابند و خوابیدن کبوتر نر بر روی تخم‌ها برای این است که کبوتر ماده فرصت خوردن و آشامیدن داشته باشد. این همکاری پس از خرو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *