منابع پایان نامه درباره سیستم، بیماری، 18-

منابع پایان نامه درباره سیستم، بیماری، 18-
دسامبر 5, 2018 No Comments دانشگاهی y7oozita

ماده بر روی تخم می‌خوابد کبوتر نر در کنارش می‌ماند و از جفت خویش حمایت می‌کند در هنگام در آمدن جوجه‌های از تخم کبوتر نر اقدام به جمع آوری و ذخیره دانه در چینه دان خود می‌کند و در بازگشت به لانه آن را به کبوتر ماده می‌دهد تا به مصرف تغذیه جوجه‌ها برساند. مدت خوابیدن کبوتر ماده روی تخم 18 روز است پس از آن جوجه‌ها با شکستن پوسته تخم به تدریج خارج می‌شوند بهتر است که در این مرحله تخم‌ها دست کاری نشوند زیرا شکستن پوسته تخم با دست ممکن است موجب آسیب‌دیدگی جوجه‌ها شود جوجه در هنگام خروج از تخم کرک‌های زرد ریزی دارد که تا هنگام رشد پرها باقی می‌ماند جوجه‌ها تا پیش از رویش پرها دارای گوشت لذیذ و خوش مزه‌ای هستند اما پس از این مرحله بدنشان لاغر می‌شود و خوشمزگی گوشتشان کاهش می‌یابد تعداد تخم‌های که کبوترها در طول سال می‌گذارند بر حسب نوع کبوتر متفاوت است. برخی چهار بار در سال ولی اغلب آن‌ها ده بار در سال تخم می‌گذارند کبوتر ماده هنگامی که به بلوغ رسید یعنی در سن 4 تا 5 ماهگی شروع به تخم گذاری می‌کند و در آغاز تعداد تخم‌ها معمولاً نا منظم و اغلب یک عدد است سپس هنگامی که کبوتر ماده به سن ده تا دوازده ماهگی رسید در هر نوبت دو عدد تخم خواهد گذاشت (11).
1- 15- ذبح کبوتر
در بسیاری از کشورها به جهات مسائل اقتصادی کبوترهای گوشتی جوان را در 28 روزگی ذبح می‌نمایند کبوترها در این سن هنوز پرهایشان کامل نشده و کرک‌هایشان در تمامی اجزای بدن از بین نرفته است ذبح با چاقو صورت می‌گیرد و بعد از کشتار و پیش از سرد شدن لاشه اقدام به کندن پرها می‌کنند زیرا هر چه لاشه گرم‌تر باشد کار کندن پرها آسان‌تر خواهد بود و اگر لاشه سرد شود کار کندن پرها مشکل می‌گردد. کندن پرها ممکن است خشک یا تر انجام شود در پرکنی تر کبوتر را در آب گرم 55 درجه فرو برده و پس از سست شدن ریشه پرها با دست اقدام به کندن پر می‌نمایند از دستگاه‌های خود کار نیز برای این منظور استفاده می‌کند ذبح و پر کنی با دست در حدود 12 تا 15 دقیقه برای هر کبوتر به طول می انجامد با به کار گیری دستگاه پرکنی این زمان به 6 یا 7 دقیقه تقلیل می‌یابد. برخلاف ماکیان که در کشتارگاه‌های صنعتی کشتار می‌شوند این کشتارگاه‌ها برای ذبح و کشتار کبوترها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و کبوترها معمولاً به صورت سنتی ذبح و کشتار می‌شوند. وزن لاشه آماده پخت کبوترهای گوشتی بین 300 تا 400 گرم است. جدول شماره 3 که توسط bottcher ( 1986) تهیه شده وزن قسمت‌های مختلف لاشه را نسبت به وزن زنده نشان می‌دهد (11).
جدول 1 – 3 : درصد بازدهی لاشه کبوترهای گوشتی نسبت به وزن زنده.
قطعات با ارزش (درصد نسبت به لانه)
سینه
ران
جمع
38 تا 44 درصد
15 تا 16 درصد
53 تا 59 درصد
قطعات کم ارزش (درصد نسبت با لاشه)
بال
گردن
پشت
جمع
جگر
سنگدان
قلب
جمع
18 تا 20 درصد
7 تا 8 درصد
18 تا 19 درصد
9/3 درصد
9/3 درصد
7/2 درصد
4/1 درصد
8 درصد
قطعات خوراکی بطن
سهم قسمت‌های مختلف نسبت به لاشه
گوشت سینه
گوشت ران
جمع استخوان
جمع پوست
چربی شکم
26 درصد
10 درصد
19 درصد
12 درصد
1/1 درصد
راندمان لاشه نسبت به وزن زنده
72 درصد
1- 16- خریداری کبوتر سالم
1) وضعیت ظاهری کبوتر معمولاً نشانه خوبی از وضعیت کلی سلامت پرنده است. کبوترها معمولاً پرهای صاف درخشان و شفاف و تمیز دارند. پرهای پرنده بیمار معمولاً ژولیده است. پرنده بیمار کسل و ساکت است و به آنچه که در اطرافش رخ می‌دهد، هیچ گونه توجهی نشان نمی‌دهد.
2) قبل از آن که هر گونه تصمیمی برای خرید یک کبوتر بگیرید. برای چند دقیقه پرنده را نگاه کنید. پرنده‌های سالم پرهای خود را آراسته و تمیز می‌کنند اگر این کار با حالت عصبی انجام شود به خصوص در پرنده‌های که وضعیت پرها چندان خوب نیست چه بسا این امر می‌تواند دلیل وجود انگل‌های خارجی باشد.
3) مسلماً با در دست گرفتن پرنده بهتر می‌توان آن را بررسی و معاینه نمود. اما قبل از گرفتن وضعیت تنفس پرنده را کنترل نمایید. زیرا این کار موجب می‌شود که تعداد تنفس پرنده شدیداً افزایش یابد و در این حالت نتوان وضعیت دستگاه تنفس پرنده را به درستی ارزیابی کرد. در صورتی که حرکات تنفسی با زحمت و تلاش انجام شود احتمال دارد که کبوتر به یک بیماری تنفسی مبتلا باشد.
4) یکی از علل بروز ناراحتی تنفسی ممکن است بیماری قارچی آسپیرژیلوز که یک بیماری مزمن بوده و درمان کامل آن بسیار مشکل می‌باشد و ممکن است بیماری در پرنده فقط در مراحل بسیار پیشرفته تشخیص داده شود. از علل دیگر بروز ناراحتی‌های تنفسی بسته شدن سوراخ‌های بینی پرنده است. بسته شدن سوراخ‌های بینی پرنده ممکن است ناشی از عفونت باشد. در مورد پرندگان جوان ممکن است تجمع مخلوطی از مواد غذایی و دیگر مواد موجود در تنفس بر روی منقار پرنده و خشک شدن آن سبب بروز چنین حالتی گردد. بنابراین همیشه به خاطر داشته باشید که قبل از خرید پرنده سوراخ‌های بینی آن را با دقت نگاه کنید. حتی اگر پرنده هیچ علامت و مشکلی خاصی را نشان ندهد خروج ترشحات آبکی (و در مواردی چرکی و پنیری) ممکن است نشان دهنده یک بیماری مزمن تنفسی باشد. باید به نشانه‌های دیگری مثل تورم اطراف چشم‌ها و یا چسبندگی پرهای اطراف چشم و بینی نیز توجه نمود. نشانه‌های بالا به خصوص اگر پرنده تمایل چندانی برای باز کردن چشم‌های خود نداشته باشد ممکن است نشانگر وجود یک بیماری تنفسی باشد.
5) وضعیت بافت عضلانی اطراف استخوان سینه، یکی دیگر از بهترین نشانه‌های مشخص کننده وضعیت کلی سلامت بدن است، استخوان جناق سینه در پرندگان به صورت یک برآمدگی استخوانی در خط میانی پرنده سینه پرنده از بالا تا پایین قابل لمس است. در پرندگان بیمار و یا پرندگانی که از بدی تغذیه رنج می‌برند، فرورفتگی مشخص در دو طرف استخوان سینه به علت تحلیل رفتن بافت عضلانی این ناحیه مشاهده می‌شود. به تحلیل رفتن بافت عضلانی به این شکل، اصطلاحاً سبک شدن (کاهش وزن) گفته می‌شود. اگرچه یک نارسایی ناگهانی دستگاه گوارش ممکن است به چنین کاهش وزنی منجر شود، ولی معمولاً این حالت در بیماری‌های مزمن و طولانی مدت دیده می‌شود.
6) ناحیه مقعد کبوترها باید تمیز بوده و آلوده نباشد چرا که آلوده بودن ناحیه مقعد معمولاً نشان دهنده وجود اختلالاتی در دستگاه گوارش است که می‌تواند مسری باشد.
1- 17- قرنطینه
هرگاه پرنده جدیدی می‌خرید یا این که یک پرنده جدید به نحوی وارد گله شما می‌شود باید به مدت دو هفته آن را در محلی دیگر یا قفس، از بقیه گله جدا نگهداری کنید و به هیچ وجه اجازه ندهید با کبوترهای شما در تماس باشد.
چنانچه این پرنده بیمار باشد این مدت کافی است که تمام نشانه‌های بیماری را بروز دهد بدون اینکه تمام گله شما را آلوده کرده باشد و در این حالت شما فقط با یک پرنده بیمار سرو کار خواهید داشت. در حالی که اگر این پرنده (وقتی که هنوز آثار بیماری را نشان نداده) وارد گله می‌شد تمام کبوترهای دیگر را بیمار می‌نمود. چنانچه پس از گذشت دو هفته پرنده سالم بود و هیچ نشانه‌ای از بیماری نشان نداد می‌توانید آن را وارد گله کنید.
1- 18- فیزیولوژی پرندگان
1- 18- 1- سیستم اسکلتی :
پرندگان برای پرواز کردن باید وزن کمی داشته باشند بنابراین دو تغییر عمده در اسکلت آن‌ها ایجاد می‌شود که عبارتند از : 1) جوش خوردن تعدادی از استخوان‌ها با یکدیگر و ایجاد استخوان واحد مثل جوش خوردن مهره‌ها 2) هوادار شدن استخوان‌ها (Punmatization). در استخوان اسکلت پرنده حفرات خالی زیادی وجود دارد که به سبک شدن اسکلت پرنده کمک می‌نماید (10).
1- 18- 2- سیستم عصبی :
سیستم عصبی مهره داران مسئول برقراری ارتباط بین حیوان و محیط‌های داخلی و خارج و همچنین تطابق مناسب با تغییرات این محیط‌ها می‌باشد. همانند پستانداران سیستم عصبی در پرندگان را می‌توان از لحاظ تشریحی به سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی محیطی و از لحاظ کارایی به سیستم عصبی بدنی و احشایی یا اتونومیک تقسیم بندی کرد (10).
1- 18- 3- سیستم ایمنی :
کارکرد صحیح دستگاه ایمنی بدن به حضور سلول‌های اصلی سیستم ایمنی و سلول‌های ضمیمه آن وابسته است. سیستم ایمنی پرندگان مانند پستانداران ترکیبی از سلول‌ها و فاکتورهای محلولی است که می‌بایست به منظور بروز پاسخ ایمنی محافظت کننده فعالیت نمایند. سلول‌های اصلی سیستم ایمنی شامل سلول‌های لمفوسیت T که مشتق از تیموس می‌باشند و سلول‌های لمفوسیت B که مشتق از بورس می‌باشند. انواع لمفوسیت های T شامل : T Suppressor ,T helperو T cytotxic . این زیر گروه‌های سلول‌های B در هر دو نوع پاسخ ایمنی هومورال و سلولار دارای نقش می‌باشند. پاسخ ایمنی هومورال به صورت ترشح ایمونوگلوبولین ها تظاهر می‌یابد (10).
1- 18- 4- سیستم تنفس :
سیستم تنفس پرندگان از نظر ساختمانی و نحوه به انجام رسانیدن وظیفه اصلی آن که در دسترس گذاشتن اکسیژن و زدودن دی اکسید کربن از خون می‌باشد در میان مهره داران منحصر به فرد است در این سیستم هوادهی به شش‌ها به همراه تبادل گازها در مویرگ‌های ششی با حمل اکسیژن به سلول‌های بدن توسط سیستم قلبی عروقی تلفیق شده و باعث حرکت گاز از دیواره مویرگ‌ها می‌شود سیستم تنفس در جهت از دست دادن گرما از بدن نیز عمل می‌نماید و دارای تعداد زیادی کارایی غیر تنفسی از قبیل سم زدایی از تولیدات متابولیکی و تولید پیامبرهای شیمیایی و تولید صدا می‌باشد.
1- 18- 5 – سیستم دفعی :
سیستم ادراری پرندگان از یک جفت کلیه و حالب متقارن تشکیل شده است. حالب ها ادرار را به قسمت‌های اورودئوم کلواک انتقال می‌دهند. پرندگان فاقد مثانه و لگنچه کلیوی هستند. کلیه‌ها در گودی‌های موجود در محل اتصال استخوان‌های لگن مستقر شده‌اند. هر یک از لوب‌های کلیه پرندگان از تعدادی لبول تشکیل شده است که هر یک توسط شاخه‌ای مجزا از حالب تخلیه می‌شوند : کلیه‌ها 2 تا 5/2 درصد وزن بدن پرنده را شامل می‌شوند. کلیه‌ها سه وظیفه اساسی را به عهده دارد : پالایش یا فیلتراسیون دفع یا ترشح و جذب. عمل پالایش در گلومرول صورت می‌گیرد که در آن موادی شبه کریستالی و موادی که مولکول‌های آن‌ها کوچک تا متوسط هستند از دیواره مویرگ‌های گلومرول عبور کرده و وارد کپسول می‌شوند (10).
1- 18- 6- سیستم تناسلی :
الف) جنس نر :
پبیضه‌ها در پرنده نر یک جفت بوده و برخلاف اکثر پستانداران در داخل حفره بطنی و در قسمت شکمی – قدامی ناحیه قدامی کلیه‌ها قرار گرفته است. هر بیضه توسط مزورکیوم به دیواره بدن متصل شده و توسط یک غشا داخل فیبری (تونیکا آلبوژینا) و یک لایه خارجی‌تر نازک (تونیکا واژینالیس) پوشیده شده است.
ب ) جنس ماده :
دستگاه تولید مثل پرندگان ماده عبارتند از : یک تخمدان چپ و اویداکت مربوط به آن و گه‌گاه تخمدان راست و اویداکت مربوط به آن ممکن است وجود داشته باشد. تخمدان چپ توسط رباط تخمدانی – میانی به انتهای قدامی کلیه چپ متصل است. اویداکت در پرندگان از مجرای مولرین منشا می‌گیرد (10).
1- 18- 7- سیستم گردش خون :
قلب اکثر پرندگان در ناحیه قفسه سینه و کمی در سمت چپ خط میانی بدن تقریباً به موازات محور طولی بدن قرار دارد. بجز نوک آن که ممکن است کمی به سمت راست خمیده باشد. قلب به وسیله حفره پریکارد در بر گرفته شده است. قلب پرندگان دارای 4 حفره است که شامل 2 دهلیز و 2 بطن می‌باشد. دهلیز راست معمولاً بزرگ‌تر از دهلیز چپ است. بطن چپ معمولاً سه برابر بزرگ‌تر از بطن راست بوده و به طور قابل ملاحظه‌ای ضخیم‌تر است. عضلات قلب پرندگان فاقد لوله‌های عرضی بوده و تارهای عضلات بسیار کوچک‌تر از تارهای عضلات پستانداران است. فشار خون در قلب و

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *