منبع پایان نامه با موضوع استان لرستان، استان همدان، افغانستان

Leadership Concepts

به‌وجود مى‌آید. در برش طولى و عرضى مى‌توان به‌راحتى دو قسمت چوبى داخلى یا استوانه مرکزى و قسمت گوشتى خارجى تشخیص داد. قسمت اعظم استوانه مرکزى در هویج از سلول‌هاى پارانشیم تشکیل شده بنابراین چوبى نیست. در بسیارى از ارقام رنگ استوانه مرکزى روشن و یا زرد مى‌باشد. از نظر کیفیت هویج‌هائى که رنگ قسمت مرکزى و گوشتى خارجى یکنواخت باشد بر سایر ارقام برترى دارد (هیندریچسن و همکاران108، 2006؛ فاگریا و همکاران109، 1997؛ لی و همکاران110، 1994).
هویج در مقابل سله خاک حساس بوده و سبز شدن هویج رابطه نزدیکى با چگونگى تهیه زمین دارد. بنابراین زمین باید کاملاً نرم باشد. بذر هویج مى‌تواند مدت‌ها در زمین بدون سبز شدن بماند بدون اینکه صدمه ببیند. در بعضى جاها بذر هویج بهاره را در همان پائیز مى‌کارند تا در اولین فرصت بهار که هوا گرم مى‌شود سبز شده و رشد نماید. زمان کاشت هویج را با زمان برداشت آن تنظیم مى‌گردد. هویج زودرس را هر چه زودتر مى‌کارند. هویج دیررس را مى‌توان تا اواخر اردیبهشت ماه نیز کاشت (هیندریچسن و همکاران، 2006؛ فاگریا و همکاران، 1997؛ لی و همکاران، 1994).
بر طبق آمار وزارت کشاورزی، سطح زیر کشت هویج در کشور، در سال 1382، 213 هکتار بوده و میزان تولید آن نیز 78892 تُن بوده است (سالنامه آماری استان لرستان، 1390).
هویج منبع غنی بتاکاروتن می‌باشد. بتا کاروتن مسئول رنگ نارنجی هویج است. هرچه بتا کاروتن زیاد تر باشد، هویج نارنجی‌تر می‌شود. بتا کاروتن پیش ساز ویتامین A است، یعنی در بدن تبدیل به ویتامین A می‌شود. ویتامین A برای تقویت سیستم ایمنی، محافظت از پوست، ریه، لوله گوارشی و همچنین در رشد سلول‌ها و تولید مثل حائز اهمیت است. بتا کاروتن، یک آنتی اکسیدان است و بیماری‌های ناشی از پیری را کاهش می‌دهد. هویج به جز بتا کاروتن دارای فیتوکمیکال111 نیز است. این ماده به همراه فیبر محلول و دیگر مواد مغذی موجود در هویج فواید زیادی را به ما ارزانی می‌دارد. این فواید شامل: جلوگیری از پیر شدن، محافظت بدن در مقابل بیماری ها، جلوگیری از آب مروارید، جلوگیری از پوکی استخوان و همچنین جلوگیری از عفونت مجاری ادراری است (حاجی شریفی، 1384).
3.9.2 پیاز
پیاز خوراکى گیاهى از خانواده سوسنى‌ها112، از جنس آلیوم و گونه سپا113 مى‌باشد. جنس آلیوم حدود ??? گونه مختلف را در بر مى‌گیرد که بیشتر آنها تولید غده کرده و دوساله و یا چندساله هستند. طول روز در تشکیل غده و به گل رفتن بعضى از واریته‌هاى پیاز مؤثر مى‌باشد. به‌طور کلى باید بوته پیاز حداقل حدود ?? روز از طول دوره رشد اولیه خود را در طول روز کوتاه گذرانده و سپس وارد طول روز بلند شود. در این‌صورت اعضاء ذخیره‌اى پیاز فرصت رشد و تکامل خواهند داشت. پیازها همیشه دارای ساقه تحلیل رفته، کوتاه و به صورت صفحه یا کپه‌ای محصور در برگهای سفید رنگ گوشت دار و مملو از مواد ذخیره‌ای به خصوص گلوکز هستند. شکل کلی برگهای پیاز تقریبا استوانه‌ای مخروطی و به عبارت دیگر در کنار برگها به هم چسبیده، شباهت به آستین لباس دارند. محل اتصال برگها روی ساقه کپه‌ای به صورت دایره‌ای شکل و مدور است. برگها در اطراف ساقه کپه‌ای کاملا همدیگر را پوشانده، نیام آنها مجموعه‌ای مسدود و همپوش را بوجود می‌آورد (مونتی و همکاران114، 2005).
سطح زیر کشت پیاز در ایران در سال 1384، حدود 48000 هکتار و میزان تولید آن حدود 6/1 میلیون تُن بود (آمارنامه کشاورزی، 1384).
پیاز دارای ترکیبات گوگردی، قند، کلسیم، املاح سدیم و پتاسیم، ید، سیلیس، آهن، فسفر و ویتامین‌های A، B،C می‌باشد. پیاز دارای اسانس مخصوصی می‌باشد که در اثر پختن از بین می‌رود (حاجی شریفی، 1384).
2.9.4. سیر
سیر مانند پیاز خوراکى گیاهى است از خانواده لیلیاسه115 با نام علمى آلیوم ساتیوم116 بوته سیر به ارتفاع ?? تا ??? سانتى‌متر مى‌رسد و داراى پیازى است به‌صورت تخم مرغى و یا تخم مرغ کشیده که سطح آن صاف و صیقلى شده است. هر غده سیر از تعدادى غده کوچک‌تر که به آنها سیرچه گفته مى‌شود تشکیل شده است.
خاستگاه اصلى سیر را منطقه آسیا و نواحى ایران و افغانستان مى‌دانند. در زمان‌هاى بسیار قدیم سیر را در چین و ژاپن مى‌کاشتند. این گیاه در چین در ردیف گیاهان داورئى قرار داشته و در اصطلاح به مخزن الادویه تعلق دارد. در مصر قدیم سیر توأم با سایر گیاهان پیازى به عنوان یک ماده‌ی غذائى اصلى مورد تغذیه کارگرانى که مشغول ساختمان اهرام مصر بوده‌اند قرار مى‌گرفته است.
سیر را مى‌توان در خاک‌هاى قوى و حاصلخیز که داراى پروفیل عمیق مى‌باشند کشت کرد. البته چون سیر به رطوبت زیاد حساس مى‌باشد در اراضى مرطوب پیاز سیر خیلى زود مى‌پوسد، بنابراین خاک‌هاى رسى سنگین چندان مناسب نیستند. ازت را بهتر است در بهار و در سه مرحله، یک قسمت کمى بعد از سبز شدن و ? قسمت بعدى را به‌فاصله ? تا ? هفته داد. در مجموع مقدار ??-?? کیلوگرم ازت کافى است. درمناطقى که زمستان ملایم دارند سیر را در پائیز کاشته و در اواخر خرداد برداشت مى‌کنند. اگر منطقه سرد باشد آن را در اواخر زمستان یعنى در اواسط بهمن مى‌کارند و در اواخر تیر و یا اوایل مرداد برداشت مى‌کنند. با زرد شدن برگ‌ها مى‌توان سیر را برداشت کرد. پس از کندن سیر براى مدت چند روز آن را در مزرعه روى زمین آفتاب کرده تا کاملاً خشک شود. سپس پیازها را ریسه کرده، یعنى آنها را به هم مى‌بافند و هر ?? تا ??? دانه سیر را در محل خشکى آویزان مى‌کنند (سیلر117، 1993).
سیر از محصولات مهم زراعی در دنیا و ایران به شمار می‌رود. میزان تولید این محصول در جهان ?? میلیون تن و با متوسط عملکرد ?? تن می‌ اشد. درمیان کشورهای تولید کننده این محصول چین، هند و کره جنوبی به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند. کشور ایران از نظر میزان تولید در رتبه دوازدهم جای دارد. استان همدان از قدیم الایام از مناطق عمده سیرکاری کشور به شمار می‌رود. سطح زیر کشت و تولید آن در این استان به ترتیب ???? هکتار و ????? تُن و متوسط عملکرد آن ???? کیلوگرم در هکتار است (سازمان جهاد کشاورزی، 1380).
سیر سرشار از فولیک اسید، ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و مقدار کمی روی و ویتامین‌های B1، B2 و B3 است. از گذشته تا امروز از سیر برای تصفیه خون استفاده می‌شده است. سیر حاوی ترکیبات گوگرد است که سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و پتانسیل بالایی در نابودی تومورهای سرطانی دارد (حاجی شریفی، 1384).
5.9.2 ترب
ترب، با نام علمی رافانوس ساتیوس118، جزء خانواده‌ی ماستارد بوده و گیاهی است یکساله که ارتفاع ساقه آن تا یک متر می‌رسد. این گیاه، هزاران سال قبل در چین و نواحی مدیترانه کشت می‌شده است. قبل از ساخت اهرام مصر، ترب یک ماده‌ی غذایی رایج بوده است و یکی از گیاهان باستانی ما نیز می‌باشد. برگهای آن پهن، ناصاف، کرک دردو با بریدگی‌های نامنظم می‌باشد. گلهای آن برنگ سفید، زرد روشن، آبی روشن و بنفش است که درانتهای شاخه ظاهر می‌شود. این گیاه، یک گیاه سرمادوست است.
بطور کلی، تربِ تجاری حدود cm 2 قطر دارد و قرمز یا سفید رنگ است. ترب در زمان 28-21 روز به اندازه‌ی قابل فروش میرسد (در آب و هوای سرد این زمان طولانی تر است). دانه‌ی آن در 4-3 روز جوانه میزند. این گیاه نیاز به خاک‌های شخم خورده و شنی دارد. برای رشد بهینه‌ی ترب، غالبا بیش از 60 کیلوگرم نیتروژن به خاک اضافه می‌گردد (راو119، 1996).
بطور کلی دو نوع ترب وجود دارد: ترب سیاه، که معمولا در پائیز برداشت می‌شود و تربچه، که به رنگ‌های مختلف قرمز و صورتی و بصورت‌های دراز و گرد وجود دارد. طعم تند ترب مربوط به ماده‌ای است بنام سنوول120 و رنگ قرمز بنفش آن در اثر وجود ماده‌ای بنام مالوین کلراید121 است (پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکان ایران).
بازده ترب در هر هکتار، بستگی به واریته و تعداد محصول در هر سال دارد. بازده‌ی رایج آن، 10000 تا 15000 کیلوگرم در هکتار است. بازده‌ی تربِ چینی همچنین ممکن است به 30000 تا 44000 کیلوگرم در هکتار نیز برسد.
ترب منبع مناسبی برای ویتامین C، پتاسیم و منیزیم می‌باشد (راو، 1996).
2.10. پژوهش‌های پیشین
صادقی و همکارانش (1392)، تأثیر فرایند پخت و انجماد بر میزان نیترات و نیتریت سبزیجات پرمصرف را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها مشاهده نمودند که با افزایش طول نگهداری به شکل منجمد از 1 ماه به 3 ماه تقریبا در اکثر سبزیجات افزایش نیتریت و نیترات رخ داد. درصورتی که با فریز کردن در مدت 9 ماه، مجدداً میزان نیتریت و نیترات کاهش یافت. فرایند آب پز کردن در برخی نمونه‌ها مانند پیازچه منجر به افزایش در میزان نیتریت و نیترات شد و در تعدادی از نمونه‌های مورد بررسی مانند تره نیز سبب کاهش در این مقدار شد.
پورمقیم و همکارانش (1389)، میزان نیترات در کاهو، گوجه فرنگی و سیب زمینی عرضه شده در میدان تره بار تهران را به روش HPLC تعیین نمودند. نتایج آن‌ها نشان داد که میزان نیترات در سبزیجات برگی بیشتر از غده‌ای و سبزیجات غده‌ای بیشتر از بوته‌ای بود. میانگین تجمع نیترات در کاهو در نمونه‌های تابستان بیشتر از نمونه‌های زمستان بود، ولی اثر فصل در مورد نمونه‌های گوجه فرنگی و سیب زمینی برعکس بود.
آوینش چتی و پراساد (2009)، شاهد حضور نیترات به میزان mg/kg 258-76/53 در ریشه سبزیجات تازه بودند. جوشاندن، محتوای نیترات را 62/42-3/23 درصد کاهش داد. اما در فرایند پخت میزان نیترات تقریبا ثابت ماند.
لسزینسکا و همکارانش122 (2009)، پژوهشی بر روی میزان نیتریت و نیترات سبزیجات بعد از پروسه‌های آب پز، جوشیدن، انجماد و دوباره جوشیدن بعد از انجماد انجام دادند و نشان دادند که بالاترین میزان نیترات در کلم پیچ و کمترین میزان در گل کلم بود. هر دو عمل آب پز کردن و جوشاندن سبب کاهش قابل توجهی در میزان کل نیترات شد اما هیچ تغییر صریح و روشنی در میزان نیتریت مشاهده نشد. اما در سبزیجات آب پز شده بعد از انجماد به مدت 48 ساعت و در سبزیهای آب پز شده هیچ تغییری در افزایش یا کاهش نیترات مشاهده نشد و میزان نیتریت هم نامنظم بود.
ساسین و همکارانش123 (2006)، میزان نیترات در 14 نوع سبزی و میوه‌ی کشت شده در مزارع اسلوونی رابین سال‌های 2002-1996 اندازه گیری نمودند. آن‌ها بیان کردند که کاهو بالاترین مقدار نیترات را در بین سبزیجات مورد بررسی داشت و میانگین میزان نیترات در نمونه‌های کاهو ppm 1074، گوجه فرنگی کمتر از ppm 6 و سیب زمینی ppm 158 گزارش گردید.
اردکانی و همکارانش (2005)، میزان نیترات در کاهو، گوجه فرنگی و سیب زمینی را مورد ارزیابی قرار دادند. آن‌ها میزان نیترات در کاهو، گوجه فرنگی و سیب زمینی را به ترتیب، 328، 14 و ppm 30 گزارش کردند.
لزینسکا و همکارانش (1996)، محتوای نیترات و نیتریت در نمونه‌های چغندر، کلم سفید، ریشه جعفری، هویج و سیب زمینی را مورد ارزیابی قرار دادند. غلظت میانگین نیترات در محصولات، از 203 در سیب زمینی تا 843 در چغندر (mg/kg wt) متغیر بود. غلظت نیتریت در محصولات نیز بین 53/0 در هویج و 54/1 (mg/kg wt) در چغندر قرار داشت.
دِجان و استکبات124 (1995)، پژوهشی را بر روی اندازه گیری میزان نیترات به روش HPLC در 19 نوع سبزی و میوه در دو فصل تابستان و زمستان در بلژیک انجام دادند و اثر فصل و فرایند را بر میزان تجمع نیترات بررسی کرده و نشان دادند که در بین سبزیجات مورد بررسی، کاهو بیشترین (ppm 3199) و گوجه فرنگی کمترین (ppm 36) میانگین تجمع نیترات را داشت.
مارکاسکا و همکارانش125 (1995)، محتوای نیترات و نیتریت را در 33 نمونه هویج، جعفری، تره فرنگ، کرفس و سیب زمینیِ تازه و جوشانده شده مورد ارزیابی قرار دادند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *