نخستین پلتفرم احراز هویت مجازی کشور معرفی شد

نخستین پلتفرم احراز هویت مجازی کشور معرفی شد
نوامبر 13, 2019 No Comments فناوری edame

نشست خبری معرفی «یوآیدی»، اولین پلتفرم رگ تک و گرفتن هویت مجازی کشور امروز در پردیس کشاورزی دانشگاه تهران برگزار شد. یوآیدی محصولی علم بنیانه که به وسیله یه تیم استارتاپی و با پشتیبانی معاونت دانشجویی پردیس کشاورزی دانشگاه تهران طراحی شده، و هدف از ارائه اون آسون کردن مراحل طولانی شناسایی دیجیتالی کاربران بر بستر اینترنت عنوان شده.

هدف اولیه از طراحی پلتفرم یوآیدی، جفت و جور کردن ابزاریست تا دانشجویان بتونن با داشتن یه شناسه یکتا، به خدمات سطح بالایی از درون دانشگاه تا سرویسای شخص سوم خارج از این فضای آکادمیک دسترسی داشته باشن. این وسیله به شکل یه اپلیکیشن موبایل طراحی شده که الان می تونین اونو در فروشگاه های اپلیکیشن داخلی دانلود کنین.

«حامد اکبری»، مدیر عامل کار و کاسبی یوآیدی در این نشست از اهمیت و گذشته گرفتن هویت الکترونیکی در دنیا صحبت کرد. به گفته اکبری، گرفتن هویت الکترونیکی یا E-Identification در دنیا گذشته ای خیلی طولانی نداره و اگه بخوایم روند پیشرفت این تکنولوژی و کلا فناوریای رگ تک در ایران رو با بقیه کشورای دنیا مقایسه کنیم، شاید بشه گفت که کمتر از یه سال با سطح اول دنیا فاصله داریم.

اکبری اما ادامه صحبتای خود رو به چگونگی کار یوآیدی و اپلیکیشن مربوط به این سرویس اختصاص داد و گفت:

«یوآیدی در درجه اول، زمینه ای واسه گرفتن هویت الکترونیکی افراد جفت و جور می کنه. این یعنی هر فرد واسه حضور در فضای مجازی ظرفیتی از یوآیدی میگیره تا اپلیکیشن از حقوق ایشون در این فضا دفاع کنه؛ اطلاعات شخص سرقت نشه یا لازم نباشه واسه ثبت نام تو یه سرویس، چندین جا اطلاعاتش رو وارد کنه. در واقع یوآیدی می خواد پروسهای دست و پاگیر مثل ورود اطلاعات واسه ثبت نام در سرویسای جور واجور رو از بین برده و آسون کنه.»

آسون کردن ورود اطلاعات در یوآیدی، به کمک QR Codeای مخصوص انجام میشه. هر کاربر با ثبت نام در اپلیکیشن یوآیدی، می تونه اطلاعاتی مثل مشخصات شناسنامه ای، کد ملی، کپی مدارک شناسایی و … رو در حساب کاربری خود بارگذاری کرده تا بعدا واسه ثبت نام در سرویسای جور واجور یا به کار گیری خدمات جور واجور دانشگاهی احتیاجی به وارد کردن دستی اونا نداشته باشه.

مثلا، یه دانشجو می تونه از راه اسکن QR Code تعبیه شده روی برگه اعلام نمرات دانشجویی با اپلیکیشن یوآیدی، گرفتن هویت شده و نمره خود رو مشاهده کنه. هم اینکه به گفته پیشرفت دهندگان اپلیکیشن، طی همکاری بوجود اومده با سایت ایران تلنت، کاربران اپلیکیشن یوآیدی می تونن از راه اسکن QR Code اختصاصی که واسه اونا در نظر گرفته شده بدون نیاز به ورود اطلاعات به صورت دستی، وارد حساب کاربری خود در این سایت شن.

یوآیدی API خود رو به سرویسای پذیرنده هم ارائه می کنه تا بتونن ضمن ساخت QR Codeای اختصاصی و قابل ویرایش واسه امور جور واجور، از آمار و ارقام افراد استفاده کننده از اپلیکیشن هم باخبر باشن. اما سؤال اینجاس که در آینده هم چگونگی گرفتن هویت بازم به QR Code محدود میشه یا باید انتظار روشای دیگری رو هم داشته باشیم؟

«سعید باستانی»، یکی از پیشرفت دهندگان اپلیکیشن یوآیدی در جواب به این سوال مطرح شده به وسیله خبرنگار سایت ما این جور توضیح داد:

«الان، راه و روش فعلی یوآیدی مشابه اپلیکیشن گرفتن هویت گوگله که ورود و دسترسی به سایتا رو آسون کردن می کنه. اما ما در آینده برنامه داریم که فناوری پردازش تصویر و OCR رو هم به اپلیکیشن اضافه کنیم که به شناسایی کاربر و گرفتن هویت افراد در اپلیکیشن کمک می کنن.»

هم اینکه «مصطفی اویسی»، معاونت دانشجویی پردیس کشاورزی دانشگاه تهران هم در این مراسم حضور داشت و ضمن تأکید بر اهمیت پشتیبانی از کار و کاسبیای علم بنیان، از دلایل همکاری دانشگاه با این مجموعه استارتاپی صحبت کرد:

«در درجه اول، معاونت دانشجویی دانشگاه تهران پشتیبانی از دانشجویان مستعد که فعالیت استارتاپی دارن رو وظیفه خود می دونه و عقیده داره که باید در این راه پیشرو باشه. نکته بعد این که موضوع کنار گذاشتن مدارک فیزیکی مثل کپی شناسنامه و … این روزا در سطح جامعه به یه شعار تبدیل شده اما اقدام عملی درستی در همین زمینه انجام نگرفته. ما یه مجموعه دانشجویی چهار هزار نفره داریم که واسه دسترسی به یه سری اطلاعات که هنوز به شکل الکترونیکی در سیستمای دانشگاه وارد نشده، نیاز به ابزاری آسون و در دسترس دارن. بخاطر این تصمیم به همکاری با کار و کاسبی یوآیدی گرفتیم و عقیده داریم که این یه همکاری دو سر سود، هم واسه مجموعه یوآیدی و هم دانشگاه میشه.»

باید اینم بگیم که که یوآیدی، اپلیکیشنیه که به وسیله یه جمع دانشجویی و تو یه کار و کاسبی نوپا طراحی شده و بازم در مرحله بازاریابی هست. پس پتانسیلایی داره که هنوز کشف نشده که میشه امید داشت کم کم رو شن.

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *