نگاهی به تاریخچه مترو؛ از اولین مترو جهان تا مدرن‌ترین

از اولین مترو در جهان که در لندن واقع شده تا شلوغ ترین در پکن، شروع همه متروها با ایده خلاص شدن از مشکلات خیابونای شلوغ روی زمین همراه بوده. در ادامه این مطلب مروردی داریم بر ۹ مورد از قدیمی ترین خطوط متروی جهان.

لیست رو با مدرن ترینا شروع می کنیم تا در آخر به اولین مترو جهان برسیم.

پکن

تاریخ گشایش: اول اکتبر ۱۹۶۹

کشور: چین

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: ۳۷۰ ایستگاه و ۶۰۸ کیلومتر راه

تعداد مسافران: ۳٫۷۸ میلیارد نفر در سال

اولین مترو

قدیمی ترین خط مترو چین واسه پکنه. علاوه بر این یکی از شلوغ ترین متروها در تموم دنیاس. به صورت میانگین روزانه ۱۰ میلیون نفر از راه خطوط این شهر تردد می کنن. طرح ساخت ایستگاه های شلوغ امروزی از بیست سال قبل از تاریخ گشایش مترو در این شهر کلید خورده بود و البته از اول قرار نبود واسه حمل و نقل عمومی استفاده شه. در واقع اهداف دفاعی پشت این پروژه نهفته بود.

به دنبال قحطی بزرگی که در سالای ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۲ در این کشور اتفاق افتاد، ساخت و ساز روی خطوط متوقف شد اما در آخر مترو در سال ۱۹۶۹ واسه عموم شروع به کار کرد.

مسکو

تاریخ گشایش: ۱۵ مه ۱۹۳۵

کشور: روسیه

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: ۲۴۵ ایستگاه و ۴۱۸ کیلومتر راه

تعداد مسافران: ۲٫۴ میلیارد نفر در سال

اولین مترو

جنگ موجب به تأخیر افتادن راه اندازی متروی این شهر شد. طرح اولیه اونم به زمان حکومت تزاری در روسیه باز می گشت. وقتی که مترو راه اندازی شد استالین اولین مسافر اون بود. تقریباً هیچ کدوم از ایستگاه های متروی مسکو مثل دیگری نیس. این ایستگاه ها با کارای هنری قشنگتر از جمله کاشی کاریا، لوسترها و نقاشیای قشنگتر تزئین شدن و از جاذبه های گردشگری این شهر به حساب میان.

توکیو

تاریخ گشایش: ۳۰ دسامبر ۱۹۲۷

کشور: ژاپن

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: ۲۸۵ ایستگاه و ۳۰۴ کیلومتر راه

تعداد مسافران در سال: ۸٫۷ میلیون نفر در روز

اولین مترو

شاید بشه لقب بهترین سیستم انتقال زیرزمینی رو به متروی توکیو نسبت داد؛ چون که به مسافران پیشنهاد می شه گوشیای خود رو بی صدا کرده و از صحبت در بین سفر هم دوری کنن. در ساعات پر ازدحام صبح واگنای خاص بانوان در نظر گرفته می شه. حتی در ساعات شلوغ هم آدمایی به نام اوشیا وظیفه هُل دادن مسافران به داخل قطارها رو دارن.

بوئنوس آیرس

تاریخ گشایش: ۱ دسامبر ۱۹۱۳

کشور: آرژانتین

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: ۱۰۴ ایستگاه و ۶۱ کیلومتر راه

تعداد مسافران: ۱٫۲ میلیون نفر در روز

اولین مترو

این سیستم مترو قدیمی ترین در همه آمریکای لاتینه و البته همیشه مورد سرزنش بوده که قطارهای قدیمی واسه مدتای طولانی تعویض نمی شدن. نزدیک به یه قرنه بود که واگنای چوبی اولیه بازم در حال کار بودن تا اینکه در سال ۲۰۱۳ با مدلای جدیدتری جانشین شدن. اینطوری سواری قطارها هم راحت تر از گذشته شد. قطارهای جدید به سیستم تهویه مطبوع، نورپردازی بهتر، صندلیای راحت تر و دوربینای مدار بسته مجهز شدن.

نیویورک

تاریخ گشایش: ۲۷ اکتبر ۱۹۰۴

کشور: آمریکا

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: ۴۷۲ ایستگاه و ۱۳۶۷ کیلومتر راه

تعداد مسافران: ۱٫۷ میلیارد نفر در سال

اولین مترو

سیستم متروی پر ازدحام نیویورک، بزرگترین در جهان و یکی از تک و توک متروهاییه که به صورت ۲۴ ساعته کار می کنه تا به شهری که هیچوقت نمی خوابد خدمت رسانی کنه. این مترو یکی از قدیمی ترینا در تموم دنیاس اما مدتا قبل از گشایش، در سال ۱۸۷۰ تونل پنوماتیکی ساخته شد که با استفاده مکش و هل دادن با هوا خودروها رو هدایت می کرد. با این حال سیستم پنوماتیک اون طور که انتظار می رفت کار نکرد، اما متروی نیویورک انتظارها رو بر آورده کرد.

پاریس

تاریخ گشایش: ۱۹ جولای ۱۹۰۰

کشور: فرانسه

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: ۳۰۰ ایستگاه و ۲۱۴ کیلومتر راه

تعداد مسافران: ۱٫۵ میلیارد نفر در سال

اولین مترو

اولین خط متروی پاریس با نزدیک شدن به نمایشگاه جهانی سال ۱۹۰۰ گشایش شد. ورودیا و خروجیای هنری ایستگاه به وسیله هکتور گویمارد ساخته شدن و البته حالا اثر کمی از اونا باقی مونده.

گلاسکو

تاریخ گشایش: ۱۴ دسامبر ۱۸۹۶

کشور: اسکاتلند

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: ۱۵ ایستگاه و ۱۰ کیلومتر راه

تعداد مسافران: ۳۹ هزار و ۹۸۰ نفر در روز

اولین مترو

سیستم متروی گلاسکو به دلیل طول کوتاه خطوط استثنایی و خاص هستش. علاوه بر این در گذشته از خط متروی فعلی واسه سیستم راه آهن کابلی استفاده می شد. متروی این شهر به طور کامل در زیر زمین قرار داره.

بوداپست

تاریخ گشایش: ۱۸۹۶

کشور: مجارستان

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: ۴۸ ایستگاه و ۳۹ کیلومتر راه

تعداد مسافران: ۴۰۹ میلیون نفر در سال

اولین مترو

بوداپست لقب اولین قطار الکتریکی زیر زمین در قاره اروپا رو با خود داره. البته از این نظر در دنیا دومه. وقتی که این خط مترو گشایش شد با هزارمین سالگرد شهر بوداپست همراه بود و به خاطر همین به اون «Millennium Underground» یا متروی هزاره هم می گن. خط اصلی که به عنوان خط زرد یا M1 فعالیت می کنه، هنوزم فعاله.

لندن

تاریخ گشایش: ۱۰ ژانویه ۱۸۶۳

کشور: بریتانیا

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: ۲۷۰ ایستگاه و ۴۰۲ کیلومتر راه

تعداد مسافران: ۱٫۳ میلیارد نفر در سال

اولین مترو

شروع موفق مترو در جهان رو باید در لندن جستجو کرد. به متروی لندن «Tube» یا «لوله» هم می گن و دلیل اون به شکل تونلا برمیگرده. واسه حفر تونلا از ماشین حفاری دوار استفاده شده بود و این سبک طراحی لوله مانند طراحی موثر تر رو به دنبال داشت.

خاکی مشابه با خاک رُس در بریتانیا حفر تونل واسه هر بیل مکانیکی رو ممکن کرد. وقتی که اولین تونل ساخته شد، در اول واسه عابرین پیاده کاربرد داشت اما یه مدت بعد قطارهای بخار به تونلا راه پیدا کردن. بعدا هم قطارهای الکتریکی با کارایی بالاتر و کارکرد پاک تر جای مدلای قبلی رو گرفتن. بیشتر از نصف متروی لندن از زیر زمین عبور می کنه.

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *