در نسخه های مدرن ویندوز پوشه ای به اسم ProgramData در درایو سیستم تون هست (معمولاً در راه  C: drive). این پوشه به طور پیش فرض مخفی و فقط در صورتی قابل مشاهده می شه که اونو از حالت مخفی در File Explorer در بیارین.

Application Data، رجیستری و دیگه مکانای ذخیره سازی داده ها

داده های ذخیره شده برنامه ها در مکانای مختلفی از ویندوز قرار دارن. این مسئله به طور کاملً به نوع کدنویسی پیشرفت دهندگان بستگی داره. این موارد عبارت ان از:

پوشه Application Data: بیشتر اپلیکیشنا، تنظیمات خود رو در پوشه ای به نام Application Data که به صورت پیش فرض در راه C:UsersusernameAppData قرار داره، ذخیره می کنن. هر حساب کاربری ویندوز پوشه Application Data مخصوص خود رو داره.

پس هر حساب کاربری در صورت استفاده برنامه ها از این پوشه، می تونه داده ها و تنظیمات مخصوص خود رو داشته باشه.

Documents folder : بعضی اپلیکیشنا به خصوص بازیای ویدیویی واسه ذخیره تنظیمات خود از پوشه اسناد یا همون  Documents folder که در راه C:UsersusernameDocuments قرار داره استفاده می کنن. این دلیل می شه تا کاربران اطلاعات لازم رو به شکل آسون تری پیدا کنن، از اون نسخه پشتیبان جفت و جور و به ویرایش فایلای خود بپردازند.

Registryخیلی از اپلیکیشنا تنظیمات جور واجور خود رو در رجیستری ویندوز ذخیره می کنن. رجیستری می تونه به دو صورت گسترده و یا مخصوص هر کاربر باشه. با این حال رجیستری تنها محلی واسه ذخیره سازی تنظیمات فردیه. یعنی وسیله جور واجور نمی تونن فایلا و یا قسمتای بزرگتری از داده های خود رو در این ناحیه ذخیره کنن.

پوشه خود اپلیکیشنا: اگه به ویندوز ۹۵، ۹۸ و حتی XP برگردیم، اپلیکیشنا بیشتر تنظیمات و داده های خود رو در پوشهای محل نصب خود ذخیره می کردن. مثلا اگه اپلیکیشنی به نام Example در راه C:Program FilesExample داشته باشین، این نرم افزار داده ها و تنظیمات خود رو هم در راه C:Program FilesExample ذخیرi می کنه.

این موضوع از دید امنیتی اصلاً چیز خوبی نبود. حالا خوبیش اینه نسخه های مدرن ویندوز دسترسیای اپلیکیشن ها رو محدود تر کردن، پس دیگه این اپلیکیشنا قادر نیستن در طول یه عملیات عادی، داخل پوشه سیستم نوشته شن. با این حال هنوزم بعضی اپلیکیشنا مانند Steam، تنظیمات و داده های خود رو داخل پوشه ای که در اون نصب شدن ذخیره می کنن.

برنامه ها چی رو در ProgramData ذخیره می کنن؟

پوشه ProgramData تقریبا مثل پوشه Application Dataه. اما بین این دو یه فرق مهم هست؛ واسه هر کاربر تنها یه پوشه Application Data هست. این در حالیه که پوشه ProgramData در میان تموم حسابای کاربری موجود روی رایانه شخصی شما به اشتراک گذاشته می شه.

در ویندوز XP پوشه ای در راه C:ProgramData قرار نداشت و به جای اون تماشاگر وجود پوشه Application Data در راه C:Documents and SettingsAll UsersApplication Data بودیم. با شروع به کار ویندوز ویستا تموم پوشهای داده های اپلیکیشنا به راه C:ProgramData منتقل شدن.

موردی که امروزه هم تماشاگر اون هستیم. اگه در ویندوز ۱۰ به راه C:UsersAll Users into File Explorer یا Windows Explorer برید، ویندوز به صورت خودکار شما رو به راه  C:Program Data منتقل می کنه. علاوه بر این ویندوز هر برنامه ای رو که تلاش داره در نشانی C:UsersAll Users نوشته شه رو به نشانی C:ProgramData folder تغییر راه میده.

همونطور که مایکروسافت میگه این پوشه واسه ذخیره داده های اپلیکیشنا در نظر گرفته شده و خاص کاربران نیس. مثلا ممکنه موقع به کار گیری یه برنامه، اون وسیله یه فایل فرهنگ کلمه املایی رو دانلود کنه. اپلیکیشن نامبرده به جای ذخیره این فایل تو یه پوشه قابل استفاده به وسیله کاربر در Application Data اونو در بخش ProgramData ذخیره می کنه.

پس از اون برنامه مورد نظر شما می تونه به جای ذخیره نسخه های زیاد در پوشهای جور واجور Application Data، این فایل فرهنگ کلمه املایی رو به راحت با تموم حسابای کاربری موجود روی رایانه شخصی شما به اشتراک بزاره. ابزاری که با مجوز سیستم به اجرا در میاد هم ممکنه تنظیمات خود رو در این مکان ذخیره کنه.

مثلا یه اپلیکیشن آنتی ویروس ممکنه تنظیمات، لیست ویروسا و فایلای قرنطینه رو در راه C:ProgramData ذخیره کنه. پس از اون این تنظیمات به صورت گسترده با تموم حسابای کاربری موجود روی سیستم به اشتراک گذاشته می شن.

پوشه Application Data میتونه اطلاعات خود رو با تموم حسابای کاربری موجود به اشتراک بزاره. هم اینکه این ویژگی مدرن تر و امن تر از ایده قدیمیه که در ویندوز وجود داشت. براساس اون ایده قدیمی اپلیکیشنا تنظیمات و فایلای داده های خود رو در پوشه خود ذخیره می کردن.

چیزای مهمی در پوشه ProgramData هست که مجبور به جفت و جور نسخه پشتیبان از اونا باشیم؟

کلا باید بگیم تنظیمات مهمی در ProgramData وجود ندارن که نیاز به جفت و جور نسخه پشتیبان از اونا داشته باشین. بیشتر اپلیکیشنا از این پوشه برا ذخیره سازی تنظیمات اولیه خود و یا داده هایی که باید به وسیله تموم کاربران اون سیستم در دسترس باشه، استفاده می کنن.

اگه می خواین از این موارد نسخه پشتیبان بگیرین، مهم ترین داده های اپلیکیشناتون در راه C:UsersusernameAppDataRoaming ذخیره می شن. با این حال اگه نگرانین که ممکنه بعضی تنظیمات و داده های مهم در پوشه ProgramData ذخیره شده باشن، باید با بررسی دقیق ببینین که چه اپلیکیشنایی داده ها و تنظیمات خود رو در اینجور راهی ذخیره کردن.

در کل واسه هر نرم افزار، این پیشرفت دهنده اون هستش که مشخص می کنه داده ها و تنظیمات اون اپلیکیشن در چه راهی ذخیره شه. پس باید بدونیم که واسه همه سوالاتی که در این مورد پرسیده می شه، جواب مناسبی وجود نداره.