پایان نامه ارشد رشته ادبیات با عنوان نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

پایان نامه ارشد رشته ادبیات با عنوان نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران
آگوست 27, 2016 دیدگاه‌ها برای پایان نامه ارشد رشته ادبیات با عنوان نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران بسته هستند دسته‌بندی نشده userk

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

مشخص­کننده­ی گذشت زمان نُه هزار ساله­ی پیمانی می باشد که میان هرمزد و اهریمن بسته شده بود و اهریمن می­­کوشد تا با نگه داشتن خورشید، گذشت زمان را کندتر کند.»(بهار،1376: 25)

میترا همچنین در داوری روان­ها همراه با ایزد رشن و ایزد سروش بر سر پل چینوَد(chinvat) شرکت دارد.16 میترا در اسطوره­های سرزمین­های دیگر نیز خدای مهمی بوده می باشد. «هنگام فرمانروایی اشکانیان که پیرو آیین مهر بودند، کیش مهری به کشور روم رفت و جهانگیر گردید. از انگلستان تا شمال آفریقا و از کنار اقیانوس اطلس تا خاور هندوستان، جهانیان پیروآیین مهر بودند.»(حامی،2535: 21)

مهم­ترین رسالت میترا قربانی گاو می باشد که در آیین میترا، بسیار مورد توجه بوده می باشد.17 چنان­که «شوالیه» می­نویسد:

«اقدام اصلی زندگی میترا، قربانی گاو نخستین می باشد. یعنی، اولین موجود زنده که توسط اهورامزدا خلقت شده بود. میترا پس از رام کردن گاو نخستین، آن ­را به دخمه­اش آورد و به دستور خورشید آن­ را ذبح نمود و به رغم کوشش عوامل اهریمن، از خون گاو، از مغز استخوان و تخمه اش، نباتات و حیوانات به وجود آمدند…بسیاری از تصاویر میترایی، معراج میترا و قربانی گاو را نشان می­دهند.18(شوالیه،1385: 684)

 

1-1-2) قربانی گاو در آیین زرتشتی:

در آیین زرتشتی کسانی که به چهارپایان(خصوصا گاو) آسیب می­رسانند ـ به ویژه پیروان آیین قبل از زرتشت، که قربانی گاو را روا می­داشتند ـ مورد نفرین قرار می­گیرند.(­عبداللهی،1381: 848)

زرتشت قربانی گاو را ممنوع نمود19؛ در شاهنامه نیز بهرام گور برای رعایت حرمت گاو قوانینی را وضع می­کند:(همان: 869)

در روایات زرتشتیان، گاو نخستین توسط اهریمن کشته می­گردد، اما کشته شدن او موجب گسترش حیات جانوری و گیاهی می باشد:

«اهریمن با گرسنگی و آز و نیاز به گاو یکتا آفریده می­تازد. پیش از آن که اهریمن به سوی گاو بیاید، اورمزد برای این که رنج بیماری را بر او آسان کند به او بنگ می­دهد. گاو با حمله­ی اهریمن نزار می­گردد، بر پهلوی راست می­افتد و می­میرد. از تن گاو یکتا آفریده انواع غلات و گیاهان دارویی می­روید. در همین موقعیت   در روایات اوستایی، روشنایی مهر از خورشید می باشد و در ادبیات فارسی نیز مهر معنای خورشید دارد.

 «با در نظر داشتن این­که میان وظایف، اعمال و شخصیت جمشید با ایزد مهر همانندی بسیار هست، شاید بتوان باور داشت که جمشید در مقام شاه و پدر نخستین بشر­ها، در واقع تجسم ایزد مهر می باشد بر زمین که وظایف روحانی و جنگاوری و برکت بخشی وی را هم در خود جمع دارد. اگر توجه کنیم که ایزد مهر نزد ایرانیان حداقل از دوره­ی دوم سلطنت هخامنشیان به صورت نمونه­ی

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه