پایان نامه ارشد رشته ادبیات با موضوع نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

حیات می باشد، پیوند دارند؛ به عنوان مثال: نشان ویژه­ی بعل، ورزا (گاو نر) می باشد. اُزیریس در مصر با گاو «آپیس» که نماد باروری و حیات می باشد مرتبط می باشد. تشوب(هوا ـ خدای قوم هیتی) و دیگر هوا­خدایان مصر و خاورمیانه اغلب با آیین­های مرگ و زندگی مجدد مرتبط هستند؛ و در این مقام، صفت و نماد آن­ها گاو نر می باشد.

کشاورزان و روستائیان، گاو را برای برکت­بخشی به محصول، مزرعه و زندگی خود قربانی می­کردند و معتقد بودند که اگر آیین قربانی انجام نشود برکت از مزرعه و زندگی آن­ها می­رود. پس گاو نماد قربانی و قدرت باروری می باشد که ارزش او با قربانی شدنش بیشتر می­گردید. «آزادگی او نشانه­ی باروری می باشد. خویشتنداری و عفت، که بدون آن باروری با همین نظم و در همین سطح امکان وجود ندارد، باعث اعتلای نیروی حیاتی او می باشد و همین امر موجب باروری­اش از نوع دیگر می باشد، باروری از نوع معنوی آن.»(همان: 690)

 

2- شیر:

  درمورد­ی شیر نیز در سرزمین­های گوناگون، بسیار نمادپردازی شده می باشد و اغلب او را با پادشاهان و آتش مرتبط می­دانند، شیر از حیواناتی می باشد که در اساطیر سرزمین­های گوناگون دارای دو جنبه­ی متضاد می باشد یعنی گاه چهره­ای مثبت و گاه منفی دارد.  

 

2-1) شیر در اساطیر ایران:

در لغت­نامه دهخدا ذیل واژه­ی شیر آمده می باشد: حیوانی چارپا و سبع و درنده از نوع گربه که به تازی «اسد» گویند. در «فرهنگ­نامه جانوران در ادب فارسی»، در مورد ریشه­ی واژگانی شیر، آمده که: «از شیر در اوستا نامی به میان نیامده می باشد، در منابع موجود ریشه­ی لغوی این کلمه یافت نشد.(عبداللهی،1383: 547)

  شیر در آیین میترایی ـ که آیینی هند و ایرانی می باشد ـ از جلوه­ای مثبت برخوردار می باشد و از نماد­های ویژه­ی میتراست؛ در واقع  شیر یکی از جلوه­های میترا در زمین می باشد. که با خورشید و رنگ سرخ پیوند دارد و در تفسیر جنگ شیر و گاو، او را غالباً به آیین مهری مربوط می­دانند، مهرداد بهار معتقد می باشد: شیر در اساطیر ایران با مهر (ایزد مهر) مرتبط می باشد. در واقع شیر نماد مهر می باشد، ایزد مهر در اساطیر ودایی و در اساطیر ایرانی باران­آور می باشد. مهر یکی از ایزدانی می باشد که باران می­آورد و از آن­جا که خورشید در آوردن ابر­ها از دریا­ها   تأثیر دارد. مهر به نحوی با خورشید یکی شمرده می­گردد و در آوردن ابر­ها و بخار­های دریا به آسمان تأثیر دارد. پس، مهر(خورشید) در تأثیر شیر نیز برکت آورنده می باشد و برای آوردن آب می­­تواند تأثیر

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه