پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

شب و روز و گذر عمر، تنها در تمثیل برزوی طبیب نیامده می باشد؛ منیژه­عبداللهی در «فرهنگ­نامه­ی جانوران در ادب فارسی» زیر عنوان «خواب و رؤیا»، به نقل از «حیوه الحیوان» آورده می باشد که: «موش سفید و سیاه نشانه­ی روز و شب می باشد و اگر کسی آن­ها را در خواب بیند بر عمر طولانی او دلالت می­کند.»(عبداللهی،۱۳۸۱: ۱۱۴۱) قابل توجه می باشد که در عجایب­المخلوقات نیز آمده می باشد: «موش در خواب، شب و روز بوَد که عمر را پی زنند.»(ر.ک:طوسی،۱۳۴۵: ۵۹۸)

گاه نیز در شعر فارسی(مانند شعر زیر از ناصر خسرو)،«جهان و روزگار به موش که رباینده و کاهنده می باشد [تشبیه می­گردد]

عمر تو را زیرا به موش خویش جهان خورد             خواهی تو عمرو باش و خواهی عمار»

(عبداللهی،۱۳۸۱: ۱۱۳۸)

پس موش در ادبیات فارسی اغلب موجودی منفور می باشد همراه با صفاتی زیرا: حرص و آز، دزد، پست­فطرت و خسیس، موذی و زیانکار و…

 

 

۵) شاخه درخت:

تنهایی بمیرد. پس محل عذاب و تنهایی او همان چاه می باشد.

در کلیله و دمنه، چاه رمز دنیای پر­آفت معرفی­ می­گردد؛ در داستان­های بیدپای نیز چاه نماد دنیای پر از آفت و بلاهای گوناگون می باشد. در «فرهنگ نمادها» آمده می باشد: «در خاور دور هنوز چاه را نماد دوزخ می­دانند.»(شوالیه،۱۳۸۵: ۴۸۵) قابل تأمل می باشد که چاه در این تمثیل­ها نیز جایگاه عذاب و مرگ می باشد و چنان­که مرد می­توانست از چاه برآید حیات خود را باز­می­پیدا نمود.

سقوط در چاه، نماد عذاب و مرگ می باشد و چاه، معرف دنیای مردگان می باشد.(ر.ک:بهار،۱۳۷۶: ۳۶۹) برآمدن از چاه نشان حیات مجدد و متعالی می باشد، بسیاری از داستان­های خدایان برکت­بخش نیز دارای چنین مضمونی می باشد. یعنی سقوط یکی از خدایان در چاه، که معمولاً یک خدا ـ گیاه می باشد یا ناپدید شدن او در جهان فرودین که جهان مرگ و جایگاه مردگان می باشد، به منزله­ی مرگ خدای برکت­بخش می باشد و برآمدن او از چاه یا دنیای زیر زمینی، آن­هم در زمان برداشت محصول یا فصل بهار، نشان از حیات مجدد و بازگشت برکت دارد. پس، چاه و جهان فرودین نماد مرگ و نیستی می باشد. در هند و ایران نیز داستان­هایی هست که در آن چاه نماد جهان فرودین و دنیای مردگان می باشد؛ مانند داستان «تریته­آپتیه»:

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه