دسته‌بندی نشده

پایان نامه ارشد رشته حقوق:نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

تکه ای از متن پایان نامه :

 گفتار سوم : انطباق عناوین فصول با مواد مربوطه ذیل آن .

یکی از ایراداتی که بر قانون مجازات فعلی وارد می باشد عدم تناسب مواد با عناوین ابواب و فصول می باشد که در لایحه مجازات اسلامی با تدبیر قانونگذار این معزل رفع شده می باشد .

به عنوان نمونه ماده 121 قانون فعلی که درمورد جرم تفخیذ و مجازات آن می باشد در زیر عنوان « راههای ثبوت لواط در دادگاه » آورده شده می باشد که ارتباطی با آن ندارد ولو اینکه بپذیریم جرم تفخیذ از جرایم مشابه لواط می باشد .

تهدید و اجبار وادار به سرقت نشده باشد . این عناصر از شرایط عمومی هر جرمی می باشد و ذکر آن در ذیل ماده 198 به عنوان شرایط سرقت حدی نادرست می باشد .

– شرایطی که مربوط به اصل سرقت می باشد و با فقدان آن شرایط ، سرقت تحقق نمی یابد و اقدام ربایش ، بدون این شرایط نه سرقت حدی می باشد و نه سرقت تعزیری : سارق بداند و ملتفت باشد مال غیر می باشد . سارق بداند و ملتفت باشد ربودن آن حرام می باشد . سارق پدر صاحب مال نباشد. سارق مال را به عنوان دزدی برداشته باشد . سرقت در سال قحطی صورت نگرفته باشد . شرایط فوق بین سرقت حدی و تعزیری مشترک می باشد و با فقدان هر یک از این شرایط اقدام ارتکابی سرقت نخواهد بود و اختصاص به سرقت حدی ندارد و لذا بایستی در جای مناسب خود قرار گیرد .

– شرایطی که مختص به سرقت حدی می باشد که عبارتند از : صاحب مال ، مال را در حرز قرار داده باشد . سارق به تنهایی یا به کمک دیگری هتک هرز کرده باشد . به اندازه نصاب یعنی چهار و نیم نخود طلای مسکوک که به صورت پول معامله می گردد یا ارزش آن به آن مقدار باشد در هر بار سرقت گردد . حرز و محل نگهداری مال از سارق غصب نشده باشد . مال مسروق در حرز متناسب نگهداری شده باشد . مال مسروق از اموال دولتی و وقف و مانند آن که مالک شخصی ندارند نباشد . این موارد از شرایط سرقت حدی می باشد که حد سرقت منوط به وجود این شرایط می باشد . [1]

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع نقش واسطه گری اضطراب اجتماعی در رابطه سبک های هویتی با رضایت جنسی در معلمین متأهل شهر مشهد

پس مشاهده می گردد که در ماده 198 قانون مجازات اسلامی ذیل عنوان سرقت حدی روش قانون نویسی و تقسیم بندی مطالب به صورت منطقی و مناسب صورت نگرفته می باشد . حال قانونگذار در قانون جدید مجازات اسلامی این ابهام و ایراد را رفع نموده و در ماده 269 در ذیل عنوان سرقت صرفاً به اظهار شرایط سرقت حدی پرداخته می باشد و بند های مربوط به شرایط مسئولیت کیفری در ماده 198 در قانون جدید

1 – سعیدی ، منصور ، آسیب شناسی فقهی قوانین کیفری قانون مجازات اسلامی ، ج 1 ،نشر جنگل ، چاپ دوم 1389 ، صفحه 91

نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق : نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود