پایان نامه ارشد رشته حقوق:نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

تکه ای از متن پایان نامه :

 گفتار سوم : انطباق عناوین فصول با مواد مربوطه ذیل آن .

یکی از ایراداتی که بر قانون مجازات فعلی وارد می باشد عدم تناسب مواد با عناوین ابواب و فصول می باشد که در لایحه مجازات اسلامی با تدبیر قانونگذار این معزل رفع شده می باشد .

به عنوان نمونه ماده 121 قانون فعلی که درمورد جرم تفخیذ و مجازات آن می باشد در زیر عنوان « راههای ثبوت لواط در دادگاه » آورده شده می باشد که ارتباطی با آن ندارد ولو اینکه بپذیریم جرم تفخیذ از جرایم مشابه لواط می باشد .

تهدید و اجبار وادار به سرقت نشده باشد . این عناصر از شرایط عمومی هر جرمی می باشد و ذکر آن در ذیل ماده 198 به عنوان شرایط سرقت حدی نادرست می باشد .

– شرایطی که مربوط به اصل سرقت می باشد و با فقدان آن شرایط ، سرقت تحقق نمی یابد و اقدام ربایش ، بدون این شرایط نه سرقت حدی می باشد و نه سرقت تعزیری : سارق بداند و ملتفت باشد مال غیر می باشد . سارق بداند و ملتفت باشد ربودن آن حرام می باشد . سارق پدر صاحب مال نباشد. سارق مال را به عنوان دزدی برداشته باشد . سرقت در سال قحطی صورت نگرفته باشد . شرایط فوق بین سرقت حدی و تعزیری مشترک می باشد و با فقدان هر یک از این شرایط اقدام ارتکابی سرقت نخواهد بود و اختصاص به سرقت حدی ندارد و لذا بایستی در جای مناسب خود قرار گیرد .

– شرایطی که مختص به سرقت حدی می باشد که عبارتند از : صاحب مال ، مال را در حرز قرار داده باشد . سارق به تنهایی یا به کمک دیگری هتک هرز کرده باشد . به اندازه نصاب یعنی چهار و نیم نخود طلای مسکوک که به صورت پول معامله می گردد یا ارزش آن به آن مقدار باشد در هر بار سرقت گردد . حرز و محل نگهداری مال از سارق غصب نشده باشد . مال مسروق در حرز متناسب نگهداری شده باشد . مال مسروق از اموال دولتی و وقف و مانند آن که مالک شخصی ندارند نباشد . این موارد از شرایط سرقت حدی می باشد که حد سرقت منوط به وجود این شرایط می باشد . [1]

پس مشاهده می گردد که در ماده 198 قانون مجازات اسلامی ذیل عنوان سرقت حدی روش قانون نویسی و تقسیم بندی مطالب به صورت منطقی و مناسب صورت نگرفته می باشد . حال قانونگذار در قانون جدید مجازات اسلامی این ابهام و ایراد را رفع نموده و در ماده 269 در ذیل عنوان سرقت صرفاً به اظهار شرایط سرقت حدی پرداخته می باشد و بند های مربوط به شرایط مسئولیت کیفری در ماده 198 در قانون جدید

1 – سعیدی ، منصور ، آسیب شناسی فقهی قوانین کیفری قانون مجازات اسلامی ، ج 1 ،نشر جنگل ، چاپ دوم 1389 ، صفحه 91

نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق : نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود