پایان نامه با موضوع نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود-دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

تکه ای از متن پایان نامه :

تعیین هیئت ویژه ای ایرادات را رفع و به شورای نگهبان ارجاع داد

این لایحه با اصلاحاتی در جلسه 27 آذر ماه 90 به تصویب کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بر اساس اصل 85 قانون اساسی رسیده می باشد ، در جلسه 28 دی ماه 90 شورای نگهبان مورد بحث و مطالعه قرار گرفت و با در نظر داشتن اصلاحات به اقدام آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد .

لایحه قانون مجازات اسلامی در پنج باب ، کلیات ، حدود ، قصاص ، دیات و مجازاتهای تعزیری و بازدارنده تنظیم شده می باشد .

اهمیت فوق العاده قانون جدید مجازات اسلامی سبب شده تا پیشرفت آن در هر مرحله با وسواس زیادی از جانب مسئولان مربوطه روبرو گردد . بدون شک اگر قانون مجازات هر کشوری با در نظر داشتن اصول یکی از محاسن و نوع آوری های لایحه جدید این می باشد که علاوه بر تصویب بخش کلیات در بخشی مستقل ، به اظهار مواد عمومی باب حدود نیز پرداخته می باشد . در مواد 217 الی 221 لایحه مواد عمومی باب حدود آورده شده می باشد .

ماده 217 لایحه اظهار داشته می باشد : « درجرایم موجب حد، مرتکب در صورتی مسئول می باشد که علاوه بر داشتن علم ، قصد و شرایط مسئولیت کیفری به حرمت شرعی رفتار ارتکابی نیز آگاه باشد .»

این ماده در واقع تخصیص بر قاعده « جهل به قانون رافع مسئولیت نیست » می باشد به طوری که اگر مرتکب به حرمت شرعی رفتار ارتکابی آگاه نباشد (جهل حکمی ) ، حد بر او جاری نمی گردد . پس برای جاری شدن حد بر مرتکب جرم حدی رایطی لازم می باشد : 1. علم 2. قصد 3. آگاه بودن به حرمت شرعی رفتار خویش 4.عقل 5. بلوغ 6. اختیار .

در جرایم موجب حد بجز محاربه ، افساد فی الارض ، جرایم منافی عفت با عنف ، اکراه ، ربایش یا اغفال ، ادعای وجود یکی از موانع مسئولیت کیفری به صورت احتمال در صدق گفتار بدون بینه شرعی پذیرفته می گردد .

در ماده 219 لایحه آمده می باشد : « دادگاه نمی تواند کیفیت ، نوع و میزان حدود شرعی را تغییر یا مجازات را تقلیل دهد و یا تقلیل یا ساقط نماید . این مجازاتها تنها از طریق توبه و عفو به کیفیت مقرر در قانون قابل سقوط ، تقلیل یا تبدیل می باشد .» به عبارت دیگر عوامل سقوط مذکور در بخش کلیات در حدود جاری نمی گردد مگر : توبه و عفو . آنهم با رعایت ترتیبات مذکور در قانون . همچنین ماده مذکور بیانگر این می باشد که تخفیف ، تبدیل ، تعلیق و … فقط در خصوص تعزیرات و با رعایت ترتیبات قانونی مجری خواهد بود و در حدود تاثیری ندارند .

نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق : نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود