پایان نامه با کلمات کلیدی سود سهام، بورس اوراق بهادار تهران، رفتار بازار، بورس اوراق بهادار

ر بورس اوراق بهادار تهران در فاصله زمانی 85-80 مورد بررسی و مطالعه قرار دهد . متدولوژی تحقیق و تجزیه و تحلیل اطلاعات در فصلهای سوم و چهارم ارائه خواهد شد .
اهرم مالی :
استفاده از منابع مالی با هزینه ثابت مانند بدهی همراه با سهام عادی در ساختار سرمایه به عنوان اهرم مالی تعریف می شود . مفهوم اهرم مالی عبارت است از استفاده از منابع تأمین مالی به نرخ هزینه ثابت و بکارگیری این منابع در دارائی هایی که نرخ بازدهی بالاتری نسبت به هزینه پرداخت شده دارند . چنانچه نرخ بازدهی دارئی بیشتر از نرخ بهر ه باشد سود سهامداران افزایش می یابد .
با استفاده از اهرم مالی می توان سرمایه گذاریهای سنگین تر از توان سرمایه خود شرکت انجام داد . یعنی از بدهی بلند مدت به نفع صاحبان شرکت استفاده می شود . اگر بدهی آنقدر زیاد شود که نقطه اتکاء نهایی برای واریز آن که همانا سرمایه خود شرکت است بسیارناچیز باشد ، تا آن حد که شرکت مجبور به توقف مالی شود ، در آن صورت اهرم مالی زیان بار خواهد بود . اهرم مالی به هزینه هایی ثابت مالی از قبیل بهره یا سود ثابت وام ها متکی است . همچنین وسیله دستیابی به سود بیشتر است .
اهرم مالی به بررسی تغییرات سود هر سهم نسبت به تغییرات ایجاد شده در سود قبل از بهره و مالیات می پردازد . درجه اهرم مالی به شکل زیر تعریف می شود .
DEL= درجه اهرم مالی
EBIT= سود قبل از کسر بهره و مالیات
I= بهره
Dp= سود سهام ممتاز
کسب نتایج بهینه از بکارگیری اهرم مالی موقعی امکان پذیر است که اولا بازده سرمایه (ROI) با هزینه منابع تأمین مالی برابر نباشد ، ثانیا شرکت باید قسمتی از دارائی خود را از طریق بدهی ، سهام ممتاز یا هر منبع مالی دیگری با هزینه محدود ، ‌تأمین مالی کند . نسبت اهرم مالی به شرح زیر است :

(نرخ مالیات – 1 ) سود سهام ممتاز
= بازده سرمایه
EBIT

سیاست تقسیم سود و ارزش شرکت:

اثر سیاست های تقسیم سود شرکت بر قیمت جری سهام نه تنها یک موضوع جالب و مهم از نقطه نظر مدیران شرکت میباشد بلکه سرمایه گذاران برای تشکیل پورتفوی سهام و اقتصاددانان برای فهم رفتار بازار سرمایه نیز به این موضوع علاقه مند می باشند . MM از جمله اولین کسانی هستند که به بیان روابط تئوریک دراین زمینه پرداختند. اساس نظریان این دو همانند تحقیق قبلی بر بازار کامل و رفتار منطقی سرمایه گذاران استوار می باشد.
اصول اساسی حاکم بر تحقیق :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *