پایان نامه درباره نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران-دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

هنگام آواز کردن آرام باشد و هیچگاه از موضع خود دور نشود مگر هنگامی که باز در جستجوی وی باشد.»(دهخدا،1365،ذیل مدخل«طیطوی») پس طیطوی با آب و باران پیوندی تنگاتنگ دارد. در این حکایت، طیطوی نر، نماد غرور و ادعا می باشد اما پرنده­ای چاره­جو و باهوش می باشد که برای حل مشکل خود از فرمانروای مرغان یاری می­جوید.

 

2)گرودا:

  گرودا از خدایان حیوانی هند می باشد.(تصویر6) او مرکوب و ناقل ویشنو می باشد «که شکل پرنده­ای شکاری با سر بشر و سه چشم و منقار عقاب تصویر می­گردد، گرودا عموزاده و دشمن ناگه­ها (مار­ها) می باشد و اغلب در حال پاره کردن مار­ها با منقارش یا لگدمال کردن آن­ها با چنگال­هایش تأثیر می­گردد.»(شوالیه،1385: 625)

گرودا بزرگ­ترین دشمن اهریمنان و مردم بدکار می باشد و نزد هندوان از تکریم بسیاری برخوردار می باشد و به عنوان شهریار پرندگان شناخته می­گردد.43«پدر او «کاشیاپه» و مادر او «ویناته» (vinata) از دختران دکشه می باشد. گرودا از تخمی که مادرش ویناته نهاد، با سر، بال، چنگال و منقار عقاب و تن و اندام­های انسانی هستی پیدا نمود. در روایات و تصاویر، چهره­ی او سفید، بالش سرخ و تنش زرین­فام می باشد.»(ایونس،1381: می باشد. او پرنده­ای درشت­اندام و گسترده بال و با قدرت فراوان می باشد؛ اگرچه در اوستا از سیمرغ­(سه­ئه­نه­) کمتر سخن به میان آمده­می باشد، اما بنا به یشت دوازدهم ­«سیمرغ در بالای درختی بزرگ و تناور به نام «ویسپوبیش»(vispo-bish)(همه را درمان­بخش) که میان دریای فراخکرت واقع می باشد مأوا دارد و در آن درخت، تخم همه­ی گیاهان به ودیعه گذاشته شده می باشد.»(رضی،1346: 685)

در متون پهلوی(بندهش، مینوی­خرد و زادسپرم) داستان این درخت آمده می باشد که نام آن در روایات پهلوی«هرویسپ­تخمه= درخت همه تخم» می باشد:

«به موجب همین روایات، زیرا هنگام آفرینش گیاهان رسید، امشاسپند«امرتات» (ameretat)(امرداد) که گیاهان را سرپرستی می­نمود، دانه­های آن­ها را با آبی که «تیشتریه»(tishtrya)، (ایزد باران) از دریای فراخکرت برای باریدن روی زمین برگرفته بود، درآمیخت. زیرا باران بر زمین فروبارید. تخم­ها در دل خاک به ثمر رسیده و سطح زمین را ده­هزار گیاه سودمند و درمان­بخش پر نمود؛ از آن­سو اهریمن نیز مطابق معمول معامله به ضد کرده و ده­هزار گیاه زهر­دار و پدیدآورنده­ی بیماری به وجود آورد. از ده­هزار نوع گیاه نخستین، سد­هزار نوع گیاهی که معمول می باشد به وجود آورد و از این سد ­هزار نوع نبات سد­هزار شاخه در میان دریای فراخکرت به گرد آمده و تشکیل درخت­«هرویسپ­تخمه» یا درخت همه­تخم را داد. این درخت را به نام «هماک پژشک» یعنی دارو و پزشک یا دارو و درمان نیز می­خواندند.»(همان: 686)

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه