پایان نامه رشته ادبیات با عنوان نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران-دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

کهن و آسمانی خدا ـ شهریار درمی­آید، بایستی باور داشت که بر اساس این نمونه­ی کهن، شهریار یا شاه زمینی نیز می­بایست خصوصیات خدایان را در حدی زمینی دارا باشد و این همان می باشد که در جمشید می­بینیم.»(رستگارفسایی،۱۳۸۳: ۱۴۵)

مهرداد بهار معتقد می باشد با در نظر داشتن شباهت­های بین خصوصیات و خویشکاری میترا و جمشید می­توان گمان بردکه مهر و جمشید در واقع یکی بوده­اند.۲۱

«زرتشت جم را گناهکار معرفی می­کند زیرا خوردن گوشت گاو را به مردم توصیه نمود. از طرفی در گاثاها از کسانی سخن می­رود که به گاو مقدس ظلم می­کنند و گاو مقدس را که وسیله­ی بهبود زندگی و توسعه­ی زراعت و روزی و معیشت می باشد، از شکنجه به ناله درمی­آورند، زرتشت با آیین پیشینیان و مراسم قربانی گاو توسط آن­ها مخالفت می­کند و آنان را گناهکار معرفی می­کند.»(بهار،۱۳۷۶: ۳۰۱)

با تأمل بر این نکته که میان وظایف و اعمال مهر و جمشید همانندی­های بسیاری هست شاید بتوان جمشید را به عنوان یک شاه، تکرار کننده­ی اعمال خدای آسمانی ـ ­مهرـ بر زمین دانست که بعدها با او شخصیت مشترکی پیدا کرده می باشد.(ر.ک:بهار،۱۳۶۲: ۱۷۷) یعنی طبق نظر مهرداد بهار اگر وظایف و اعمال مهر به دو بخش سماوی و زمینی تقسیم شده باشد، بخش سماوی و خدایی آن خویشکاری مهر می باشد و بخش زمینی آن متعلق به جمشید می باشد. ۲۲به عبارت دیگر جمشید تجسم مهر بر زمین می باشد و ارتباط مهر و جمشید، با مراسم آیینی قربانی گاو روشن می باشد.

قربانی گاو یک آیین مرگ و زندگی و برکت بخشی بود. زرتشت نتوانست این اعتقاد را کاملاً از ذهن و زندگی مردم پاک کند «پس آیین گاوکشی در نوشته­های زرتشتی از بین نمی­رود بلکه به اهریمن نسبت داده می­گردد[نوعی مخالفت غیر مستقیم با طرفداران آیین مهر] و همان کاری که از کشتن گاو توسط مهر حاصل می­گردد [برکت و روییدن گیاهان دارویی

۱-۲-۱) ایندرا۲۴و گاو:

«ایندرا خدای ودایی می باشد که مادرش «پریتوی»(prithivi) نماد ماده گاو و پدرش «دیائوس»(dyaus) نماد ورزا/گاو نر می باشد.»(ایونس،۱۳۷۳: ۱۷) همچنین «می­گویند ایندرا از پهلوی «پریتوی» زاده گردید.»(همان؛۱۷) که قابل مقایسه با تولد رستم در ایران می باشد.

ایندرا خدای طوفان و پدید آورنده­ی رعد می باشد که سلاح او «واجرا» (vajra)نام دارد. واجرا، به معنی رعدآفرین می باشد؛ بنا به روایتی سازنده­ی سلاح ایندرا، «توشتَری»، آهنگر خدایان می باشد.۲۵(همان: ۱۸)

  ایندرا، را شبیه ورزا می­دانند «ورزا ـ ایندره، نیروی گرمازا و بارور می باشد.»(شوالیه،۱۳۸۵: ۶۷۹) ورزا علامت ایندره

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه