پایان نامه رشته ادبیات :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران-دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

«تریته آپتیه (ودایی) از خدایان فضایی(آسمانی) و از گروه خدایان دلاور و برکت­بخشنده ودایی می باشد که از این جهات بسیار شبیه «ایندرا»(indra) می باشد و او نیز به نبرد با اژدهای «ورتره»(vartra) و اژدهای «ویشوَروپه»(višvarupa)، که سه سر و شش چشم دارد می­پردازد؛ از خویشکاری­های «تریته»،افشردن سومه(هوم) می باشد. در اسطوره­ها و افسانه­های بعدی هند، «تریته» برادر سوم از سه برادر دانسته شده که دو برادر دیگر، او را به چاه آبی می­افکنند. نام برادر دوم «دویته» (dvita) نیز در ریگ­ودا ظاهر می­گردد. نام «تریته» به صورت «ثریته» در اوستا آمده که مقام خدایی ندارد و سومین کسی می باشد که گیاه هوم را افشرده می باشد و نخستین درمان­بخشی می باشد که ده­هزار گیاه دارویی از اهورامزدا دریافت داشته می باشد.»(قلی­زاده،1387: 163)

چنان­که اشاره گردید، «تریته­آپتیه» توسط برادرانش به چاه انداخته می­گردد اما خدایان او را از چاه رها ساختند.(قابل مقایسه با داستان یوسف) از آن­جا که تریته­آپتیه «سومین برادری می باشد که اگنی(agni)، از آب  بنابر آن­چه ذکر گردید، می­توان گفت که در تمثیل کلیله و دمنه، داستان­های بیدپای و تعالیم بودا، انتخاب موش­ها به عنوان نمادهای روز و شب و قطع­کننده­ی درخت و درخت به عنوان نماد زندگی و چاه به عنوان جایگاه عذاب و مرگ، بر اساس پیشینه­ی نمادین و کهن آن­هاست. به نظر می­رسد این تصویر، تمثیلی از زندگی همه­ی آدمیان بر خاک می باشد، به همین جهت هر سه نشانه(موش،درخت،چاه) بار منفی پیدا کرده­اند. موش و چاه نشان تقدیر، زمان و مرگ می باشد که حتمیت دارد، درخت نیز نشان حیات می باشد میان دو امر محتوم(زمان و مرگ)؛ که هیچ گریزگاهی از آن وجود ندارد و این سرنوشت رقم­خورده­ی همه­ی آدمیان می باشد.

 

 

 

بخش سوم: تحلیل حکایت:

پیش­ از این تمثیل مذکور از سه مأخذ، اظهار گردید، عناصر مشترک این حکایت در سه مأخذ یاد شده، بدین ترتیب می باشد:

1- مردی به علت ترس از حیوان یا چیزی مبهم فرار می­کند.

2- مرد با دست زدن به شاخه درختی به چاه پناه می­برد.(در چاه آویخته می­گردد)

3- عواملی هست که باعث مرگ مرد خواهد گردید:

الف) موش­هایی که شاخه را می­جوند.

ب) غفلت مرد به دلیل خوردن عسل از کندویی که بالای سر اوست.

ج) اژدهای ته چاه که منتظر سقوط اوست.

  در دفتر اول منظومه­ی حماسی مهابهاراته، حکایتی نقل می­گردد که شبیه تمثیل­ مذکور می باشد. اگر­چه تفاوت­هایی با

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه