پایان نامه رشته جغرافیا : با موضوع هتل بانوان در شهر مقدس قم_دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :هتل بانوان در شهر مقدس قم

تکه ای از متن پایان نامه :

از گذشته ‌های دور مردم به مقصود خرید، گشت و گذار، بازدید از اماکن تاریخی و شهرهای بزرگ، با ابتدایی‌ترین وسایل به  سفر  می‌رفتند. آنان اغلب در قالب  کاروان و بطور دسته‌ جمعی سفر می‌کردند. بسیاری از این کاروان‌ها راهنمایانی نیز داشتند. سفرهای فردی نادر و خطرناک بود. شاید بتوان سومریان را اولین قومی دانست که اقدام به سفرهای تجاری می‌کردند. در مصر حدود پنج هزار سال پیش سفرهای دریایی آغاز گردید. پس از اختراع چرخ،  چرخ و ارابه‌ های چرخدار را از هر راهی نمی‌توانستند عبور دهند. به همین مقصود راه‌ها ساخته شدند. اورها، بابلیان، مصریان، ایرانیان و یونانیان در این زمینه پیشگام بودند. آتن از نیمه دوم قرن پنجم پیش از میلاد به شهری با جاذبه ‌های فراوان برای گردشگری تبدیل شده بود. اما امپراطوری روم با ثروت و امکاناتی که برای مردمانش فراهم کرده بود و جاده‌ها و جاذبه‌های گردشگری و امکانات اقامت مسافران، جزء اولین کشورهایی بود که نوعی از گردشگری را پایه‌گذاری نمود که به سبک و سیاق گردشگری امروزی نزدیک می باشد. رومی‌ها برای دیدن بناهای تاریخی مانند معابد معروف در مدیترانه  به ویژه اهرام و آثار تاریخی مصر سفر می‌کردند. یونان و آسیای صغیر محل بازی‌های المپیک، آب گرم‌های طبی، استراحتگاه‌های ساحلی، تماشاخانه‌ها، جشن‌ها و رقابت‌های پهلوانی از جاذبه‌های گردشگری آن دوران به شمار می‌آید.

در قرن‌های چهارم و پنجم میلادی با سقوط امپراطوری روم، امنیت سفرهای  تفریحی و گردشگری  در اروپا دچار بحران گردید و از فروپاشی این امپراطوری (یعنی آغاز قرن وسطی) تا دورۀ رنسانس (تا قرن ۱۴ م) سفر در اروپا با خطرات بسیار همراه بود. مهم‌ترین حادثه  قرون  وسطی در اروپا را می‌توان جنگ‌های  صلیبی دانست. در پایان قرون وسطی، بسیاری از زائران به زیارتگاه‌هایی مانندCanterbury  در انگلستان و سنت جیمز در Composteia سفر می‌کردند. عده‌ای اندک شمار نیز به عباس اول» تا انقراض سلسله صفوی را می‌توان یکی ازمهمترین ادوار توسعه جهانگردی در ایران به حساب آورد، این توسعه  به  چند عامل بستگی داشت که  مهمترین آنها عبارت بود از امنیت و توسعه راه‌های ارتباطی و تأسیسات اقامتی. در این دوره جهانگردان بسیاری به ایران سفر کردند که معروف‌ترین آنها می‌توان به آنتونی و رابرت شرلی Sir Anthony and Robert Sherley،جان باپتیست تاورنیه Jean Babtiste Tavernier، سر توماس هربرت  Sir Thomas Herbert، پیتر دلاواله Pietro Dela Valle،آدام اولاریوس Adam Olearius،جان کلاردین Jean Clardin اشاره نمود.

پس از دوره صفویه به دلیل ناآرامی‌های و بی‌ثباتی تا سال‌ها سرزمین ایران دچار هرج و مرج پی در پی گردید اما از اواسط دوران قاجاریه با ثبات تدریجی داخلی از یک سو و گسترش  پدیدۀ استعمار و رقابت‌های بین کشورهای قدرتمند اروپایی سفر به ایران راز‌های باستان‌ شناسی و تاریخی بسیاری رادرایران گشود. سیر و سیاحت ایرانیان و میل آنان به گردشگری در اروپا، از عصر مشروطیت رو به فزونی نهاد.

     3- 20-  محدودیت زنان در گردشگری ایران
امروزه صنعت جهانگردی  یکی از بزرگترین صنایع جهان و فعالیت نسبتاً پیچیده ای می باشد که چندین بخش جامعه و اقتصاد را دربر می گیرد. تجربه  بسیاری از مناطق گردشگری در دنیا دردراز مدت نشان داده که  روش برنامه ریزی شده برای توسعه جهانگردی می تواند بدون ایجاد مشکلاتی مهم، فوایدی به همراه آورد، برنامه ریزی برای بهره برداری از منابع گردشگری در همه کشورها مانند کشور ایران با دیرینه ای به  قدمت تاریخ و سرشار بودن از جاذبه های طبیعی، تاریخی، باستانی و زیارتی برای رسیدن به جایگاه ویژه ای در این صنعت اهمیت به سزایی دارد. یکی از محورهایی که می توان در برنامه ریزی به آن پرداخت، گردشگران زن می باشد که یکی از پایه های اصلی این صنعت به شمار می رود. در میان گردشگران، گردشگران زن  بخش  عمده ای از این صنعت را تشکیل می دهند. با مطالعات صورت گرفته زنان از سه بخش گردشگران  ورودی، داخلی و شاغلین در صنعت با پدیده گردشگری در ارتباط هستند.

هتل بانوان در شهر مقدس قم

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه