پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

یافتن پشتوانه­ی کهن حیوانات در «کلیله و دمنه» پرداخته گردید.

از ویژگی­های این پژوهش این می باشد که نگارنده نظریه­ها و مطالبی در متن ذکر کرده که می­توانند موضوع یک پژوهش مجزا قرار گیرند؛ همچنین ضمن پرداختن به اساطیر هند و ایران و نمادشناسی بعضی حیوانات و تحلیل بعضی حکایات، بخشی از کار به مطالعه و مقایسه­ی ساختاری چند حکایت کلیله و دمنه با ساختار داستان مشابه آن­ها در ادبیات فارسی اختصاص دارد.

۱) محمدرضا ترکی در مقاله­ای با عنوان «رسول ماه» با دیدگاه اسطوره­شناسی حکایت «چشمه­ی قمر» را مطالعه کرده می باشد و به مطالعه ارتباط ماه و آب و خرگوش پرداخته می باشد؛ جا دارد این ارتباط­ها به صورت جامع­تر در هند و ایران مطالعه و مقایسه گردد.

۲) اسدالله محمدزاده نیز در مقاله­ی «آیین مهر در کلیله و دمنه»، باب شیر و گاو را بر اساس تأثیر شیر و گاو در آیین مهر مطالعه کرده می باشد.

۳) در زمینه­ی اساطیر و نمادهای ایران باستان بایستی به «درآمدی بر اسطوره­ها و نمادهای ایران و هند در عهد باستان» تألیف ابوالقاسم دادور و الهام منصوری اشاره نمود که به مطالعه و شناخت سمبل­ها و اسطوره­های ایران و هند، از زمان هخامنشیان تا اواخر حکومت ساسانیان در ایران و دوره­ی حکومت موریه تا گوپتا در هند پرداخته و مشترکات فرهنگی و جنبه­های مشترک نمادین مار، گاو، آب، خورشید و… را در ایران و هند معرفی کرده می باشد.

۴) پژوهش­هایی نیز در مورد نمادشناسی جانوران انجام شده می باشد که از این میان می­توان به «فرهنگ­­نامه­ی جانوران در ادب فارسی»، تألیف «منیژه­عبداللهی» اشاره نمود که به مطالعه تأثیر زیبایی­شناسی جانوران در حوزه­ی خیال و تصویر پردازی­های شاعرانه پرداخته می باشد، به علاوه به ریشه­ی واژگانی جانوران و جایگاه آن­ها در متون تفسیری، احادیث، قصص قرآنی و داستان­های صوفیان و بعضی اساطیر اشاره کرده می باشد. در دیگر فرهنگ­های اساطیری در ایران نیز اطلاعاتی در مورد بعضی جانوران پیدا نمود می­گردد. در زمینه­ی نمادشناسی جانوران در سطح جهانی نیز تألیفات متعددی انجام گرفته می باشد، مانند: «فرهنگ مصور نمادهای سنتی» تألیف «جی­سی­کوپر»، «فرهنگ نگاره­ای نمادها» تألیف « جیمز هال »، «فرهنگ نمادها» اثر « ژان ژاک شوالیه »، و…

بنابر آن­چه بیان گردید، جای خالی پژوهشی مجزا درمورد­ی نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه و مطالعه پشتوانه­ی کهن آن­ها احساس می­گردد. کوشش نگارنده در پژوهش حاضر، وارد شدن به گوشه­ای از دنیای نمادشناسی اسطوره­ای می باشد.

 

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه