پایان نامه کارشناسی ارشددرباره نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

پایان نامه کارشناسی ارشددرباره نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود
آگوست 27, 2016 دیدگاه‌ها برای پایان نامه کارشناسی ارشددرباره نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود بسته هستند دسته‌بندی نشده userk

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

تکه ای از متن پایان نامه :

ماده 258 : کسی که چند نفر را به یک لفظ قذف نماید هر کدام از قذف شوندگان می تواند جداگانه شکایت کرده و در صورت صدور حکم محکومیت ، اجرا آن را مطالبه کند . در این مورد بیش از یک حد جاری نمی گردد .

لایحه در فرضی که شخص چند نفر را به یک لفظ قذف نماید ، تنها یک حد را قابل اجرا می داند . این در صورتی می باشد که در ماده 152 قانون مجازات فعلی در فرض مشابه آمده می باشد اگر هرکدام از آنها جداگانه خواهان حد گردد برای قذف هر کدام ار آنها حد جداگانه جاری می گردد .

ماده 259 : کسی که دیگری را به یک یا چند سبب ، یک بار یا بیشتر قبل از اجرا حد ، قذف نماید فقط به یک حد محکوم می گردد ، لکن اگر پس از اجرا حد ، قذف را تکرار نماید حد نیز تکرار می گردد و اگر بگوید آن چیز که گفته ام حق بود به سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری درجه شش محکوم می گردد .

در واقع این ماده جمع مواد 158 و 159 و 160 قانون فعلی می باشد که در ماده 259 آورده شده می باشد . گنجاندن چند پیام در یک ماده قانونی موجب کاهش شمارگان مواد قانونی می گردد . یکی از اصول نگارش قانون موجز نویسی می باشد . قانونگذار بایستی تا حد ممکن به ایجاز و کوتاه گویی بپردازد و از اطناب دوری نماید . کم گویی و گزیده گویی ، اولین اصل نگارش قانون می باشد .

اگر تعدد در جرایم حدی اتفاق افتد دو فرض هست :

1 . جرایم ارتکابی و مجازات آنها از یک نوع باشند : در این صورت یک مجازات تعیین می گردد . (قاعده مجازات واحد )

2 . جرایم ارتکابی و مجازات آنها متفاوت باشند : در این صورت مجازات جداگانه تعیین می گردد. (قاعده جمع مجازاتها )

چنانچه مرتکب به اعدام و حبس یا اعدام و تبعید محکوم گردد ، در این دو حالت تنها اعدام اجرا می گردد .

در تعدد جرایم موجب حد  قصاص فروض زیر متصور می باشد :

1 . اولاً اصل بر این می باشد که در این نوع جرایم مجازاتها جمع می شوند .

2 . چنانچه مجازات حدی ، موضوع قصاص را از بین ببرد ، یا موجب تاخیر در اجرای قصاص گردد ، اجرای قصاص مقدم می باشد . مثلاً فردی که محکوم به قصاص می باشد با اقدام به جرم محاربه به اعدام نیز محکوم می گردد . در این حالت اصل بر این می باشد که مجازات قصاص اجرا گردد .

3 . در صورت عدم مطالبه فوری اجرای قصاص یا گذشت یا تبدیل دیه ، مجازات حدی اجرا می گردد .

نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق : نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود