پایان نامه کارشناسی ارشد درباره نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

2-2-4) شیوا:

ارتباط شیوا نیز با شیر در این می باشد که او در اوپانیشادها، به هیأت خدایی نیمه آدم ـ نیمه شیر معرفی می­گردد.

 

2-3) نمادشناسی شیر:

شیر در بسیاری از کشور­ها خصوصاً ایران و هند، نمادی خورشیدی می باشد.«شیر را به خاطر ظاهر باشکوهش با ایزدان و شاهان پیوند می­دهند»(وارنر،1387: 521) و او را به عنوان سلطان حیوانات، گاه مظهر غرور، خودپرستی و شاهی جبار و مستبد می­دانند.

شیر در قصه­های عامیانه، در هند و ایران نیز دارای دو جنبه­ی متضاد می باشد؛ گاه زرنگ و هوشمند و عادل می باشد و گاه قدرتمندی ظالم و یا ضعیفی نادان جلوه می­کند. «در پنجاتنترا(کتاب افسانه­ها به زبان سنسکریت)، قصه­های عامیانه­ی تبت و بعضی از قصه­های آفریقایی آمده که شیر فریب شغال یا سگ شکاری را می­خورد.»(همان: 521) شیر که در هند گاه مرکوب خدایان می باشد می­تواند نماد خواسته­های قهرآمیز و نیروهای سرکش و مهار­نشدنی باشد، به طور مثال «شیوا هنگامی که پای خود را بر شیر گذاشته، درواقع به معنای مهار کردن این حرص می باشد.»(شوالیه،1385: 114) و گاه می­تواند نماد نیروهای الهی و یا جلوه­گر بشر کامل باشد.

آن چیز که در خور توجه می باشد این­که شیر غالباً به عنوان نماد خورشیدی مطرح می­گردد. «مهرانگیز صمدی» در کتاب «ماه در ایران» می­نویسد: «بر روی سفال­های مربوط به هزاره چهارم پیش از میلاد، علامت و نشانی از خورشید نیست. اما ظروف متعلق به هزاره­ی سوم پیش از میلاد، تأثیر حیوانی بر خود دارند که از تیره­ی گربه و شبیه شیر می باشد و گاه حیوان ماه را دنبال می­کند.»(­صمدی،1367: 25)

پس شیر از دیرباز نشانه­ی خورشید بوده می باشد و «شیر و خورشید از نماد­های کهن روزگار ایران باستان شناخته شده که با آیین میترایی به روشنی شناخته می­گردد.»(رضی،1381: 595)

شیر نر با یالش نماد خورشید تابان می باشد و «به عنوان نشانه­ی بازگشت فصل نیک و فرارسیدن بهار می باشد. سرزمین بابل به ما رسیده می باشد؛ پس، «توله» که در فارسی به معنی «بچه­سگ» می باشد با «توره» که به معنی شغال می باشد یکی می باشد و فقط «لام» و «راء» به همدیگر تبدیل شده می باشد.»(پورداود،1380:  218 پاورقی)

  شغال در ایران باستان جلوه­ای منفی دارد زیرا به گله­ها آسیب می­رساند اما نکته­ی قابل توجه این می باشد که:«شغال در

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه