پایان نامه کارشناسی ارشد رشته ادبیات با موضوع نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

شبیه می باشد اما نکته­ی مسلم این می باشد که خدایان قربانی­کننده­ی گاو، تقریباً دارای بعضی خصوصیات مشترک هستند و مقصود نگارنده برابری صد در صد شیوا و میترا نیست.

 

1-4) فلسفه­ی قربانی گاو:

در اساطیر بسیاری از کشور­ها گاو حیوان مقدسی می باشد و برای حاصلخیزی زمین قربانی می­گردد؛ تفسیر اسطوره­ی قربانی گاو اظهار موضوع مرگ و رستاخیز می باشد؛ موضوعی که هر ساله تکرار می­گردد و به همین دلیل قربانی گاو در آغاز بهار برگزار می­گردید. پس «کشتن گاو اظهار وقوع مسئله­ی آفرینش می باشد، از مرگ گاو می باشد که رستاخیز حیات تجدید می­گردد.»(رضی،1381: 395)

در متون پهلوی از کشته شدن گاو نخستین توسط اهریمن یاد می­گردد که آن هم بر خلاف میل اهریمن، موجب گسترش حیات می­گردد؛ با کشته شدن گاو نخستین، گیاهان و جانوران به وجود آمدند. در نبردی که میان هرمزد و اهریمن درمی­گیرد اگرچه اهریمن، گاو یکتا­آفریده و کیومرث را می­کشد و در­واقع آفرینش و زندگی، از آن گاو مقدس و بشر نخستین(گاو ایوگداد تقابل شیر و گاو می­تواند نماد تقابل تابستان و خشکی با زمستان و بارندگی باشد.

در اساطیر زرتشتی، «تیشتر»(Tishtrya) گاهی به صورت اسبی با سم سپید و زمانی به صورت گاو و گاهی نیز در هیأت جوانی پانزده ساله با دیو خشکی (اپوش) می­جنگد. پس اسب و گاو در ایران نیز با، باران­آوری ارتباط دارند.(ر.ک:آموزگار،1383: 73)

در اساطیر ایران، ضحاک اژدرماری می باشد که خواهران جمشید(نمادهای حیات و باروری و باران)­ را اسیر کرده می باشد و فریدون با این اژدهای سه سر نبرد می­کند و خواهران جمشید را آزاد می­کند. در واقع خواهران جمشید مظهر ابرهای بارانی هستند که در چنگ ضحاک(نماد خشکی) گرفتارند و این زن­های زیبا و پیرناشدنی را فریدون آزاد می­کند.(ر.ک:بهار،1376: 226) «در ایلیاد هومر نیز چنین مضمونی هست.»(همان: 311)

  در اساطیر، اژدها که اغلب نماد خشکی می باشد توسط  قهرمان داستان کشته می­گردد، یعنی قهرمان داستان، شخصیتی باران­آور می باشد و اژدهاکُشی قهرمانان، اغلب با باران­آوری مرتبط می باشد؛ در بعضی داستان­ها، کشتن اژدها برای آزادی دختر یا دختران جوانی می باشد که اسیر اژدها شده­اند، و یا برای آزمونی می باشد که زن جوانی برای قهرمان قرار داده می باشد تا در صورت کشتن اژدها با او ازدواج کند. جالب توجه می باشد که کشتن اژدها توسط قهرمانی که خاستگاه خدایی یا نیمه خدایی دارد و قدیس می باشد، اغلب رسیدن به آب، باران و یا نمادهای باران­آوری (مانند گاو یا زنانی جوان و زیبا) را به دنبال

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه