پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق:نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

تکه ای از متن پایان نامه :

تبعیت نموده و این توهم ایجاد گشته که مقصود قانونگذار حصر حجیت علم قاضی به موارد یاد شده می باشد .

الف : پذیرش علم قاضی در تمامی جرایم حدی

فقها در مورد محدوده علم قاضی بسیار اختلاف نظر دارند و به طور کلی می توان آنها را در چهار گروه زیر اختصار نمود : [1]

الف : معروف فقهای امامیه بر این باورند که قاضی غیرمعصوم (ع) در همه دعاوی و جرایم ، اعم از حق الله ، زیرا شرب خمر و زنا و حق الناس نظیر قصاص و قذف می تواند به استناد علم خویش قضاوت کند مانند این فقها می توان به سید مرتضی ، شیخ طوسی ، محقق حلی ، علامه حلی ، شهید اول و شهید ثانی اشاره نمود .

ب : مرحوم ابن جنید بر این باور بود ، که قاضی مطلقاً نمی تواند مطابق علم خود قضاوت کند چه در حق الله و چه در حق الناس .

ششمین دلیل در کلام محقق کنی آمده می باشد . در این دلیل به آیات شریفه ای که دلالت بر لزوم حکم بما انزل الله می کند استناد شده می باشد و گفته شده که این آیات منطوقاً و مفهوماً دلالت بر جواز حکم قاضی به علم خود می کند . [2]

قانونگذار در لایحه جدید مجازات اسلامی از قول معروف پیروی کرده می باشد و علم قاضی را به عنوان یکی از ادله اثبات در امور کیفری در ماده 159 اظهار کرده می باشد . در این ماده آمده می باشد :

ادله اثبات جرم عبارتند از : اقرار ، شهادت ، قسامه و سوگند در موارد مقرر قانونی و علم قاضی .

در تبصره این ماده آمده : احکام و شرایط قسامه که برای اثبات و یا نفی قصاص و دیه معتبر می باشد ، مطابق مقررات مذکور در کتاب قصاص و دیات این قانون خواهد بود .

مشاهده می گردد قانونگذار ادله اثبات را برای تمامی جرایم در ماده 159 اظهار کرده می باشد .که در باب حدود نیز این ادله پذیرفته می گردد لیکن با در نظر داشتن تبصره ماده 159 و ماده 207 قسامه و سوگند از شمول این ادله خارج می باشد . ماده 207  لایحه اظهار داشته می باشد : « حدود و تعزیرات با سوگند ثابت نمی گردد ؛ … »

پس در جرایم مستوجب حد ادله اثبات عبارتند از : اقرار ، شهادت ، علم قاضی . قانونگذار از نظر فقهایی پیروی کرده می باشد که قائلند ، علم قاضی چه در حق الله و چه در حق الناس معتبر و حجت می باشد و علمی را به عنوان مستند حکم معتبر می داند که : اولاً : منبع و مستند آن علم

1 –  هاشمی شاهرودی ، آیت الله سید محمود ، بایسته های فقه جزا ، نشر میزان ، چاپ اول ، تابستان 1378 ، ص 8

1-هاشمی شاهرودی ، محمود،همان ، ص 30

نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق : نوآوری های لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در کتاب حدود