پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق: نکاح و طلاق در فقه حنفی و امامیه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نکاح و طلاق در فقه حنفی و امامیه 

تکه ای از متن پایان نامه :


در خصوص آثار و شرایط و مسئولیت‌هایی که از این نکاح حاصل می‌گردد مانند: توارث، نشر حرمت، احکام طلاق و … نیز اتفاق نظر بین فقهای مذاهب هست.[1]

 

مبحث ششم: محرمات نکاح

در این بخش به مطالعه موضوعات مورد اتفاق فقه حنفی و با قانون و فقه امامی پرداخته می‌گردد. محارم به سه گروه محارم نسبی که از زمان تولد ارتباط محرمیت با آن‌ها مستقر می باشد، محارم سببی که بر اثر ازدواج ایجاد می‌شوند و محارم رضاعی تقسیم می‌شوند. این موارد به ترتیب مورد مطالعه خواهد گرفت.

گفتار اول: ازدواج با محارم

در این قسمت به مطالعه موانع ازدواج به سبب محرمیت پرداخته می­گردد.

ا: محارم نسبی

محارم سببی، گروهی هستند که شخص به دلیل قرابت نسبی و خونی، نمی‌تواند با ایشان ازدواج کند.

ب: محارم سببی(مصاهری)

قرابت سببى که آن را قرابت بالمصاهره نیز مى‌گویند، خویشاوندى می باشد که در اثر نکاح بین هر یک از زوجین با خویشاوندان دیگرى ایجاد مى‌گردد. در مورد قرابت سببى بین نکاح دائم و منقطع فرقى نیست.

[1] لَوِ ادَّعَى زَوْجِیَّهَ امْرَأَهٍ فَصَدَّقَتْهُ حُکِمَ بِالْعَقْدِ ظَاهِراً‌وَ تَوَارَثَا، وَ لَوِ اعْتَرَفَ أَحَدُهُمَا قُضِیَ عَلَیْهِ بِهِ دُونَ صَاحِبِهِ. عاملى، شهید اول، محمد بن مکى، اللمعه الدمشقیه فی فقه الإمامیه، ص۱۷۶. … کَمَا إذَا ادَّعَى رَجُلٌ أَنَّهُ تَزَوَّجَ امْرَأَهً فَأَنْکَرَتْ وَأَقَامَ عَلَیْهَا الْبَیِّنَهَ یَجِبُ لَهَا الْمَهْر… ، زیلعی، فخرالدین، تبیین الحقائق توضیح کنز الدقائق، المطبعه الکبرى الأمیریه – بولاق، القاهره، ۱۴۲۴ه.ق.، ج۲، ص۲۳۴.

نکاح و طلاق

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه