پایان نامه کارشناسی ارشد نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

پایان نامه کارشناسی ارشد نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران
آگوست 27, 2016 دیدگاه‌ها برای پایان نامه کارشناسی ارشد نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران بسته هستند دسته‌بندی نشده userk

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نمادشناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

بدیهی می باشد که گذر زمان همراه با تحول و دگرگونی، در بافت اساطیر نیز نفوذ کرده و برخی عناصر و شخصیت­های اساطیری، دگرگون و سازگار با اندیشه­های نو گشته­اند، شاید بتوان این اساطیر را اساطیری سازش­پذیر نامید.

تحول و گذر اسطوره از تنگنای زمان و صافی اندیشه­ها را در ایران نیز، می­توان، مشاهده کرد. بدین ترتیب که هرچه ساختار اساطیری داستان­ها به سمت بافت حماسی پیش می­رود، شخصیت­ها و عناصر طبیعت که در اساطیر بودند نیز وارد دنیای حماسه می­شوند و اندیشه­ها و ارزش­های ملی سرزمین را منعکس می­کنند. بعدها که بر اساس شرایط جامعه، اندیشه­های عرفانی حاکم می­گردد، قهرمانان، حیوانات، پرندگان و…که در داستان­های حماسی تأثیر داشتند در جامه­ای نو، وارد داستان­ها و آثار عرفانی شده­اند.(ر.ک:رضی،1381: 398) ناگفته پیداست که این تغییر و تحولات یکباره انجام نشد و عناصر تأثیر­آفرین در اساطیر و حماسه­ها، به طور کامل پشتوانه­ی کهن خود را از دست نداده­اند و پذیرش تأثیر جدید شخصیت­ها، به معنای نفی مطلق تأثیر پیشین آن­ها نیست؛ به عنوان مثال: افراسیاب در داستان­های حماسی، نقشی منفی دارد، او دشمن ایرانیان و روشنی می باشد که در «الهی­نامه»ی عطار، «افراسیاب نفس» نام می­گیرد؛(ر.ک:پورنامداریان،1383: 188) به عبارت دیگر تشبیه نفس به افراسیاب، با گذشته­ی اساطیری او مرتبط می باشد. این امر در مورد حیوانات و پرندگان نیز صادق می باشد. سیمرغ پرنده­ای می باشد که در شاهنامه، شخصیتی رازآمیز و قدسی دارد؛ او حلال معضلات زال،  حیوانات نیز مانند بشر­ها در اساطیر و افسانه­ها و قصه­های سرزمین­های کهن، اهمیت دارند و تأثیر­آفرینی می­کنند. بسیاری از حیوانات، دارای پشتوانه­ی اسطوره­ای هستند و کنش­های آن­ها بر اساس همان پشتوانه­ی کهن آن­هاست. به عبارت دیگر ممکن می باشد باوری کهن در فراسوی تأثیر و رفتار یک حیوان وجود داشته اما پنهان باشد، که می­توان با تأمل دقیق، این باور کهن را احیا نمود و چه بسا بتوان کنش حیوانی خاص را در یک داستان، مطابق با پشتوانه­ی کهن آن حیوان پیدا نمود.

بنا بر آن­چه بیان گردید، می­توان گفت: داستان­ها و اساطیر سرزمین­های کهن زیرا هند و ایران و یونان نشان می­دهد که  در این داستان­ها «حیوانات دوش به دوش بشر­ها پیش می­روند و آن­ها را در مسائل بغرنج زندگی یاری می­کنند حتی در بعضی از گات­ها و اوستا، حیوانات رشته­ی سخن را با بشر­ها باز کرده و با آن­ها بحث می­کنند.»(شیکهر،1341: 2)

  سرزمین­های هند و ایران، صاحب گنجینه­ای غنی از اسطوره­هایی هستند که به زبان نماد، مفاهیم ژرفی اظهار می­کنند و به دلیل پیشینه­ی تاریخی، فرهنگی و فکری مشترک  ایران و هند، بعضی آثار دو سرزمین جایگاه خود را در هر دو تمدن

نماد شناسی حیوانات کلیله و دمنه بر مبنای اساطیر هند و ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه