اگه یه پیشنهاد باشه که در طول دوران کارآفرینی به درد همه بخوره شاید پیشنهاد به وقت گذاشتن واسه کدنویسی و یاد گرفتن اون باشه. خیلیا این روزا سخت مشغول یاد گرفتن کدنویسی هستن و اگه شما هنوز این کار رو انجام نداده اید بهتره هرچه زودتر دست به کار شید.

مطمئن باشین از داشتن اینجور مهارتی پشیمون نمی شین چون که به شش دلیل زیر، هم خودتون و هم استارتاپتان رو توانا تر و بهره ور تر می کنین.

در ادامه با سایت ما همراه باشین.

۱- باعث صرفه جویی در زمان و پول کار و کاسبی شما می شه

حتی اگه مقداری کدنویسی ساده هم بلد باشین می تونین کمی در هزینه های کار و کاسبی خود صرفه جویی کنین. مثلا به جای اینکه واسه رفع یه اشکال فنی در سایت، تغییر فونت ایمیل و یا حتی برطرف کردن اشکالات اساسی در محصول خود مجبور باشین منتظر یه برنامه نویس شید و هزینه کنین، می تونین این کارا رو خودتون انجام بدین.

هم اینکه، اگه قادر باشین مسائل و مشکلات اینطوری رو حل کنین، به جای اینکه لازم باشه کس دیگه ای این توضیحات رو به شما بده، خودتون درک بهتری از محصول خود دارین.

۲- مغز شما رو واسه حل مسئله آموزش میده

یادگیری کدنویسی تواناییای حل مسئله شما رو تقویت می کنه. بیل گیتس در این باره میگه: «یادگیری برنامه نویسی ذهن شما رو باز تر می کنه و کمک می کنه بهتر فکر کنین. کدنویسی روش تفکر جدیدی به شما می بخشه که فکر می کنم در تموم بخشا به درد بخور باشه».

تونی شِی، مدیرعامل زاپوز هم با این موضوع موافقه و میگه: «به نظرم هر کسی باید تا حدی با علوم کامپیوتر آشنایی داشته باشه چون که آدم رو مجبور می کنه تا اندازه ای متفاوت فکر کنه. شما می تونین این مهارت رو درکل زندگی خود به کار ببندین، چه در علوم کامپیوتر به جایی برسین، چه نرسید». شاید براتون باحال باشه بدونین ماریسا مِیر یاهو هم وقتی که در استنفورد مشغول تحصیل بود از پزشکی به علوم کامپیوتر تغییر رشته داد، چون میخواس چیزی بخونه که باعث شه انتقادی فکر کنه و تواناییای فوق العاده ای در حل مسئله به دست بیاره.

۳- کدنویسی به شما اجازه میده خیلی سریع ایده ها رو بیازمایید

هممون خوب میدونیم که استارتاپا از نظر زمان و پول در مضیقه هستن. اگه استارتاپی دارین و هنوز به این موضوع پی نبرده اید، شایدً به زودی متوجه این حقیقت میشین. اما یکی از راه هایی که می تونین در هر دوی این منابع صرفه جویی کنین اینه که در دوره ای که کار و کاسبی شما از یه طرح کار و کاسبی به یه کار و کاسبی واقعی تبدیل میشه، خودتون قادر باشین ایده هایی که دارین رو بیازمایید. به جای اینکه واسه استخدام یه برنامه نویس وقت و هزینه مالی صرف کنین، می تونین خودتون برنامه نویسی اونو انجام بدین.

اینطوری اگه ایده ای که داشتین نتیجه نداد، لا کم واسه رسیدن به این نتیجه وقت و پول زیادی هزینه نکردین.

۴- باعث می شه واقعی بودن یا نبودن زمانبندیا رو بهتر تشخیص بدین

با بزرگ شدن استارتاپا، مؤسسان اونا شروع می کنن به محول کردن وظایف جور واجور به بقیه؛ چه با به کار گیری نیروهای خود کار و کاسبی و چه به صورت برون سپاری. اگه با برنامه نویسی آشنایی داشته باشین می تونین زمان لازم واسه انجام کارای جور واجور رو بهتر تشخیص بدین و مثلا، دیگه هیچ برنامه نویسی نمی تونه با بهانه های واهی دستتون رو در رنگ بزاره و همیشه مهلت تحویل کارش رو به تعویق بندازه. یادتون نره که زمان حکم طلا رو داره. اگه برنامه نویس شما پروژه هاش رو به موقع انجام نمی ده، فرصتِ طلاییِ رسوندن محصول خود به بازار رو از دست میدید.

۵- باعث می شه واسه سرمایه گذاران و استعدادا جذابیت بیشتری پیدا کنین

در برنامه های شتاب دهی معمولاً درباره تواناییای کدنویسی شما یا شریکتون سؤال می شه. پائول گراهام، یکی از مؤسسین وای کامبینیتور، در توضیح اهمیت کدنویسی واسه سرمایه گذاران دو دلیل می آورد. اول اینکه اگه با کدنویسی آشنایی داشته باشین در صورت نیاز می تونین بدون کمک گرفتن از بقیه مشکلات احتمالی رو برطرف کنین. دوم اینکه شناسایی بهترین استعدادای بخش فناوری واسه کسائی که با کدنویسی آشنایی ندارن سخت تره. برنامه نویسانی که واقعاً کارشون رو حرفه ای انجام میدن معمولاً دوست ندارن چشم انداز کار و کاسبی ای داشته باشن و به خاطر همین ممکنه شناسایی استعدادشون واسه کسی که تنها دید کار و کاسبی ای داره سخت تر باشه.

واقعیت اینه که کدنویسا حرف همدیگه رو بهتر می فهمن. همونجوری که بن پار روی سی نت اشاره کرده «همه کسائی که شرکتی تأسیس می کنن باید کد بنویسن، اما نه به زور. بلکه به این خاطر که تجربه نشون داده کارمندان فنی، به مدیری که تجربه فنی داره اعتماد خیلی بیشتری نشون میدن».

حتی آشنایی مقدماتی با کد نویسی هم به استعدادهای برتری که به استخدامشان نیاز پیدا می کنین نشون میده واسه یادگیری مهارتای فنی وقت گذاشته اید. این باعث می شه احترام بیشتری به شما بذارن و واسه پیوستن به تیم شما تشویق شن.