چگونه پس زمینه تصاویر را در فوتوشاپ تار کنیم؟

چگونه پس زمینه تصاویر را در فوتوشاپ تار کنیم؟
نوامبر 13, 2019 No Comments فناوری edame

شاید واسه خیلیا سوال باشه که چیجوری می شه با به کار گیری فوتوشاپ پس زمینه تصاویر رو تار کرد و سوژه عکس رو به شکل روشن تری در برابر دید قرار داد. پیدا کردن جواب این سوال آسونه و در ادامه تلاش می کنیم به شما آموزش بدیم که چیجوری به وسیله وسیله Field blur فوتوشاپ به همچین چیزی دست پیدا کنین. با یکی دیگه سری آموزشای فوتوشاپ سایت ما همراه ما باشین.

قدم اول: پیدا کردن وسیله Field blur


به محض اینکه تصویر مورد نظرتون در محیط فوتوشاپ قرار گرفت بدون معطلی راه Filter > Blur Gallery > Field Blur رو دنبال کنین. با باز شدن پنجره Field blur، می تونین به انتخاب محیطایی که می خواین تار شن بپردازید و از راه ابزاری که در سمت راست تصویر قرار دارن اندازه تاری منطقه مورد نظر رو مشخص کنین.

قدم دوم: قرار دادن اولین پین تار کننده در تصویر


به زبون ساده، پینای تار کننده ابزاری هستن که به فوتوشاپ میگن کجای تصویر به چقدر تار شه. با باز شدن پنجره Field blur، خود فوتوشاپ به صورت خودکار اولین پین تار کننده رو روی تصویر قرار میده. این پین رو خیلی راحت با ماوس خود بگیرین و اونو روی پس زمینه یا دورترین منطقه تصویر نسبت به نقطه کانونی بندازین.

حالا از بخش سمت راست، با اسلایدر تاری کمی بازی کنین تا اندازه تاری اون منطقه به اندازه دلخواه شما نزدیک شه. البته از اونجایی که محل پین اولیه فاصله زیادی با نقطه کانونی داره، بیشترین اندازه تاری رو در اون نقطه دارین. در تصویری که در زیر شاهدش هستین، اندازه تاری روی ۱۰۰ قرار داده شده.

اما این مقدار بسته به نیاز و افکتایی که می خواین روی تصویر پیاده کنین قابل تغییره. در اینجور شرایطی هر موقع که خواستین می تونین روند رو تکرار و در مورد اندازه تاری پس زمینه تجدید نظر کنین.

قدم سوم: به کار گیری پین تار کننده روی سوژه با مقدار صفر


کلا به محض شروع کار با وسیله Field blur، تموم تصویری که می خواید روی اون کار کنین به حالت تار در میاد. واسه اینکه سوژه رو از این حالت خارج کنین، باید ماوس خود رو به بالاترین نقطه ای که از سوژه پیداست ببرین و با یه کلیک، پین تار کننده تازه ای روی اون بسازین.

حالا باید به سراغ اسلایدر تاری برید و اندازه اونو به صفر برسونین. با این کار، پس زمینه ای کامل تار دارین که سوژه ای به طور کامل روشن و گیرا در مرکز اون قرار داره. در ادامه روی نقاط دیگه سوژه هم پینای تار کننده ای با اندازه تاری صفر بسازین تا هیچ جای سوژه خبری از تاری بیشتر از اندازه باقی نمونه. البته تلاش کنین تا حد امکان تعداد پینا روی سوژه خیلی زیاد نشه.

قدم چهارم: رسیدگی به اندازه تاری بخشای تار


با پیمودن سه قدم فوق، شاید الان سوژه شدیدا واضحی دارین که در دنیایی تیره و تار گم شده. البته این اندازه از تاری و روشنی کمی غیر طبیعیه و بهتره واسه حفظ کیفیت و زیبایی تصویر کاری کنین که از اندازه تاری مناطق نزدیک به نقطه کانون کم بشه. واسه این کار باید از پینای بیشتری روی تصویر استفاده و تلاش کنین با هر قدم نزدیک شدن به سوژه و نقطه کانونی، از اندازه تاری پینای کم کنین.

این یعنی بهتره اندازه تاری پینای نزدیک به سوژه هر چی بیشتر به سمت صفر نزدیک شه و به محض رسیدن به پینای دورتر این مقدار به مرور زیاد شه. پس کلا باید به فاصله سوژه از پینا واسه افزایش یا کم شدن اندازه تاری توجه داشت تا نتیجه پایانی، تصویری واقع گرایانه تری باشه.

قدم پنجم: دست بردن در تنظیمات افکت تاری در شرایط خاص


وقتی که در آخر از جا گذاری و اندازه تاری پینا رضایت داشتین و تصویرتان همونی شد که دنبالش بودین، شاید بد نباشه کمی هم با تنظیمات افکت تاری فوتوشاپ بازی کنین تا زیبایی تصویر پایانی دو برابر شه.

البته این بخش از کار به طور کامل اختیاریست و اگه احتیاجی به دست بردن در تنظیمات افکت تاری نمی ببینن احتیاجی نیس که اصلا به سراغش برید. اما به هر حال، به این بخش هم اشاره ای کوتاه می کنم تا اگه روزی قرار شد ازش استفاده کنین بدونین با چی طرف هستین.

اولین چیزی که در بخش تنظیمات تاری فوتوشاپ دیده میشه، اسلایدر Light Bokeh اسمشه. به لطف این اسلایدر می شه اندازه روشنایی نقاط روشن پس زمینه تار شده رو عوض کرد. اما بهتره که از اون اصلا روی پس زمینه هایی که نقطه روشنی در اونا دیده نمی شه استفاده نکنین.

در زیر Light Bokeh هم اسلایدر Bokeh Color دیده می شه که میشه با اون به تنظیم رنگ نقاط روشن پس زمینه پرداخت. با وسیله Light Range هم میشه مشخص کرد که در افکت بوکه از چه تن رنگی استفاده شه.

علاوه بر این، تبی هم به نام Noise در این بخش هست که با ورود به اون امکان برگردونی نویزهای تار جفت و جور می شه تا بشه بدین وسیله همخوانی بیشتری میان سوژه و پس زمینه درست کرد.

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *