گلکسی اس ۵ با امکانات ویژه در خدمت معلولان

گلکسی اس ۵ (Galaxy S5) پرچمدار سامسونگ در دنیای تلفن های هوشمند، در عین حالا که قابلیتای عادی رو در سطحی بالا دارا هستش اما ابزاری مناسب واسه توانا ساختن نابینایان، ناشنوایان و معلولان حرکتی هم هست. تواناییای جور واجور این تلفن در منوی دسترسی (Accessibility menu) با دقیق شدن و فوکوس کردن بر نیاز معلولان طراحی شدن و به کاربران خاص خود این امکان رو میدن تا با در نظر گرفتن ناتوانی خود از این تلفن استفاده کنن.

یکی از ویژگیای خاص گلکسی اس ۵ واسه نابینایان و کم بینایان، وجود برنامه صفحه خوان (Talkback) است. این ویژگی به کاربر کمک می کنه تا از راه صفحه نمایش دوربین و اطلاع رسانی به کاربر واسه جانمایی چهره، سوژه عکس رو در وسط تصویر بذاره و با کمک دوربین ۱۶ مگاپیکسلی تلفن عکس‎ بگیره.

گلکسی اس ۵ هنگام شماره گیری اعداد رو واسه نابینایان می خواند. علاوه بر این به محض دور شدن تلفن از کاربر در بین صحبت، گلکسی اس ۵ خودکار به حالت بلندگو (اسپیکر) تغییر وضعیت میده تا کاربر بتونه در بین صحبت از دیگر قابلیتای تلفن خود استفاده کنه.

این تلفن واسه حفاظت از اطلاعات افراد نابینا و کم بینا این امکان رو واسه کاربران خود جفت و جور کرده تا در حالت صفحه خاموش، به اطلاعات شون دسترسی داشته باشن. به کمک این ویژگی لازم نیس کاربر با احتیاط نسبت به دور و بر از تلفن همراه خود استفاده کنه. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین در این وضعیت مصرف باتری هم کم میشه.

یکی دیگه از ویژگیای خاص گلکسی اس ۵ ارائه هفت اندازه جور واجور واسه نمایش حروف و اعداده. این ویژگی امکان مناسبی واسه کم بینایان جفت و جور کرده تا متناسب با بینایی خود، اندازه حروف و اعداد رو در صفحه نمایش تلفن همراه خود انتخاب کنن. این اندازه ها شامل کوچیکترین، خیلی کوچیک، کوچیک، متوسط، بزرگ، خیلی بزرگ و بزرگترینه.

از دیگر ویژگیای گلکسی اس ۵ میشه به نمایش تصاویر، حروف و اعداد واسه افراد کوررنگ یا کسائی که قدرت تشخیص درست رنگا رو ندارن، اشاره کرد. گلکسی اس ۵ مجهز به سیستم برگشت و تنظیم رنگه که با وارونه کردن رنگ ، خوانایی نوشته ها روی صفحه نمایش رو بهتر کنه. این دستگاه میتونه از راه یه چشمی نوشته ها و اطلاعات رو از تصاویر، مدارک، اسامی نوشته شده روی کارتا و کدهای QR جدا کنه تا الگوی رنگا رو شناسایی کرده و واسه کاربر بخونه. از راه این توانایی افراد کم بینا درک بهتری از رنگا مخصوصا واسه انتخاب لباس دارن.

گلکسی اس ۵ تواناییای خاصی هم واسه ناشنوایان داره. تشخیص گریه نوزاد یکی از قابلیتای کاربردی واسه والدین ناشنواه. از راه این ویژگی، فرد ناشنوا با کمک وسایل جانبی این تلفن مانند ساعتای هوشمند گیر ۲، گیر ۲ نئو و گیر فیت و از راه لرزش تلفن، از صدای گریه نوزاد باخبر می شه. کاربران با محدودیت شنوایی، می تونن با تعیین الگوهای جور واجور لرزش (Vibration) بدون نیاز به رویت صفحه نمایش از تماسای ورودی و زنگای اخطار باخبر شن.

یکی دیگه ازامکانات منحصر به فرد پرچمدار سامسونگ، توانایی ایما و اشاره (Air Gesture) است. این توانایی به کاربرانی که دارای ناتوانی حرکتی هستن کمک می کنه تا با اشاره سر یا دست نمایش تصاویر و متون رو در صفحه مدیریت کنن. کاربرانی که قادر به فشار دادن دکمه های تلفن نیستن می تونن با تکون دادن دست، صفحه نمایش رو روشن کنن. این توانایی با تشخیص جهت نگاه کاربر، اقدام به روشن یا خاموش کردن صفحه نمایش کرده و از اتلاف باتری جلوگیری می کنه. بالا و پایین رفتن صفحات با حرکت سر یا دست مقابل، یکی دیگه از امکاناتیه که این برنامه در اختیار کاربران قرار میده.

Share this post

Post navigation

You might be interested in...

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *