یادداشت: نقش استارت آپ ها در توسعه عدالت دیجیتالی

یادداشت: نقش استارت آپ ها در توسعه عدالت دیجیتالی
نوامبر 13, 2019 No Comments فناوری edame

«نوید ایران بهار»، مدیر روابط عمومی شیپور این یادداشت رو در اختیار سایت ما قرار داده و در اون از نقش مهم استارت آپا در مورد پیشرفت عدالت در سطح کشور صحبت کرده.

استارت آپا ابزاری واسه استفاده بهینه از امکانات جامعه هستن و به خاطر همین ارزون ترین راه واسه بهترین خدمات رو هدف گذاری می کنن. در واقع با پیدا کردن نقاط مشترک ارائه کننده و درخواست کننده یه خدمت یا کالا بر بستری آنلاین، به دو طرف کمک می کنن تا همدیگه رو خیلی راحت پیدا کنن و خدمات یا کالا، مبادله شه. سایتای نیازمندیای آنلاین که یکی از جلوه های موثر اکوسیستم استارت آپی در جهان هستن، به صورت غیرمستقیم این کار رو انجام میدن و به جز رد و بدل کردن اطلاعات، دخالتی در روند رابطه خریدار و فروشنده ندارن.

به خاطر همین، می تونن مشتریان بیشتری رو در فضاهای جور واجور جغرافیایی و کاری، از خدمات اطلاعاتی خود بهره مند کنن. با این حال، بنا به دلایلی، کلی تمرکز استارت آپا بر بازار بزرگیه که در شهر تهران و دور و بر اون و چند کلانشهر بزرگ کشور در اختیار دارن. دلیلای زیادی واسه این موضوع ذکر می شه. از جمله ضریب نفوذ اینترنت و سرعت دسترسی به اون، علم به کار گیری وسایل آنلاین کار و کاسبی، رونق اقتصادی نسبی در این فضاها و هم اینکه خطر پذیری نسبی عرضه کنندگان و دریافت کنندگان خدمات و ارائه راه حلای مدیریت خطر.

اما عدالت دیجیتالی اقتضا می کنه که استارت آپا به کلانشهرها محدود نشه و همه ایرانیان بتونن از امتیازات اون بهره مند شن. این که تصور شه نتیجه های اکوسیستم استارت آپی کشور نمی تونه نقاط دور از کلان شهرها رو هم در بر بگیره، کمی غیرمنصفانه س. چون حق هر ایرانیه که از این تغییر، سهم و بهره خودشو داشته باشه. البته وظیفه دولت و نهادهای دولتی به عنوان تسهیلگر ومسوولیت اجتماعی شرکتای استارت آپیه که راهکارهای نفوذ به شهرهای کوچیک و روستاها رو پیدا کنن و خدمات عمومی و خاصی رو که مشتریان در این محیطا به ان احتیاج دارن، ارائه کنن.

همه مجموعه های فعال در مورد فناوریای نوین و به خصوص کار و کاسبیای آنلاین باید سسعی کنن تا بتونن راهکارهای جامعی رو در این مورد بدست بیارن.

بلاشک قدم گذاری در این راه و تلاش بر جفت و جور کنی امکانات واسه همه استانا، شهرها و روستاها کار ساده ای نیس و باید توان فرا شرکتی در این راه به وجود بیاد تا بشه قدمی موثر در این راه پر ثمر برداشت

مثلا گردشگری دهاتی یکی از ظرفیتای بسیار مهمیه که به نظر خیلی از صاحب نظران می تونه اقتصاد روستاها رو در همه ابعاد اون از این رو به اون رو کنه بومگردی و اقامت در خونهای دهاتی، مدلیه که در واسه پیشرفت اون باید تلاشی دوبرابر کرد.

یکی از مسایل مهمی که استارت آپای در رابطه می تونن دنبال کنن ایجاد زیرشاخهای استانی در سایتا و اپلیکیشنا هستش تا ساکنان و خواهندگان خدمات اطلاع رسانی در هر استان، بتونن با سهولت بیشتری به جستجو بپردازند. تصور می کنم با این اقدام، می تونیم فرهنگ به کار گیری فضای آنلاین رو با تموم اصول درست اون در استانای جور واجور کشور گسترش کنیم که شک نداشته باشین خریداران و فروشندگان، از منافع اون بهره مند می شن.

هم اینکه استارت آپا باید از هر ایده ای که به منافع افراد دور از کلانشهرها کمک کنه استقبال کنن چون این باور هست. با این کار میشه روند متمرکز شدن جمعیت تو تهران و کلانشهرها رو کنترل کرد و به ایرانیان کمک کرد تا از ظرفیتای جور واجور این جغرافیای جور واجور، خوب استفاده کنن و زندگی با نشاط اقتصادی رو در سراسر کشور تجربه کنن.

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *