تغییر شخصیت با ۱۴ پیشنهاد کمتر شنیده شده 

 

در درگیریا و اختلافات لفظی عبارت بی محتوایی هست که شاید خدای نکرده شمام از اون استفاده کردین یا با اون مورد نوازش قرار گرفتین: «خیلی بی شخصیتی!». اما در هر صورت اگه در جایگاه گوینده یا شنونده ی این عبارت بودین، باید بدونین که این جمله هیچ مفهومی نداره. شخصیت یه سری از الگوهای فکری، رفتاری و احساسیه. همه اینا در کنار هم شخصیت شما رو میسازن پس هیچکی بی شخصیت نیس. اگه دنبال توهین کردن به بقیه هستین به دنبال چیز جدیدی بگردید. صد البته این شوخیه و مخاطبان بافرهنگ ی «چه جوری»، هیچوقت به کسی توهین نمی کنن. شخصیت توانایی تغییر هم داره. با تغییر تجارب و گذر زمان، شخصیت هر فرد تا حدودی عوض می شه. پس تغییر شخصیت امکان پذیره و اگه از بخشی از اون ناراحت هستین، می تونین با استفاده از راهکارهای زیر اونو تغییر بدین.

راه حل اول: زمینه تغییر رو مشخص کنین

۱. برنامه هاتون رو بنویسین

این مسئله چیزی دوجانبه س. باید ببینین حالا چیجوری هستین و دوست دارین چیجوری باشین. با دانستن این موضوع و شناخت خواسته هاتون، با قوت بیشتری به جنگ تغییرات خواهید رفت. باید بدونین که تغییرات شخصیتی شما به چه شکل هستش. بیشتر افراد به عمق مسئله تغییر، واقف نیستن و فکر می کنن تنها با تغییر عادتای بد مشکلات اونا رفع می شه. در حالی که ایجاد تغییرات شخصیتی، زمینه و آمادگی بزرگی می خواد. اگه دوست دارین مثل فرد خاصی شید، در رفتار اون دقیق شید. دریابید چه چیزی رو در اون تشویق می کنین. نوع واکنشای اون و مدیریت حرکات و اخلاقش در شرایط جورواجور چیجوریه. حالت صحبت کردن، نشست و برخاست اون چیجوریه و از همه مهم تر رفتارهای مختلفش در کل اونو چیجوری نشون می ده. با یادداشت ورداری از نکات مورد علاقه تون اونا رو منظم کنین.

۲. تصمیم تون رو با کسی در بین بذارین

به دوستی که قابل اعتماد و داناست، درباره تغییرات مد نظرتون صحبت کنین. در این حالت، انگیزه ی شما واسه تغییر بیشتر می شه و کسی هست که شما رو حمایت و نظارت کنه. پس نمی تونین قید تصمیم تون رو واسه تغییر بزنین. یا اگه از مسیرتون منحرف شید اون به شما کمک می کنن.

۳. به خودتون جایزه بدین

رقابتایی واسه تغییر خود در نظر بگیرین. از کارهای آسون شروع کنین و در هر قدم با پیشرفتی که کسب می کنین، به خودتون جایزه بدین و خودتون رو تشویق کنین. مثلا اگه از حیوانات ترس دارین، سعی کنین قدم به قدم با این ترس روبرو شید. سعی کنین از حیوانات فرار نکنین. لازم نیس اونا رو نوازش کنین یا به اونا دست بزنین. فقط به اونا کمی نزدیک شید. باقی تغییرات رو در مراحل بعدی پیگیری کنین و با موفقیت در هر قدم به خودتون جایزه بدین. جایزه می تونه یک چیز خیلی کوچیک مثل یک وعده غذای دلخواه در رستوران یا یک سفر یا خرید لباس و هر چیز دیگری باشه، انتخاب با شماس.

راه حل دوم: الگوهای فکری تون رو تغییر بدین

۱. به خودتون برچسب نزنید

ویژگیای منفی رو به نام خود نزنید. مثلا من خجالتی هستم، من کمرو هستم و غیره. اگه فکر کنین خجالتی هستین و این ویژگی رو واسه خود به رسمیت قبول کنین، مغز شما به سرعت این حرف رو قبول می کنه و شما رو در راهی برابر اون صفت قرار می ده و بیهوده محدود کردنایی واسه شما ایجاد می شه. خود رو آزاد بذارین. به دنبال فرصتای رشد و تغییر باشین. تغییر شخصیت در گرو کنار گذاشتن کلیشه های ذهنی و محدود کردنای بیهوده ایه که با برچسب زدن به خود ایجاد می کنین.

۲. عبارات کلی رو دور بریزین

تفکر سیاه و سفید رو کنار بذارین. کلی انگار نکنین. تفکر تکراری رو ترک کنین. مثلا اینکه همه پسرها قلدر هستن یا دخترها جیغ جیغو هستن، تلفنای هوشمند مضر هستن و… . این تفکرات، تفکرات تکراری و کلی هستن. با دادن احکام کلی درباره مسائل، دور خود حصاری از سیم خاردار می کشین و امکان تغییر شخصیت رو در خود از بین می برین. لزومی به تغییر نمی ببینن، چون احساس می کنین هیچی قابل تغییر نیس و کاری از دست تون برنمی آید.

۳. ذهن خود رو باز بذارین

اگه فکر می کنین که همه چیز ثابته و حکمی کلی واسه هر موضوعی هست، امکان تغییر واسه شما از بین میره. دروازه های تغییر رو باز بذارین. دنیا رو متفاوت ببینین در این صورت می تونین روابط تون رو بررسی کنین، تضادها رو حل کنین. واسه حل مشکلات توانا میشید و سریع با آوردن بهونه ای به شکل جملات کلی عقب نشینی نمی کنین.

۴. افکار منفی رو دور بریزین

کنترل ذهن شما تنها و تنها به دست خودتونه. اگه با خود تکرار کنین که نمی تونین، شک نداشته باشین ضعیف هستین و مغز فرمون شما رو با جون و دل می خره. پس افکار منفی رو جدی نگیرید. ذهن به شکل عجیبی در برابر فرمونایی که میگیره مطیعه. ورودیای مثبتی به اون بدین و مطمئن باشین تنیجه ای خیره کننده دریافت می کنین. بهتره روی مهارتای مثبت اندیشی بیشتر کار کنین.

راه حل سوم: الگوهای احساسی تون رو تغییر بدین

۱. تقلید کنین تا تغییر کنین

اگه دوست دارین اعتماد به نفس بالایی داشته باشین، در رفتار آدمای این چنینی دقیق شید و سعی کنین از اونا تقلید کنین. اون قدر تقلید کنین تا این تقلید به تغییر شخصیت تبدیل شه. درباره ضعف هاتون با همه صحبت نکنین. نگذارید بقیه بفهمن نواقص شما چیه. در این صورت امکان تغییر سخت تر می شه و نظرات و قضاوتای بقیه هم به مشکلات شما اضافه می شه.

۲. سعی کنین طوری رفتار کنین که دوست دارین

اهداف کوتاه مدت داشته باشین. تغییر شخصیت کار آسونی نیس و فرایندی تقریبا زمان گیره. اما سعی کنین اهداف کوتاه مدت مشخص کنین و تغییرات قدم به قدم داشته باشین. اگه قراره در یک مهمانی آخر هفته شرکت کنین و از این برنامه می ترسین و هیجان دارین، واسه خود هدفی کوتاه مدت مشخص کنین. لازم نیس به کل و در تموم طول اون هفته کسی شید که آرزو دارین. با خود قرار بذارین که فقط آخر هفته خجالت و ترس رو کنار بذارین. مثل یک آزمون به اون نگاه کنین و خود رو مجبور کنین که از اون پیروز بیرون بیایید. با این کار کم کم تجارب شما از تغییر شخصیت و ویژگی کسی که دوست داشته اید، بیشتر می شه و به چیزی که همیشه دوست داشتین باشین، بدل میشید.

راه حل چهارم: الگوهای رفتاری تون رو تغییر بدین

۱. حضور در محیطای جدید رو تجربه کنین

تجارب جدید به زندگی تون اضافه کنین. واسه کسب تجارب جدید باید رفتارهای جدید با افراد جدید و فعالیتای جدید رو به زندگی خود وارد کنین. مثلا به یک باشگاه ورزشی ملحق شید یا شغل جدید با رقابتای تازه رو قبول کنین. از محیطای تکراری و قدیمی دور شید. به طرف ترس هاتون شیرجه بزنین و خود رو به رقابت بکشین. از عنکبوت می ترسین؟ سعی کنین اول به اون نزدیک شید و کم کم اونو در دست بگیرین. روزی می رسه که بی هیچ ترسی با عنکبوت برخورد می کنین. قرار دادن خود در خطر ترسا، مغز رو فریب می ده و اونو در برابر ترسای قبلی بی حس و بی خیال نسبت به موضوع می کنه.

۲. دفترچه یادداشت داشته باشین

فعالیتای تغییر شخصیت رو یادداشت ورداری کنین. همه چیز رو نوشته شده کنین. اینکه الان چیجوری هستین و می خواید چیجوری باشین و یا چه کارایی در برنامه تون واسه تغییر شخصیت طراحی کردین. کدوم اقداما مؤثر بودن و کدوما نه. با مستندسازی اقدامات خود، راه تغییر رو شفاف می سازید.

راه حل پنجم: قدم آخر رو محکم وردارین

۱. نقش لباس رو جدی بگیرین

نحوه ی پوشش خیلی مهمه. اگه دوست دارین تغییراتی در رفتارهایتان بسازین، باید ظاهرتون هم متناسب با تغییرات درون تون باشه. از آدما مورد علاقه تون کمک بگیرین. الگوبرداری کنین. لازم نیس این تغییرات خیلی چشم گیر باشن. مثلا اضافه کردن یک کلاه به تیپ تون، می تونه کافی باشه یا استفاده از رنگ جدیدی که قبلا جرأت استفاده از اونو نداشتین. ناهماهنگیای شناختی رو در خود کاهش بدین. یعنی سعی کنین بین انتظاراتی که از خود دارین و واقعیت موجود، تعادل و تناسب برقرار کنین.

۲. تغییرات مطلوب رو عملی کنین

فقط فکر کردن به تغییرات کافی نیس. به شخصیتای مورد علاقه تون نگاه کنین و خودتون رو تغییر بدین. کیف صورتی به دست بگیرین. کفش قرمز بپوشید یا هر کاری که واسه شما متفاوت حساب می شه. مثلا روزنامه ها و مجلات جدید بخونین. اقدام کنین. اقدام واسه شروع تغییر شخصیت خیلی مهمه. جرأت داشته باشین. جمله معروف و مؤثری هست که می گه:

«شما درخت نیستین، پس به هر جا که دوست دارین برید.»

 

 

۳. ویژگیای جدیدتون رو در خود نهادینه کنین

حالا که عادات راحت رو تغییر دادین مثلا حلقه دوستان شما یا رفتارهای روزانه و برخوردهای اجتماعی تون متحول شده، با جسارت بیشتری تغییر شخصیت رو پیگیری کنین و سعی کنین با این «من جدید» خو بگیرین. به گذشته و ویژگیای نامطلوبی که ترک کردین، فکر نکنین.

پیشنهادات

  • بی گدار به آب نزنید. هیچ بعضی وقتا خود رو به خاطر بقیه تغییر ندین و تنها به خاطر شخص شخیص خودتون، ویژگیای منفی رو کنار بذارین. تغییر شخصیت وقتی لازمه که ویژگیاتون مانعی واسه پیشرفت و آسایش تون باشه. اینکه شما اهل مطالعه هستین و به صحبت کردن در جمع علاقه ندارین اصلا مشکل نیس. حتی اگه در چشم بقیه اصطلاحا باحال به نظر نمی رسید. اگه کم حرفی یا بقیه ویژگیاتون از روی خجالت نیس و شما رو آزار نمی ده یا با میل خودتون صورت میگیره، احتیاجی به تغییر ندارین.
  • تغییر شخصیت به طور کامل و تبدیل شدن به یک آدم جدید واسه هیچکی ممکن نیس. ویژگیای منفی و مثبت خودتون رو شناسایی کنین و آروم آروم سعی کنین ویژگیای منفی تون رو از صافی تغییر شخصیت عبور بدین و نواقص تون رو رفع کنین. همیشه قوی باشین، بدونین که تغییر سخته اما نتیجه اون شیرینه.
  • ایجاد تغییرات رفتاری شما ممکنه در اول به چشم دور و بریا بیاد و شما رو سین جیم کنن و درباره شما کنجکاوی کنن؛ اصلا خجالت نکشید و به کار خود ادامه بدین. اون قدر پیش برید که این تغییرات واسه همه عادی شه. شما مجبور به جواب انگار به هیچکی نیستین. هر یک از شما مخلوق منحصر به فرد پروردگاره. بنده ای که اگه در نشدنی ترین حالت واسه هیچکی عزیز نباشه، واسه خالق مهربانش دوست داشتنیه. با تکیه به این حمایت ی امن، مشکلات خود رو با اراده رفع کنین و همون کسی بشین که آرزویش رو دارین. زندگی لذت بخش تر میشه، شک نکنین.

برگرفته از: wikihow


No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *