سلامت زنان شاغل و خانه دار

در دوره ای هستیم که فقط مردان در تامین امور زندگی مسئول نیستن و زنان هم پا به پای مردان مشغول فعالیت هستن.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ اگه شمام جزو زنان پرمشغله هستین و فرصت اینکه به خود برسین رو ندارین ،الان این ۵ راه حل رو واسه حفظ سلامت خود به کار ببندین:

من به شکل دیوونه کننده ایی پر مشغله ام.

به شکل دیوونه کننده ای پر مشغله، معنیش چیه؟ یعنی ما دیوونه ایم؟ یا فقط کمی بیشتر از مشغول بودنِ ساده س!؟ چه موقع اجازه داریم واسه توصیف زندگیمون اینجور سخن بگیم؟

کارای روزانه هیچوقت همه نداره. تقویم های ما با رنگ های چندگانه آزادی ما رو در خود بلعیده ان. در این جریان، عادت های خوب، مانند ورزش و برنامه ریزی واسه جذب غذاهای مغذی در کنار کار، منتظر پسر تلفنچی موندن و یا بردن بچه ها به کلاس های جور واجور و یا کلاس ورزش هم جای داره.

پس چیجوری از این مشغله های دیوونه وار خلاص شیم؟ یا دست کم از تاثیر اون بر سلامتمون کم کنیم؟ به عنوان یه دکتر و مسئول یه مرکز سلامتی در زندگی شخصی ام و فردی که تازه مادر شدن رو تجربه می کنم و مدیر همانگ کننده ی شام و یا مسول به آخر رسیدن پوشک بچه و ماموریت هایی در مسائل شخصی ام، حس سقوط از پشت سر رو دارم. اما در عین می دانم که می توان کارایی هر چند جزئی واسه حل این معضلات یافت.

این دلیل ظاهر شدن ستون جدید ماست: راهنمایی زنان پرمشغله. پیشنهاد های عملی و اطلاعات پزشکی و هم اینکه دیدگاه های شخصی رو می تونید در این ستون پیدا کنین (چون که من هم درست همین جا و در سنگر شما هستم.) من هم به دنبال اطلاعات علمی و مقالات به درد بخور و یا ساختگی هستم. چون اگه تنها ۲۵ دقیقه زمان داشته باشین، باید اون رو صرف انجام چیزی کنین که دوست دارین. بخواین. کار کنین.

۵ کاری که می تونید از همین امروز انجام بدین و علم نشون داده سلامتتون رو بهتر می کنه، استرستون رو کم و انرژیتان رو افزایش می دهد، الان شروع کنین. کارایی واسه انجام داریم اما وقتی واسه «دیوانگی» نداریم.

  1. برقصید.

واقعا؟! تصور کردین می خواهم بگم، پیاده روی کنین؟ اینم خوبه. اما اگه کسی دور و برتون نیس و شما رو تماشا نمی کنه (بچه کوچیک من به حساب نمی آید، چون فکر می کنه رقصیدن من فوق العاده س.) بیانسه شید و شروع کنین. در بقیه موارد انتخاب من دویدنه. ممکنه شما حرکات کلاس زومبا رو ترجیح بدید.

نکته اینه که: مزیت های فعالیت فیزیکی بسیار مهم تر از وقتیست که واسه انجام اون می گذارید. ورزش کردن سلامت استخون ها رو بهتر می کنه، شما رو آروم می سازه، وقتی که صرف نشستن می کنین رو می کاهد (که اثبات شده نشستن مستقیما اثر بدی روی سلامت می گذارد)، خوابتون رو بهتر می کنه و موجب ترشح اندورفین های کوچیک و دوست داشتنی می شه.

دست کم ۲۰ دقیقه ورزش در روز و سه تا چهار بار در هفته داشته باشین.

نکته: اگه خواهان بهبود سلامت کلی بدن، حفظ یا کاهش وزن و سرحال بودن هستین، بدونین که ورزش کردن اختیاری نیس.

  1. به مادرتون ( آبجی یا بهترین دوستتون) تلفن بزنین.

بر اساس گفته دکتر کیت، رییس بخش پرشکی Sharecare، صحبت کردن با مردم و داشتن رابطه احساسی، تنها و بهترین محافظ در برابر اثرات بد استرسه. هم اینکه روابط قوی اجتماعی امید به زندگی رو افزایش می دهد.

به چه دلیل؟ اعضای خونواده و دوستانتون کسائی هستن که نه فقط واسه گذروندن زمان های پر استرس به شما کمک می کنن، بلکه وقتی که واسه رسیدن به هدف هاتون تلاش می کنین بزرگترین تشویق کننده شما هستن.

  1. کیوی یا گلابی یا میوه ستاره ای بخورین.

یا هر میوه ای که به طور طبیعی نمی خورید.

دو مزیت اونا: اول، خوردن میوه راهی خوشمزه واسه تامین ویتامین ها و مواد معدنی پیشنهاد ی شده روزانه س. تحقیقات نشون داده که ویتامین ها و مواد معدنی که از راه میوه ها بدست می بیارید، بسیار موثرتر از اون هاییه که با خوردن قرص تامین می شه.

دوم، هر زمان که به رژیم غذاییتان تنوع بخشید، با دریافت ترکیبی مناسب از ریزمغذی ها سلامتتون رو تقویت می کنین. دفعه بعد که به فروشگاه می روید، به قفسه هایی بالاتر از قفسه های سیب های عادی و کاهوها نگاه کنین.

  1. آروم برونین.

من اینجا استعاری صحبت نمی کنم. آروم رانندگی کنین. خیلی زود دریافتم که رانندگی با سرعت غیر مجاز خطر تصادف رو تا ۳۵٪ افزایش می دهد. رانندگی با سرعت غیر مجاز تا ۱۸ برابر احتمال مرگ به وجود اومده بوسیله تصادف رانندگی رو افزایش می دهد. بله، ۱۸ برابر! دیوانگی اینه.

  1. تلویزیون و بقیه وسایل برقی رو از اتاق خوابتون خارج کنین.

دیشب ایمیلم رو از روی تختم چک کردم. از اونجایی که دیگه تنونستم بخوابم، زمان زیادی داشتم تا به چگونگی اثر بد اون روی خوابم فکر کنم.

تحقیقات نشون می دهد که تماشا کردن تلویزیون یا به کار گیری بقیه وسیله الکترونیکی درست قبل از خواب، ترشح هورمون ملاتونین رو متوقف می سازه، هورمونی که به کنترل خواب شما کمک می کنه. بیرون از اتاق خواب وسایل ارتباطات جمعی رو چک کنین چون عزیزان من، در کنار همه کارایی که باید انجام بدین شما به خواب هم نیاز دارین.

من نمی توانم برنامه شما رو کمتر کنم، اما می توانم به بهتر شدن صحت و سلامت شما کمک کنم، پس چیزی که واسه شما مهمتر و معنادارتره، انجام بدین. چون نکته ی همه ی این حرف ها همین بود.

نشونه های دوست داشتن واقعی پسران

چیجوری یه زن موفق باشم؟

آی بانو زنان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *