دیابت، مرض قند یا هر چی اسمش هست، جزو مشکلای متابولیکی بدن انسانه که روز به روز، افراد زیادی به اون دچار می شن. چند سالیه که محققان هم جهت با درمان این مریضی طولانی، به سرنخای زیادی رسیدن. در این یادداشت قراره نگاهی داشته باشیم بر درمانای احتمالی دیابت که تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس به یه تکامل زیادی می رسن.

ساز و کار مریضی دیابت تا حدودی واسه همه روشن شده. بدن یه موجود زنده به دلیل مریضی دیابت، در تولید هورمون انسولین ناتوانه یا در سناریوی وحشتناک تر، در بدن آدم مقاومتی نسبت به انسولین ایجاد می شه. در هر دو سناریو، هورمون انسولین از دید عملکردی، راه و روش مناسبی نشون نمی ده.

سوخت اصلی بدن به واسطه گلوکزه. حال فرض کنین فردی به مریضی دیابت گرفتار شد. هورمون انسولین در جمع کردن گلوکز مازاد از خون ناتوانه؛ به خاطر همین قند خون افزایش پیدا می کنه. البته هر نوع افزایش گلوکز در خون رو نمیشه به مریضی دیابت گسترش داد. شما وقتی که استرس سر تا پاتون رو فرا گرفته هم دچار پدیده افزایش قند خون (هایپرگلیسمی) میشین و بدن راهکارهای مختلفی واسه مقابله با هایپرگلیسمی در چنته داره.

مریضی دیابت به دو نوع تقسیم می شه

پانکراس یا لوزالمعده، عضویه خلف صفاقی که در چاله شکمی یه موجود زنده هست و ترشح انسولین، از تک و توک وظایفیه که این اندام در بدن انجام میده. در دیابت نوع ۱ به اصطلاح پزشکی می گن «خود ایمنی» اتفاق افتاده و سلولای ایمنی بدن به سلولای سالم حمله ور می شن.

معمولا دیابت نوع ۱ در کودکان ایجاد شده و پزشکان معالج تا همین چند سال گذشته حدس می زدن دچار شدن به دیابت نوع ۱ ارثیه. این مسئله در جدیدترین تحقیقات معتبر با قاطعیت رد شده. الان گزارشای زیادی مبنی بر ابتلای بزرگسالان به دیابت نوع ۱ در پایگاه های معتبر هست.

هورمون انسولین سلولا رو تحریک کرده تا گلوکز رو از خون جمع آوری کنن.

اما بیشتر مردم از دیابت نوع ۲ رنج می برن

دیابت نوع ۲ روند ای رو در بدن موجود زنده به پیش می بره که سلولا، توانایی استفاده و حتی ذخیره گلوکز رو از دست بدن. همونطور که گفتیم گلوکز، سوخت اصلی سلولای بدنه و به خاطر همین باید طی عکس العملای متابولیسمی بدن مثل تنفس سلولی، تبدیل به انرژی شه. آدمایی که از دیابت نوع ۲ رنج می برن، گلوکز وارد روند دیگری می شه. مقاومتی که قبل از این درباره اش حرف زدیم، در مریضی دیابت نوع ۲ هم دیده می شه و هورمون انسولین در بدن کارایی قبلی خود رو از دست داده و شرایط جسمی و حتی روحی مریض به سمت وخامت میل پیدا می کنه.

می تونیم با یه رژیم غذایی مناسب، مریضی دیابت رو شکست بدیم؟

از اونجایی که بیشتر بیماران دیابت، در سنین بزرگسالی به اون گرفتار می شن و بیشتر اونا کارمند هستن، این بیماران در درجه اول تلاش می کنن تا با یه رژیم سفت و سخت، اندازه قند خون ناشتای خود رو به هر نحوی شده پایین بیارن. مواد غذایی مختلفی هست که با یه جست وجوی ساده در موتورهای جست وجو مثل گوگل، میتونین با یه لیست بلند بالا از این مواد مغذی روبه رو شید. به کار گیری غذاهای به درد بخور و دوری از خوراکیای چرب و قندی، راه حل مناسبیه ولی بدیش اینه باید اعتراف کرد فقط به کار گیری یه رژیم غذایی، همه چیز نیس.

پزشکان و متخصصین داخلی، ورزش رو در کنار تغذیه سالم پیشنهاد می کنن. با خودتون همیشه تکرار نکنین وقتش رو نداریم یا شغل مون امان نمی ده که تکون بخوریم. با روزی نیم ساعت پیاده روی، بدن تون رو راضی کنین تا تحرکی جهت افزایش متابولیسم بدن پیدا کنه.

قرصای مختلفی مثل متفورمین یا انسولین، دیابت رو درمان می کنه؟

شکلای جور واجور و اقسام دارویای مرض قند، از متفورمین گرفته تا ویالای انسولین، در بازار دارو هست. شاید گفتنش دردی رو دوا نکنه ولی این داروها به همون اندازه که در اوایل می تونن گلوکز خون رو کم کنن، به همون اندازه در دراز مدت، قدرتشون کم می شه. چون بدن کم کم به این داروهای شیمیایی عادت پیدا می کنه که این پدیده رو در مبحث داروشناسی، تولرانس می گن و فرآیندیه به طور کامل طبیعی.

بدیش اینه الان، تنها روش درمانی در کشورمون در تجویز قرصای مختلفی مثل گلی بنگلامید و متفورمینه. هر چند بعضی از شرکتای داروسازی، قرصای جور واجورِ درمانی رو به دلیل افزایش تاثیر شیمیایی، همراه با همدیگه به شکل یه قرص جفت و جور کرده و تحویل بیماران میدن که بیشتر ایده و راه حل بهتریه. چون که مریض حتی از جنبه روانی هم فکر می کنه یه عدد قرص در روز میل می کنه تا چند عدد قرص جورواجور.

شاید داروهای شیمیایی آسیب داشته باشن ولی داروهای گیاهی چیجوری؟ بهتر نیس به این دسته از داروهای طبیعی پناه ببریم؟

بیماران پس از دوا و درمانای بسیار زیاد معمولا به سمت طب سنتی و به کار گیری گیاهان دارویی پناه می برن. اگه قند خون ناشتای شما عددی بیشتر از ۲۰۰ رو نشون میده، اصلا پیشنهاد نمی شه دکتر معالج خود رو رها کرده و فقط به خاطر پیشنهاد دور وبریا تون، خودتون رو راضی کرده تا فقط گیاهان جور واجور رو استفاده کنین. در کنار مصرف قرصای شیمیایی، به کار گیری داروهای گیاهی مثل آوودین می تونه به روند کاهشی قند خون، کمک به سزایی کنه.

دیابت با جراحی قابل درمانه؟

چند سالیه که روش جراحی «باریاتریک» در اول واسه کاهش وزن و هم اینکه درمان دیابت نوع ۲ ایجاد شده که به وسیله جراحان دنیا جهت درمان دیابت خیلی مورد استقبال قرار نگرفت. چون که عملیه بسیار پر هزینه که خطر برگشت دوباره مشکلات مریضی دیابت رو هم به دنبال داره. در جراحی «باریاتریک»، بخش انتهایی روده باریک به معده وصل شده و به دنبال اون، معده مریض به وسیله جراح کوچیک تر می شه.چون که ترشح انسولین نیاز به محرکهایی داره و با کوچیک کردن معده، این هورمونای محرکه، با سرعت بیشتری فعال می شن. به خاطر همین، ترشح انسولین هم بیشتر شده و مریض از شر دیابت ممکنه خلاص شه.

به چه دلیل می بگیم «ممکن»؟ چون محققین و پزشکان زیادی، روش جراحی «باریاتریک» رو مورد نقد و بررسی قرار دادن. آسیبای جانبی این عمل جراحی، برگشت پذیری مریضی دیابت و صد البته نبود استفاده این روش واسه تموم مبتلایان، از تک و توک دلایلیه که انجام عمل جراحی «باریاتریک» به عموم بیماران دیابتی پیشنهاد نمی شه.

محققین تازگیا سرنخای جدیدی رو واسه درمان دیابت کشف کردن

محققان ایتالیایی در جدیدترین تحقیقات خود، سرنخ جالبی واسه درمان دیابت در ماست سلای دستگاه ایمنی کشف کردن. ماست سلا در برابر عکس العملای التهابی و حساسیتای جور واجور، نقش اساسی اجرا می کنن. ترشح زیادتر از اندازه ماست سلا می تونه موجود زنده رو تا سر حد مرگ هم پیش ببره. در پژوهشی دیده شده ماست سلا بر لایه اینتیما (داخلی ترین لایه بافتی رگای خونی) آسیبی جزئی ایجاد می کنن که به واسطه اون، التهاب مورد نظر درمان می شه.

تازگیا کشف شده این سلولا در اختلالاتی مثل دیابت نوع ۲ هم درگیر هستن و سلولای اندوتلیالی موجود در عروق خونی، مواد التهابی مختلفی رو مثل سایتوکینا درزمان آسیبای قلبی-عروقی طولانی و زیاد ترشح می کنن. سایتوکینا مثل یه سری پیام آور عمل می کنن و با فعال سازی این رده سلولی، عوامل مختلفی مثل بیگانه خوارها به محل حادثه حمله می یارن.

اینترلوکین ۳۳ به واسطه کیموتاکسی (حرکت سلول به واسطه شیب شیمیایی) روی سلولای زیادی در دستگاه ایمنی بدن اثر میذاره.

اینترلوکین-۳۳: سرنخ جدید محققان واسه بررسی روش درمانی جدید بر دیابت

سایتوکینای التهابی مثل IL-1 و IL-33 فقط به وسیله ماست سلا تولید نشده و این نوع سایکتوینا می تونن ماست سلا رو هم فعال کنن. بروز این وقایع ایمنولوژیکی می تونه در مشکلات متابولیتیکی نتیجه بخش باشه. اینترلوکینای نام برده در مقاومت انسولین با فعال سازی عواملی به نام کیناز دخالت دارن. بخاطر این با سرکوب کردن اینترلوکینایی مثل IL-33 میشه تولید هورمون انسولین رو بهتر کرد. این روند درمانی هنوز در مرحله آزمایش قرار داشته و مقاله ای که این موضوع رو اعتبار بخشیده، به یه پایه و بنیانی تبدیل شده تا دیگه محققین، این روش رو مورد بررسی قرار داده و به یه آخرسر برسانند.

کمی قبل از کشف دخالت ماست سلا در روند درمانی دیابت، محققین فرانسوی روش درمانی دیگری رو مورد بررسی قرار دادن. پیوند زدن پانکراس این پتانسیل رو در بدن بوجود میاره تا ترشح دوباره هورمون انسولین در بیماران گرفتار به دیابت جفت و جور شه ولی تا به امروز روشی ایجاد نشده تا سلولای نوع بتا در جزایر لانگرهاس موجود در بافت پانکراس، به روشی درست و بدون خطا جانشین شه. سلولای نوع بتا مسئولیت تولید هورمون انسولین در بافت پانکراس رو برعهده دارن. محققین در تلاش هستن تا بشه با پیوند زدن بخشی از جزایر لانگرهانس به فردی دیگه، سلولای نوع بتای سالم رو جانشین سلولای به درد نخور کنن.

در عملای پیوند، جراح باید با تزریق داروهای سرکوب کننده ایمنی مثل کورتیزول، سیستم ایمنی بدن رو ضعیف کردن کنه. همین عامل می تونه مریض رو تا سر حد مرگ پیش ببره. کافیه مریض از بخت بدش به یه عفونت زیاد دچار شه و داروهای پس از عمل جراحی اش در رفع این عفونت کارساز نباشه.

محققان فرانسوی باور دارن این روش جراحی باید دو الی سه بار روی بدن بیماران دیابتی انجام شه تا هورمون انسولین بتونه در حد انتظارات تاثیر داشته باشه. این روش درمانی نیاز به بحثای بیشتری داشته و بعید می بینیم تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس، جراح هان ایرونی این روش رو به دلیل خطر بسیار بالایش، واسه درمون بیماران خود قبول کنن.

اگه هنوز درمان قطعی واسه مریضی دیابت کشف نشده پس چه کنیم؟

اگه در خونواده تون فردی از مریضی دیابت نوع ۲ رنج می بره، بهتره مواظب رفتارتون با اونا باشین. مبتلایان به دیابت، به خصوص آدمایی که مجبور هستن به صورت روزانه، تزریق انسولین رو داشته باشن، رفتار اونا به واسطه تغییرای هورمونی به صورت کم کم تغییر پیدا کرده و ممکنه هدفی از روی دشمنی نسبت به همه چیز داشته باشن. از طرفی دیگه، بیماران دیابتی ممکنه از دید روحی و عاطفی با افسردگی هم دست و پنجه نرم کنن.

ورزش: بهترین و ارزون ترین راه حل واسه درمان دیابت نوع ۲.

الان تشویق بیماران به انجام ورزشای هوازی و به کار گیری یه تغذیه مناسب، بهترین گزینه واسه مقابله با این بیماریه. از طرفی تزریق انسولین در بیماران دیابتی نوع ۲ تنها گزینه درمانی موجود نیس و نگارنده این یادداشت، از نزدیک با دکتر معالج خوش ذوقی به صحبت پرداخته که مطبش به اندازه ای شلوغه که جای سوزن انداختن هم نیس. این طبیب دلسوز میتونه خیلی راحت بیماران خودشو از شر انسولین خلاص کنه. هر چند بیماران مجبور هستن به صورت کم کم اندازه انسولین رو کم کرده و درزمان روند ای دو ماهه، داروهای شیمیایی کم کننده گلوکوز خون رو با دوزی بسیار بالاتر مصرف کنن.

از خود درمانی شدیدا دوری کنین

بیشتر بیماران دیابتی پس از تلاشای شبانه روزی واسه پایین آوردن قند خون، معمولا از ادامه راه درمانی خودشون نا امید شده و به ادامه درمان به وسیله داروهای شیمیایی و حتی گیاهی علاقه از خود نشون نمی دن. تلاش کنین به بیماران دیابتی روحیه بدین. چون که ثابت شده اثرات دارویی در این وضعیت به مراتب بهتر از وقتیه که مریض احساس افسردگی و نا امیدی می کنه. اجازه ندین مریض آیه ناامیدی بخونه. تلاش خودتون رو به کار بگیرین تا مریض داروهای خودشو به صورت مرتب و روزانه مصرف کنه. بی علاقگی به جنب و جوش و ورزش می تونه مریض رو به سمت مشکلات کلیوی بفرسته که در بدترین سناریوی موجود، فرد دیابتی واسه زنده موندن مجبور می شه به دیالیز روی بیاره.

از طرفی اگه آسیبی به بدن، به خصوص مچ پای و انگشتان مریض وارد شه، احتمالش زیاد میشه بافت و نسج مورد نظر عفونی شه. چون که روند بازسازی پوست و عضله در بیماران گرفتار به دیابت بسیار یواش تر از افراد سالم میشه.

در خونواده تون سابقه مریضی دیابت هست؟ قبل از دچار شدن به مرض قند تلاش کنین تا با ورزش روزمره و دوری از مصرف مواد قندی و شیرین، زمینه رو واسه بروز دیابت آماده نسازید. چون که مریضی دیابت کم کم، جسم و روح شما رو از درون نابود می کنه.