انتخاب شوهر family-partners

پرهای خیره کننده دم طاووس نر واسه این نیس که از اون واسه خوردن و خوابیدن استفاده کنه، دلیل داشتن این دم رنگارنگ جذابیتیه که واسه طاووسای ماده داره: هر چی این دم نورانی تر باشه، شانس بیشتری هست که طاووس نر بتونه واسه خود جفتی پیدا کنه. پرهای این دم می تونه واسه طاووسای ماده بسیار جذاب باشه. محققان مدت هاست که به موشکافی روند ناخودآگاهی که بر انتخاب جفت تاثیر میذاره می پردازن، اونا فهمیدن که ویژگیای موروثی ای که مورد علاقه زن و شوهرا هستن، به طور متناوب از نسلی به نسل بعدی زیاد می شه. دلیل اینکه پرهای دم طاووس نر اینطور براق هستن اینه که در همه نسلا، طاووسایی انتخاب شدن که پرهای دم شون براق تر بوده. این به اون معنا هستش که ترجیحات جفتا نکته ای درباره نیروی تکامل به ما میگه، نیرویی که شکل های جور واجور یا گونه حیوانات، از جمله ما آدما رو شکل میده. چی ما آدما رو به همدیگه جذب می کنه؟ و به چه دلیل؟

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، قسمت بزرگی از احساس ما در مورد جذابیت بقیه به وجود اومده بوسیله توجه ما به موفقیت اونا در کار تولید مثله. فرزندآوری و بچه زایی موضوعیه که ما در انتخاب همسر مورد توجه قرار می دیم. سلامتی، باروری و تمایل و توانایی واسه پدر یا مادر شدن، نه فقط بین زنان و مردان یه ویژگی جذاب هستش بلکه در میان جوامع جور واجور هم یه ویژگی مهمه، هر چند بعضی از فرهنگا اینطور نیستن. این ترجیح بیولوژیکی در بقیه گونه ها هم به همین شکله. اون چیزی که ما از شریک زندگی مون می خوایم، به روشنی ریشه در موضوعاتی داره که به قبل از اختراع اینستاگرام برمیگرده: فروشگاه های لوازم آرایش، تبلیغات اجناس و مدلای زن. اگه بخوایم با احتیاط بیشتری حرف بزنیم این ترجیحات چیزایی هستن که به طبیعت اولیه آدم مربوط می شن.

در انتخاب شریک زندگی، تفاوتای فردی هم هست. احتمال کمی هست که همسر ایده آل من مثل همون کسی باشه که شما به عنوان همسر ایده آل تو ذهن دارین حتی اگه ما از نظر جنس، سن و گرایش مثل هم باشیم. ملاک زیبایی تا حدودی از یه شخص به شخص دیگه فرق داره. اما حتی این فرق میان ترجیحات افراد، تا حدودی قابل پیش بینیه: سوابق خانوادگی یه شخص بر انتخاب شریک زندگی اون تاثیر میذاره. بعضی از یافته ها این ادعا رو تایید می کنن که به صورت میانگین میان والدین و شریک زندگی هر فرد شباهتای ظاهری هست. یعنی ممکنه دختری که قصد ازدواج با اون رو دارین تا حدودی مثل مادرتون باشه. چه از یه غربیه بخواین که عکس چهره والدین تون رو با شریک زندگی تون مقایسه کنه و چه خود شما شباهتایی مثل بلندی قد، رنگ مو یا چشم، نژاد رو در اونا تشخیص بدید، این شباهت ظاهری روشن و آشکاره.

به چه دلیل؟ این به اون دلیله که ویژگیای آشنا واسه ما جذاب هستن. تا وقتی که یه ویژگی از اول آزار دهنده نباشه، و شما زیادتر از اندازه در برابر اون نیستش باشین، معمولا هر چی بیشتر با اون مواجه شید، اون ویژگی واسه شما باحال تر می شه. بخشی از ویژگیای جذاب والدین می تونه مربوط به همین تاثیر آشنایی باشه. با این حال نمیشه همه پدیده ها رو براساس آشنایی تفسیر کرد. اول اینکه به نظر می رسه شریک زندگی آدما به احتمال زیاد مثل والدین هم جنس خود هستن: زنان به مادران خود و مردان به پدران خود مثل می شن، قطع نظر از اینکه اونا به همجنس خود گرایش دارن یا نه. دوم اینکه نزدیکی عاطفی به یکی از والدین این احتمال رو زیاد می کنه که شریک زندگی شما مثل پدر یا مادر شما بشه.

به هر حال بعضی از ژنا در کنار هم خوب کار می کنن، پس یه شریک با شباهت زیاد به اعضای خونواده می تونه کسی باشه که محتوای ژنتیکی اش شامل چیزایی باشه که با شما همپوشانی مفیدتری داشته باشه. یه تحقیق عجیب که در کشور ایسلند روی زوجای مشخصی تو یه دوره ۱۶۵ ساله انجام شده، نشون میده که کسائی که بیشترین نوه رو دارن، خودشون نسل چندم یه خونواده بودن. پس انگار بعضی از نتیجه های تکامل واسه پیدا کردن ردی از ویژگیای نسلای گذشته خوبه.

اما در مورد ویژگیای ظاهری داداش و خواهرها چه میشه گفت؟ تحقیقات من و گروه تحقیقاتی ام نشون میده که همون توضیحاتی که در مورد تمایل به ویژگیای والدین دادیم رو میشه در مورد داداش و خواهرها هم بکار گرفت. در واقع در جوامعی که از نظر سوابق تاریخی، زاد و ولد در اونا زیاده، تعداد آبجی و برادرها بیشتر و در نتیجه همبازیای بهتری نسبت به والدین خود دارن. پس ما در تحقیق گذشته خود بجای بررسی شباهتا میان والدین و همسران، روی شوهرها و برادرها تمرکز کردیم. ما عکس چهره برادرها و شوهران ۵۶ زن رو جمع آوری کردیم. بعضی از این زنا داوطلبانی بودن که ما مستقیما با اونا در تماس بودیم، و بعضی از اونا آدمایی بودن که ما شخصا اونا رو نمی شناختیم اما اطلاعات عمومی اونا که در اختیار ما قرار گرفت، اونقدر شفاف بود که داداش و شوهران اونا رو مورد شناسایی بذاریم. ما از زنان داوطلب خواستیم که عکس داداش یکی از زنان رو با چهار عکس دیگه مقایسه کنن، یکی از این چهار عکس، تصویر شوهر اون زن بود. داوطلبان نمی دونستن که تصاویر مردانی رو که دیده ان، برادران و شوهر یه زن بخصوصه. داوطلبان براساس اندازه شباهت با داداش، عکسای چهارگانه رو رتبه بندی کردن.

اگه هیچ شباهتی میان داداش یه زن و شوهرش نبود، اون وقت از داوطلبان توقع داشتیم که یه عکس رو به طور اتفاقی انتخاب کنن، انتخاب هر کدوم از چهار عکس یه ربع ساعت طول می کشید. وقتی که ما به نتیجه انتخابا نگاهی دقیق انداختیم، فهمیدیم که نزدیک به یه سوم از انتخابا درست بوده. با این حال این انتخابا فقط یه سرنخ بود و ما می خواستیم بدونیم که چیجوری میشه این نتیجه رو به یه جامعه بزرگتر تسری داد. ما از یه مدل آماری واسه پیش بینی این موضوع استفاده کردیم که نشون می داد اگه این ایده رو تو یه جامعه آماری بزرگتر آزمایش کنیم، ۲۷ درصد از مردم انتخاب درستی می کنن و اگه ۲ عکس مثل تر رو مهم بدونیمش ۵۹ درصد از مردم به جواب درست اشاره می کنن. نتیجه این مدل آماری این بود که مردم فکر می کنند شوهران دست کم تا ۱۶ درصد مثل داداشِ زنان مورد نظر هستن.

البته همه زنائی که در مطالعه ما حضور داشتن شباهتی این چنینی میان شوهر و برادرشون نبود، و این موضوع در مورد همه زنان در سراسر دنیا صادقه. اما وقتی که ما یافته های بررسی خودمون رو با بررسیای قبلی مقایسه کردیم، روشن شد که شباهت شوهران به برادران بیشتر از شباهت همسرمون به والدینه، این احتمال هست که شباهت شوهر به داداش نتیجه لازم شباهت همسر به والدین یا حتی برعکس بوده باشه.

با اینکه شباهتی که در بررسی ما میان شوهر و داداش یه زن هست تنها یه نتیجه ضعیفه، اما این تاثیر ضعیف اهمیت داره چون رفتار انسانی چیز پیچیده ایه که به وجود اومده بوسیله یه تعامل پیچیده میان انگیزه ها و تاثیراته. تشکیل رابطه بین دو فرد حاصل یه رفتار پیچیده غیر معموله. تا الان تحقیقات بسیاری در مورد ترجیحات، انتخابا و عقیده ما در مورد جذابیت منتشر شده چون این تحقیقات روشن می کنن که به چه دلیل ما آدما این طور انتخاب می کنیم و به چه دلیل نسلای بعدی ما هم انتخابایی مشابه ما انجام میدن.

نشونه های دوست داشتن واقعی پسران

چیجوری یه زن موفق باشم؟

فرادید