فروش بیت کوین در صرافی ها ممنوع شد؛ بازار بلاتکلیف ارز دیجیتال در ایران

فروش بیت کوین در صرافی ها ممنوع شد؛ بازار بلاتکلیف ارز دیجیتال در ایران
نوامبر 13, 2019 No Comments فناوری edame

خرید و فروش بیت کوین این روزا بازار داغی داره و مردم در سرتاسر دنیا بیشتر و بیشتر نام این ارز مجازی رو در کنار برادران و خواهران دیجیتالی دیگری چون اتریوم و… می شنون. اما این بازار داغ در کشور ما خیلی وجهه قانونی نداره و بانک مرکزی قبلا موضع تقریبا منفی به حضور ارز دیجیتالی در کشور گرفت و اعلام کرد که این نوع پول دیجیتالی رو به رسمیت نمی شناسه ولی اونو غیرقانونی هم نمی دونه. حالا رئیس کانون صرافان ایرانیان هم موضع گیری مشخص تر خود رو در این مورد اعلام کرده و خرید و فروش بیت کوین در صرافی رو یه امر ممنوع عنوان کرده:

«فروش بیت کوین در صرافی غیر قانونیست. این معاملات به طور الکترونیکی و در فضای مجازی انجام نمی شه و دستورالعمل اجرایی تاسیس ، فعالیت و نظارت بر صرافیا که به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده، اینجور مجوزی رو به صرافیا نداده.»

بانک مرکزی بیت کوین رو ممنوع اعلام نکرده.

این در حالیه که بانک مرکزی رسما ارز دیجتالی رو غیرقانونی اعلام نکرده و فقط از مدیریت اون خود رو کنار کشیده، اتفاقی که قبلا «سهیل شهیدی» بنیانگذار سایت پیمنت۲۴  درباره اون به سایت ما اخطار داده بود: «کنار کشیدن بانک مرکزی در مورد موضوع ارز دیجیتالی فقط اونو غیرقانونی تر و زیرزمینی تر از شرایط فعلی می کنه». با این حال «سعید مجتهدی» که ریاست کانون صرافان رو رو دوش داره میگه:

«در دستورالعمل صرافیا معاملات غیرفیزیکی که خرید و فروشای مجازی رو شامل می شه، غیرقانونی دونسته شده و از اون دید صرافان نمی تونن ارزهای الکترونیکی رو معامله کنن. از پایه باید واسه پدیده های نوظهور قانونی تدوین شه تا امکان معامله اون به وجود بیاد چون در صورت نبود وجود قانون، امکان سوء استفاده و کلاه ورداری هست.»

بازار زیرزمینی بیت کوین در ایران روز به روز گسترده تر می شه

با وجود اینکه مجتهدی تاکید می کنه که تا الان گزارشی  مبنی بر خرید و فروش بیت کوین در صرافی به دست این سازمان نرسیده ولی یه صرافی در نزدیک غرب تهران خبر از مبادلات تجاری ارز دیجیتالی در آن واحد تجاری به سایت ما میده: «خودمون هم میدونیم که این کار غیر قانونیه ولی ملت ما زود وارد یه فضا می شن و الان هم اسم بیت کوین رو شنیدند و خواهان اون هستن. وقتی بعضی سایتا اقدام به خرید و فروش این موضوع می کنن به چه دلیل ما نکنیم؟»

جوانان بیشتر وارد بازار بیت کوین می شن و بازار سنتی علم ورود به اونو نداره

با جستجوی ساده عبارت فروش بیت کوین در موتور جستجوی گوگل به رقابت نفسگیر سایتا برمی خوریم و می بینیم که پای تبلیغات پولی مثل گوگل ادوردز هم به قضیه باز شده که نشون از مهم بودن این رقابت در بازار داخلی میده. این صراف هم از ایجاد یه کانال تلگرامی واسه زمینه خرید و فروش بیت کوین صرافی خود میگه:

«البته در مرکز شهر این موضوع در مغازه ها علنی تر صورت میگیره ولی اینجا ما بنا به احتیاط لازم یه کانال تلگرامی واسه مشتریان معتمد خود درست کردیم که در اون به مبادله این ارز می پردازیم. واقعا خود من هم اطلاعات زیادی در این باره ندارم و واسه این موضوع دو سه تن نیروی جوون و باخبر در این مورد استخدام کردم.»

بازار خرید و فروش بیت کوین در صرافی اگه ممنوع هم باشه آمار اون در بازار صفحات وب و صرافیای آنلاین چیز دیگری نشون میده

اون میگه که آگهی استخدام نیروهای جدید خود رو با عنوان کارشناس ارز دیجیتال در بین گروه های تلگرامی مختص خرید و فروش بیت کوین منتشر کرده و در عرض چند روز حالا دو نیروی زیر ۱۸ سال واسه اون کار می کنن:

«نسل جدید نخبه این کاراس و با اینکه خودمم دل خوشی از استخدام این دو جوون نداشتم ولی با تحقیقاتی که کردم فهمیدم که این دو جوون از حاذقین کلاس درس خود هستن و از روی علاقه و شم اقتصادی قوی شون وارد این جریان شدن. من هم شنیدم که بیت کوین در دراز مدت آینده ای نداره اما این نسل جدید نظر دیگری دارن و ما رو مردمانی با افکار پوسیده می دونن. این جوانان فقط سرمایه اولیه و اعتبار اولیه رو واسه ورود به بازار ندارن و ما کمکی به اونا واسه بازار شغلی آینده شون هستیم. هرچند اگه این بازار زیرزمینی نابسمان در کشور ادامه پیدا کنه با پدیده تازه فرار مغزها از یه جور دیگه روبرو میشیم.»

بازار خرید و فروش بیت کوین جدا از صفحات وب در گروه ها و کانالای تلگرامی هم در ایران بسیار داغه

مشکل بیت کوین در ایران مثل کره جنوبی در چند ماه گذشته و چین کنونیه.

در کشورای دیگه مثل  کره جنوبی که حالا یکی از بازارهای اصلی بیت کوینه تا یه چند وقت پیش با مشکل حق صرافی بالای بیت کوین درگیر بود اما امروزه کم کم این مشکل رفع شده چون که دیگه استخراج بیت کوین در خود اون کشور انجام می شه. در ایران هم به دلیل واردات بیت کوین از دیگر کشورها قیمت پایانی اون ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر از قیمت واقعی اون در بازار جهانیه چون که بیت کوین از بازار خارجی خریداری شده و بعد به مشتری داده می شه.

شرایط الان ایران درباره بیت کوین مثل شرایط چینه که هنوز بیت کوین در اون به طور رسمی شناسایی نشده و خرید و فروش بیت کوین در صرافی مثل کشور ما در اونجا هم ممنوعه.مشکلی که یه چند وقت پیش بعضیا کارشناس در این کشور به اون پرداختن و قانونی کردن این ارز دیجیتالی یا پیشرفت ارز دیجیتالی خود رو چاره مشکل خود دونستن. به نظر می رسه این اتفاقات در ایران هم باید به زودی اتفاق بیفته چون که بازار بیت کوین به سمت بازار مشکی زیرزمینی عجیبی پیش میره که خلاصی از اون در آینده کار دشوارتری نسبت به حل کردن اون در امروزه.

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *