این روزا بحث دادن جایزه صلح نوبل داغه.  هر  سال گذشته دادن این جایزه به اتحادیه اروپا جنجال زیادی رو به دنبال داشت و این بار به احتمال زیادی دختری مدرسه ای می تونه این جایزه رو به دست آورد؛ دختر ۱۶ ساله ای که حالا همه جهان اون رو می شناسن و ممکنه کم سن و سال ترین دریافت کننده این جایزه شه.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: در حالی که قراره به زودی برندگان نوبل معرفی شه نام دختری ۱۶ ساله به عنوان مهمترین بخت واسه دریافت نوبل مطرح  است. ملاله یوسف زی که سال گذشته از طرف شبه نظامیان طالبان هدف شلیک گلوله از ناحیه سر قرار گرفت و به صورت معجزه آسایی نجات پیدا کرد بخت زیادی واسه گرفتن این جایزه داره. اگر این دختر پاکستانی بتونه این جایزه رو دریافت کنه کم سن و سال ترین فردی در جهان می شه که نوبل صلح گرفته. تا الان توکل کرمان،فعال زن حقوق بشر یمن با ۳۲ سال سن جوون ترین دارنده جایزه صلح نوبل شناخته می شد.

حرف ملاله یوسف زی در تموم سالهای گذشته یه چیز بوده: دختران بتونن تحصیل کنن. زیاده روی گرایان طالبان اما طاقت تحمل این خواسته رو هم نداشتن و ملاله یوسف زی رو ترور کردن. این دختر قبل از اصابت گلوله به سرش از طرف شبه نظامیان  شخصیت نامعلوم ای نبود. «جایزه بین المللی صلح کودکان» و «جایزه ملی جوانان» از جوایزی بودن که اون به خاطر فعالیت هاش واسه تحصیل دختران گرفته بود. ترور اون اما باعث شد تا همه جهان اون رو بشناسن و مجله تایم پس از باراک اوباما به عنوان دومین شخصیت برگزیده سال ۲۰۱۲ اون رو معرفی کنه.

در تیرماه امسال ملاله یوسف زی با  حضور در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک سخنرانی کرد و خواهان تلاشی جهانی علیه بی سوادی شد. اون از همه قدرتای جهان خواست تا  سیاست های خود رو در جهت ایجاد صلح تغییر بدن.

شبه نظامیان طالبان تهدید کرده ان  بازم دست به ترورش می زنند و اون رو به همراه پدرش به قتل می رسونن. مردم دنیا حالا اما پیام این دختر ۱۶ ساله رو شنیده ان، ۱۰ نوامبر از طرف دبیر کل سازمان ملل متحد «روز ملاله» نام گرفته و با دریافت جایزه صلح نوبل شایدً شبه نظامیان هم می فهمن که حتی کشتن این دختر مبارز هم جلوی ادامه راه اون رو نمی گیرد.

noindex